Bílkoviny se skládají z mnoha aminokyselin. Jejich, jakousi kvalitu, určují esenciální aminokyseliny, kterým se také říká aminogramy. Jimi je dána úroveň využitelnosti pro organismus.
Proteiny mají dvojí původ. Buď živočišný anebo rostlinný. Živočišné proteiny mají kompletní spektrum aminokyselin, jde tedy o velmi kvalitní zdroj proteinů. Rostlinné bílkoviny obsahují pouze malé množství těchto aminokyselin. Proto zpravidla musíme přijmout více druhů a vyšší množství rostlinné bílkoviny, abychom docílili stejného či přibližného přínosu pro organismus jako u živočišných proteinů.
V souvislosti s krmivem našich mazlíčků známe spíše ty živočišné, které pochází z masa kuřat, hovězího dobytka, ryb nebo zvěřiny. Dále z vajíček, mléčných produktů nebo mořských plodů. Méně známé živočišné zdroje proteinů jsou například peří. Ano, čtete dobře. Nejde o běžně používanou surovinu, protože je velmi náročná na zpracování, ale je již nyní součástí veterinárních diet pro psy s gastro poruchami či alergiemi. Pojďme se ale podívat, jaké jiné a kvalitní zdroje proteinů dnešní trh s krmivy nabízí?
Netradiční zdroje proteinů
Jak jsem již uvedla, pro mnoho lidí je velkou neznámou, že i peří může tvořit složku krmiva. A nejedná se o nějaký nežádoucí vedlejší produkt z výroby, ale opravdu náročným procesem zpracovanou surovinu do podoby proteinu. Jde o speciální výživu, především vzhledem k vysoké ceně.
Z nabídky živočišných proteinů nás asi nic nepřekvapí. I když půjde o maso z ne zcela tradičních zvířat, jako je bizon, kanec, křepelka nebo dokonce kůň nebo hmyz. Ano, koňské maso se také zpracovává do krmiv našich mazlíčků ale opět jde spíše o okrajovou nabídku, která je zpravidla určena alergikům. Ale hmyzí protein je na neustálém vzestupu, obsahuje dokonce 40-80 % bílkovin! Vedle toho prakticky žádný tuk a chov a zpracování je snadné.
Zato rostlinná, méně známá sféra, nás z pohledu proteinů dokáže překvapit. Největší dojem na nás zanechá zřejmě spirulina. Ta obsahuje až okolo 60 g protinů na 100 g suroviny. Sója a konopné semínko mají na 100 g přibližně 30-40 g proteinu, to je více než hovězí maso, které obsahuje zpravidla do 30 g proteinu. A to už je k zamyšlení.
V oboru krmiv je sója „stará známá“, ne vždy je žádoucí, ale opět z pohledu obsahu bílkovin a v případě psů s omezeným výběrem krmiv, je to velmi vhodný zdroj. Pokud jste odkázáni na granule bez živočišné složky, nabídka krmiv se sójou je bohatá. Doporučuji ale vybrat druh, který nabízí vedle sóji ještě další zdroj bílkovin. Třeba fazole nebo konopí. Konopné semínko zažívá boom. Jde nejen o zdroj skvělého a kvalitního proteinu, získává se z něj také olej se zcela jedinečným profilem. Vhodný pro lidi i zvířata. Konopné semínko se nyní využívá jak v kosmetice pro psy i kočky, tak hlavně v krmivech a pamlscích. Má příjemně jemnou oříškovou chuť, a tak je i dobře přijímáno.
Pokud ale pokukujete po něčem tradičnějším, zkuste luštěniny. I ty jsou v mnoha krmivech hojně zastoupené. Čočka, fazole nebo hrášek mají ve 100 g až 25 g bílkovin. To je stejně a nebo více než kuřecí maso, které je v krmivech využíváno nejvíce.
Všeobecně, i obiloviny, které řadíme spíše ke zdrojům sacharidů, tedy energie, obsahují slušné množství proteinu. Oves 13 %, žito a jáhly 11 % a rýže kolem 8 %, amarant a quinoa dokonce 14 %.
Produkty z mléka
Samostatnou kapitolou jsou pak produkty z mléka. Kravského, ovčího, kozího. Aktuálně asi není v nabídce krmivo, které by obsahovalo pouze proteiny z určitého druhu mléka, ale především v krmivech pro štěňata jsou již mléčné bílkoviny obsaženy. Navíc, surové mléko se používá k výrobě náhražky štěněcího mléka, které je nepostradatelné pro dokrmování štěňat. Podává se také jako „přilepšení“ kojícím fenám. Existují ale již pamlsky, kde je stěžejní surovinou cottage sýr nebo tvaroh. Pro dospělé psy ale není čerstvé mléko příliš vhodné.
Z původu kočky i psa je jasné, že je dobré držet se především živočišných zdrojů proteinů. Maso, vnitřnosti, ryby. Ale s postupem času, šlechtěním a domestikací se i mazlíčci musí poprat s alergiemi a různými trávicími obtížemi, které je v příjmu živočišných bílkovin limitují. Někteří chovatelé se drží trendů a vyhledávají kupříkladu veganské krmivo nebo granule s hmyzem či konopím. To je v pořádku, stačí mít při výběru dobré informace a vyznat se ve složení. Pokud bude zastoupení surovin dostatečné, proč tuto variantu nezkusit. Je vyzkoušeno, že přechod na jiný typ krmiva pomůže v řešení i kožních onemocnění.