Druhy činek
Na trhu je nespočet druhů, ať už to jsou plastové, kovové, dřevěné či různě kombinované dřevěné s jiným materiálem. Aport se skládá ze středové tyčky a takzvané bočnice. Tyčka se ve většinovém případě vytváří ze dřeva, nejlépe z netříštivého, aby se pejsek neporanil. Bočnice jsou z různých materiálů, jako např. z pěny, plastové ale také dřevěné. Celodřevěné činky se využívají právě pro zkoušky v obedience. Nicméně můžete se setkat s činkami celoplastovými, které se využívají na trénink, protože jsou lehčí a někteří pejskové je lépe snáší. Vyšším stupněm jsou pak činky kovové, které se využívají taktéž na zkoušky, ale pro vyšší level.
Na našem e-shopu najdete činky od značky Loype, které jsou v několika barevných a velikostních provedeních. Pro trénink poslušnosti s pěnovými bočnicemi nebo také vyrobené na 3D tiskárně a v neposlední řadě celodřevěné. Tyto krásné a designově vymazlené činky se vyrábějí v naší matičce České republice, konkrétně v nádherných Jizerských horách.
Dále u nás můžete narazit na činky Dog trace, které jsou ve dvou provedeních, dřevěné a plastové, a v několika velikostních provedeních pro každého pejska.
Jelikož je každý pejsek jiný a má jiný styl učení, někteří psovodi využívají pro trénink i jiné typy aportů, na kterých lze zákus natrénovat.
Proč je tolik druhů činek a jak se v nich vyznat?
Pokud máte to štěstí a váš pejsek je nadaný na aport, asi mu bude jedno, jak je činka těžká a jaký hluk dělá při dopadu na zem. Nicméně je mnoho pejsků, kteří potřebují čas a péči, aby docílili dokonalosti v aportu. Někomu může vadit váha, někomu zase tvar středové tyčky. Cíl je však jasný, krásný zákus činky bez překusování a hraní si s činkou. Tento cvik je výborný pro trénink soustředěnosti a poslušnosti psa.
Zdánlivě jednoduchá věc, ale nenechte se zmást, podle oficiálního řádu to zase taková pohodička není. A to vás i nás přece na sportech se psem baví, výzvy a pohled psích očí, v kterých je čitelná spokojenost.
Jdeme si představit, jak takový aport na zkouškách může vypadat.
Činky na zkoušky
Jako většina sportů i tento má svůj řád a směrnice pro soutěžení. V České republice se můžete setkat se zkouškami OB-Z, OB1, OB2 a OB3. My si krátce přestavíme, jaký aport k jaké zkoušce patří a čím je specifický.
Aport dřevěné činky
Tento prvek se využívá v OB1. Jedná se o sdružení povelů “Aport” a “Pusť”. Majitel si vybere činku, se kterou bude pes zkoušku vykonávat. K dispozici jsou tři velikosti činek, malá, střední a velká. Váha činky by neměla přesahovat 450 g. Na pokyn stewarda psovod činku odhodí do vzdálenosti minimálně 10 metrů. Následně vydá povel k přinesení aportu. Důležité je, aby pejsek měl ochotu plnit povely a v co nejrychlejším a nejpřesnějším provedení cvik uskutečnil.
Směrový aport
Tento prvek se využívá v OB2 a OB3. Už od slova směrový je zřetelné, že pejsek bude vyslán povelem vpravo nebo vlevo pro činku. Cvik je tak pro něj o něco složitější a musí se dopilovat naučení dalšího cviku, aby tak mohl úspěšně část zkoušky složit.
Skok přes překážku a aport kovové činky
K této zkoušce patří kovový aport a překážka. Patří do zkoušky OB2. Váha takovéto činky nesmí přesahovat 200 g. Psovod má opět na začátku zkoušky na výběr z několika velikostních variant činek. Majitel hází činku přes překážku, pejsek ji musí přeskočit, vzít do tlamy aport a přinést skokem přes překážku zpět.
Pachové rozlišení a aport
Aby zkouška OB3 byla ještě více obohacená, je rozšířená o pachové odlišení dřevěného předmětu, který má velikost 10 x 2 x 2 cm. Zjednodušeně pejsek musí tento aport donést a nemá to tak jednoduché, protože kolem něj jsou položené další předměty, které ho mají zmást. Pes tak musí přinést ten správný a k tomu využije svoje pachové schopnosti.
Mnoho zábavy s jedním prvkem cviku, že ano? I přesto, že se zdá aport poměrně jednoduchým cvikem, lze až neuvěřitelně pejskovi ztížit a podpořit tak jeho soustředění a přesnost. I roztěkaným pejskům velmi pomáhá v učení se přesnosti a rychlosti. A za ty vrtivé ocásky to stojí!
Pokud vás tato sportovní aktivita s pejskem zaujala, neváhejte zabrousit do našeho blogu, kde máme obedience podrobněji popsanou:
- Obedience, vysoká škola poslušnosti
- Obedience - druhý díl - kategorie OB-Z
- Obedience - díl třetí - kategorie OB-Z
Tak co? Kdy se do toho dáte? Držíme pěsti! Tlapku na to!