Alergiemi trpí stále více lidí. A ještě mnohem více lidí si nedovede představit svůj život bez kočky nebo psa. Ale co dělat, pokud milujete tato zvířata, chcete je chovat, ale alergií trpíte?
V čem je ten problém?
Alergické projevy, kterými je nejčastěji kýchání, slzení očí, rýma, astma nebo atopický ekzém, vyvolávají určité druhy bílkovin. Ty se u psů a koček vyskytují zejména ve slinách, potu, šupinkách kůže a moči. Tyto tělní výměšky se na chloupky srsti snadno přilepí. Proto nejsilnější alergická reakce probíhá po hlazení mazlíčka, mazlení se s ním a kontaktu s něčím, co často používá, např. pelíšek. Alergeny z chlupů se uvolňují do ovzduší, kde se snadno a dlouho pohybují. Samotné chlupy i alergeny z nich tak mohou přistát a uchytit se prakticky kdekoli – na nábytku, na stěně, oblečení a dokonce i jídle. Díky pohybu se alergeny snadno roznášejí i do ostatních místností nebo auta. Proto je alergik v ohrožení, i když není v přímém kontaktu se zvířetem.
Základní zdroje bílkovin, které mohou být alergenní, jsou:
• sliny s bílkovinou Fel D1, která je velice agresivní, vyskytuje se u psů i koček
• psí i kočičí moč
• kousky odpadající kůže, které ztrácí každý živý tvor
• roztoči ze srsti zvířete
• v srsti usazené alergeny (prach, pyl a další)
Který mazlíček je vhodný?
Pokud jste alergik a přesto toužíte po společnosti čtyřnohého parťáka, nezoufejte. Prvním krokem je návštěva alergologa. Ten určí, se kterým alergenem máte problém, a podle toho lze vybrat zvířecího společníka. Pokud vám budou vadit bílkoviny z moči, bude lepší se poohlédnout po rybičkách nebo hadovi. Pokud bude problém s bílkovinami v srsti nebo slinách, můžete si pořídit i určité plemeno kočky nebo psa. No fakt :)
Velmi vhodná plemena koček jsou Sphynx, Cornish rex nebo i Sibiřská kočka. Sphynx je zcela holá, nemá žádnou srst. Tím pádem nelíná a šíření případných alergenů je výrazně omezené. Cornish rex je plemeno se srstí, které ale nelíná. Musíte dbát na pravidelné otírání a koupání. Výhodou je, že toto plemeno se nečeše. Sibiřská kočka je vhodná spíše pro málo alergické lidi. Má kožíšek, který líná, ale její sliny obsahují minimum bílkoviny Fel D1. Takže se i se srstí šíří mnohem méně tohoto alergenu.
Co se týče pejsků, zde je možností ještě více. Skvělým společníkem alergiků může být Mexický naháč, Peruánský naháč, Americký bezsrstý teriér, Portugalský vodní pes, bišonek nebo pudl. První tři plemena jsou bezsrstá, jejich přednost je tedy jasná. Portugalský vodní pes nemá podsadu a jeho srst nelíná. Navíc se velice rád koupe, takže pravidelné mytí srsti nebude problém. Bišonek se hodí opět spíše pro méně alergické lidi, jeho výhodou je minimální línání. Je ale nutné jej často česat i koupat.
Jak pečovat o domácnost a mazlíčka
Základem je častá péče, která má za cíl maximálně snížit výskyt alergenů. Jak doma, tak na zvířeti. Doma odstraňte maximum textilu, který lze postrádat. Zbytečné ubrusy, koberce, předložky, přehozy apod. V textilu se skvěle drží alergeny každého typu. Vše pravidelně omývejte a perte. Velký úklid jednou týdně je nepostradatelný.
Pejsek nebo kočka, kteří mají srst, se musí pravidelně vyčesávat, otírat vlhkým ubrouskem a ideálně dvakrát týdně koupat. Pot, moč a sliny se na srst dostávájí nepřetržitě a musí se tedy často mýt. Skvělým pomocníkem jsou speciální šampony, např.
Tropiclean,
gel na praní Menforsan,
čistící prostředky zohledňující mazlíčky a čistící ubrousky či rukavice Inodorina. A pokud si pořídíte čističku vzduchu, poletující alergeny budou ze vzduchu pravidelně eliminovány.
Nezapomínejte ale, že bezsrstá zvířata vyžadují zvýšenou péči o kůži, která není chráněna srstí. Jde o jemnost šamponů, přes ochranné oblečky až po krémy pro výživu a ochranu kůže. Především na slunci hrozí riziko podráždění a spálení. Je to podobné jako u nás lidí.
Pokud si nejste jistí s výběrem mazlíčka, nevíte, jak budete reagovat, tak doporučuji vybrat si chovnou stanici daného plemene kočky nebo psa. Kontaktujte chovatele s tím, že byste rádi přijeli na pár návštěv. Se zvířetem můžete strávit čas a pozorovat, jestli na kontakt s ním vaše tělo nějak negativně reaguje. Pokud ne, při poslední návštěvě si mazlíčka můžete rovnou odvézt domu :)
Mazlíček a alergie? Jde to i dohromady! Tlapku na to!