Vše pro vaše mazlíčky. Tlapku na to!

Domů

226 227 586 Volejte po-čt 8:00-18:00,
pá 8:00-17:00
Doprava ZDARMA  již od 999 Kč Píšeme pro vás Tlapka TV

Blog obchodu pro chovatele SpokojenýPes.cz

UKECANÝ PES_

Říkáme vám pravdu. Zvlášť o krmivech.

DO OBCHODU

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

Košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Oblíbené položky:

0
Menu

Jezevčík 🐶

Hledej položky

Rozšířené hledání
A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Vše
750 Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Dachshund, Dackel, Teckel
Amy, majitel Zuzana Svobodová

🐶 Jezevčík je vynikající společník, který se hodí jak pro osamělého člověka, tak pro rodinu s dětmi.  

Je vynalézavý, inteligentní a sebevědomý pes, především jedná-li se o jeho blaho. Ze všeho nejvíce miluje pohodlí, teplo a lidskou společnost. Přes svou oddanost člověku mnohdy prosadí svou paličatou hlavu a žije si svůj život. Potřebuje láskyplnou, ale velice důslednou výchovu, aby neměl snahu „převzít velení“. Nesnáší dril a křik, při takovém zacházení se zatvrdí a může se stát až agresivním. Také raná socializace s dětmi a domácími zvířaty je nezbytná, aby mohl zastávat úlohu plnohodnotného rodinného psa. Jezevčík je ostražitý a hlasitý, ale není zbytečně uštěkaný. Mnohdy je také ostrý, ale při správné výchově není agresivní ani útočný. Jezevčíci mají dvojí členění. Dle velikosti je dělíme na standartní, trpasličí a králičí typ, dle druhu srsti pak na hladkosrsté, dlouhosrsté a drsnosrsté.
Chcete mít fotku vašeho chlupáče v galerii? Stačí poslat...
Rychlá navigace - obsah

Historie

První vyobrazení jezevčíkovitých psů pochází již ze středověku, ti se však podobali dnešním psům pouze stavbou kostry. Tvar hlavy i postavení uší bylo v té době zcela odlišné. První zmínky o jezevčíkovi, jak ho známe dnes, jsou již více než 300 let staré. Hovoří o něm jako o nízkém, krátkonohém psovi s dlouhým trupem a svislýma ušima, který byl určen k lovu bobrů, jezevců, vyder a králíků. Nejstarším chovatelským klubem je od roku 1888 Německý klub chovatelů jezevčíků. Ten již od počátku rozlišoval toto plemeno dle srsti na hladkosrsté, dlouhosrsté a drsnosrsté. Nejstarším a prapůvodním typem je hladkosrstý jezevčík barvy černé s pálením. Přestože dnes je tento typ osrstění nejméně populární, stále má své pevné místo mezi chovateli. Původní dlouhosrstí jezevčíci byli kříženi se „španěly“, od kterých získali větší eleganci a ladnost a díky tomu se stávají často oblíbenými městskými psy. Drsnosrstým jezevčíkům naopak po častém křížení s teriéry a knírači do dnešního dne zbyla vyšší ostrost. Poslední jmenovaný je v dnešní době nejvíce populárním a nejčastěji chovaným zástupcem plemene. V České republice byl první „Klub pěstitelů jezevčíků“ založen v roce 1937, a přestože u myslivců bylo plemeno velice známé a oblíbené, jeho čistokrevný chov rozšířen nebyl. V roce založení klubu bylo na výstavě prezentováno pouze 7 zástupců plemene. Popularita však rychle rostla a v roce 1966 to bylo již 297 psů. Nejvyšší počet štěňat bylo zapsáno v plemenné knize v roce 1990, a to 2058. Od té doby jeho oblíbenost neklesá.

Chování a temperament

Přestože se jednotlivé varianty od sebe mírně liší, základní povahové rysy platí pro všechny jezevčíky. Nejčastěji se setkáváme s popisem jako je „osobnost“, a „urážlivec“, ale všichni chovatelé jezevčíků se shodnou, že právě za toto označení může úplně jiný faktor, a to je inteligence. Jezevčíci jsou nesmírně inteligentní, bystří a empatičtí a právě tyto vlastnosti jim dávají „vlastní hlavu“. Mnohdy se snaží přesvědčit majitele, že oni to ví lépe a udělají si věci po svém. Lidé neznající plemeno o něm mnohdy říkají, že je nevychovatelný a neposlušný, ale kdo jednou choval jezevčíka, ten ho právě pro toto bezmezně miluje. Jezevčíci jsou klauni a pro svého majitele jsou ochotni položit život. Přes svůj malý vzrůst jsou to odvážní a kurážní psi, kteří se nezaleknou žádného nebezpečí. Právě pro tyto vlastnosti jsou velmi ceněni v myslivosti. Kombinace oddanosti člověku, inteligence a nebojácnosti dělá z jezevčíka vynikajícího loveckého psa.
Jak již bylo zmíněno, jednotlivé varianty jezevčíka se temperamentem mírně liší. Říká se, že nejtvrdohlavější a nejméně ochotný se „otrocky“ podvolit je jezevčík hladkosrstý. Ten velice rád ochutnává a „ohlodává“ domácí vybavení a textil, nejčastěji se také uráží. Své „špatné vlastnosti“ ovšem vyvažuje obrovským smyslem pro humor a všestrannou solidní prací. Má stále zachován silný lovecký pud. Dlouhosrstý jezevčík je oproti svému hladkosrstému příbuznému opravdovým šlechticem. Je velice elegantní s krásným pohledem a příjemnou povahou. Také jeho lovecké pudy nejsou tak silné jako u ostatních dvou variant. Právě tyto vlastnosti z něj dělají oblíbeného městského psa. Mezi jeho negativní vlastnosti může u některých jedinců patřit jistá nervová labilita, která způsobuje přehnanou bázlivost a kousavost ze strachu. Není také tak sebevědomý. Drsnosrstý jezevčík je povahou někde mezi těmito dvěma variantami. Je přátelský, inteligentní a také výborný všestranný lovec. Zřejmě pro svou vyrovnanost patří k nejoblíbenějšímu chovanému typu v ČR. Co se týká povahových vlastností standartních a miniaturních jezevčíků, neměly by mezi nimi být zásadní rozdíly. Miniaturní jezevčík by si měl zachovat všechny vlastnosti klasického jezevčíka a být jeho zmenšenou kopií. Pouze menší tělo jej omezuje ve fyzickém výkonu, rychleji se unaví a celkovou zátěž je nutno upravit s ohledem na drobnější tělesnou stavbu.

Vzhled

Stavba těla jezevčíka je nízká, krátkonohá, protáhlá, silně osvalená, se směle vyzývavým držením hlavy a pozorným výrazem obličeje. Přestože má v poměru ke dlouhému tělu krátké končetiny, je velmi pohyblivý a hbitý. Jeho hlava je protáhlá, při pohledu shora a ze strany stejnoměrně se zužující až k nosní houbě, avšak ne špičatá.
Srst jezevčíka se dělí na hladkosrstou, která má být dle standardu krátká, lesklá a hladce přiléhající bez holých míst a dlouhosrstou, která je předepsána rovná, lesklá s podsadou, přiléhající k trupu, prodlužující se pod krkem a na spodní straně těla. Na zadní straně běhů má být zřetelně delší osrstění, své největší délky má dosahovat na spodní straně prutu a tvořit tzv. vlajku.
Poslední variantou srsti jezevčíka je drsnosrstá, která je stanovena standardem takto - s výjimkou mordy, obočí a slechů na celém těle podsadou prostoupený, dokonale stejnoměrně přiléhavý, hustý drátovitý krycí vlas. Na mordě je zřetelně utvářený vous, obočí je husté a na uších je osrstění kratší než na těle, téměř hladké. Ocas má být dobře a rovnoměrně, těsně přiléhavě osrstěný.
Aby výběr mezi jezevčíky nebyl tak jednoduchý, dělí se kromě tří typů srsti na tři velikostní rázy. Jezevčíka standartního, trpasličího a králičího. Poslední dva jmenovaní jsou nazývání jako miniaturní. Liší se od sebe velikostí obvodu hrudníku, kdy trpasličí musí mít ve věku 15 měsíců max. 35 cm (obvyklá váha v dospělosti kolem 5 kg) a králičí max. 30 cm (obvykle v dospělosti kolem 3,5 kg). Teprve v tomto věku se rozhoduje, zda jedinec bude králičího či trpasličího typu. Není výjimkou, že se z jednoho vrhu narodí jak králičí tak trpasličí štěňata. Tyto velikostní rázy se mohou vzájemně křížit, avšak křížení miniaturního jezevčíka se standartním je zakázáno. U standardního rázu se obvod hrudníku neměří, ale jeho váha by se měla pohybovat v rozmezí od 6 do 9 kg.
Dle standardu FCI jsou povoleny tři základní barevné varianty, a to jednobarevní - červení, žlutí (také s černou příměsí), dvoubarevní - černí či hnědí s pálením a skvrnití (také nazývání tygrovaní či žíhaní) se základní tmavou barvou černou, červenou či šedou. U drsnosrsté formy je krom výše uvedených nejběžnější barevnou variantou zbarvení světlého až tmavého divočáka. Dle amerických a anglických standardů je povoleno více barevných variant včetně bílé a tříslové v různých variacích, nicméně v zemích řídících se standardy FCI tyto barvy povoleny nejsou.

Péče a životní podmínky

Jezevčík není plemeno náročné na péči. Hladkosrstý typ má srst samočistící a bezúdržbovou, při znečištění stačí otřít vlhkým hadříkem a 1x týdně vyčesat gumovou rukavicí. Tato srst je však bez podsady, což může být pro někoho nevýhodou. Jsou naprosto  nevhodní k trvalému pobytu venku. Tito pejsci jsou více zimomřiví a díky nízkým nohám mohou trpět při prochladnutí záněty močového měchýře. Když ovšem majitelé berou na toto ohled, je „hlaďák“ velmi nenáročný. Dlouhosrstá varianta vyžaduje pravidelné kartáčování 1–2x týdně s pohlídáním problémových partií jako jsou uši, ocas a náprsenka, které mohou plstnatět. Oproti tomu drsnosrstého jezevčíka stačí 2x ročně vytrimovat a je stejně nenáročný na péči jako jeho hladkosrstý příbuzný. Drsnosrstý však mnohem lépe snáší i venkovní pobyt v zateplené boudě.
Jezevčík patří k velice variabilním plemenům a hodí se prakticky do každého prostředí. Bude šťastný jak ve městě s pravidelnými vycházkami, tak v domečku se zahrádkou. Všichni mají ale jedno společné, a to je nutnost mít svého majitelé na blízku. Osamoceni velice strádají a mohou to dávat hlasitě najevo, což může hlavně u městských psů způsobovat sousedské problémy. Již od mala je potřeba učit štěňata samotě a tomu, že se majitel zase vrátí.

Zdraví

Jezevčík patří mezi dlouhověká a zdravá plemena, která se dožívají v průměru 14 let, nicméně vůbec nejsou výjimkou jedinci, kteří se dožili až 18 - 19 let. Ovšem také jim se nevyhýbají zdravotní komplikace. Mohou mít problémy s páteří, což je způsobeno jejich atypickou stavbou, krátkými nohami a dlouhým tělem. Může trpět bolestivými výhřezy plotének, které mnohdy končí až úplným ochrnutím zadních končetin. Studie uvádějí, že nějakým problémem s páteří trpí až 36% miniaturních a 6% standardních jezevčíků. Z tohoto důvodu se nedoporučuje dovolovat seskoky z výšek ani chůze po schodech. Mnoho majitelů však toto plemeno natolik miluje, že se s celoživotním vynášením a snášením po schodech snadno smíří.

Krmení

Jezevčík není náročný na krmení a většinou je velmi žravý a stále při chuti. To ale bohužel často naráží na skutečnost, že má sklony k tloustnutí a nadváze, což škodí jeho zdraví a především již zmíněné páteři. Je tedy nutné důsledně dbát na správnou výživu a velikost krmné dávky s ne příliš vysokým obsahem tuku. Také neuškodí přidávání kloubní výživy.


Odkaz na oficiální klub plemene v ČR 


Nejoblíbenější produkty štěňat tohoto plemene

Brzy bude dobře, nebojte! Ale napřed čtěte...

Potvrzuji, že moje domácí zvíře bylo vyšetřeno veterinářem, který na základě stanovené diagnózy doporučil užívání tohoto produktu.

Přečetl(a) jsem si a beru na vědomí, že pokud moje domácí zvíře dostává toto krmivo, doporučuje se nejméně jednou za 6 měsíců konzultovat užívání s veterinářem.

Přečetl(a) jsem si a beru na vědomí, že pokud se stav mého domácího zvířete při užívání tohoto produktu jakýmkoli způsobem zhorší, je třeba vyhledat okamžitou veterinární konzultaci.

Souhlasíte se všemi body?

Pro pokračování v nákupu si prosím přečtěte text výše a zaškrtněte ANO.

Ve vašem košíku nic není. Napravíte to?

PES KOČKA OSTATNÍ VET.DIETY

BARFujete?

Rádi vám dodáme pro vašeho chlupáče i mražené maso.

Tento sortiment však dokáže doručit jen naše doprava Rychlý Pes po Praze a blízkém okolí. Případně si zboží můžete vyzvednout osobně na našich vybraných prodejnách v Praze v ul. Na Pankráci a v Říčanech. Děkujeme za pochopení.

Omlouváme se tímto té části smečky, která se u nás nenaBARFuje, ale dodávat mražené zboží není jen tak.

Dobrou chuť!
Potřebujete poradit? Blogujeme... Raději videa? Znáte Tlapka TV? Plemena / rasy psů

Odběr novinekChcete pravidelné novinky mailem?

E-mailový zpravodaj posíláme zdarma.
Pokyny pro zrušení zasílání naleznete v každém číslu zpravodaje.

FacebookSledujte nás na Facebooku InstagramJsme i na Instagramu Naše ocenění
Splňujeme Nařízení EU 2019/6
o veterinárních léčivých přípravcích

Rychlý pes ®

Rychlý pes  je naše vlastní rozvážková služba po Praze, Brně a okolíDORUČENÍ ZAKÁZKY V DEN OBJEDNÁNÍ.

226 227 586 — Potřebujete pomocnou tlapku? Jsme tu pro vás. Pondělí až čtvrtek 8:00-18:00, pátek 8:00-17:00

Tím nejlepším oceněním je váš zájem!

  • 1. místo
  • 1. místo (2x)
  • 1. místo
  • 1. místo Chovatelství (5x)
  • Celkový vítěz

Platební metody