Vše pro vaše mazlíčky. Tlapku na to!

Domů

226 227 586 Volejte po-pá 8:00-17:00 Doprava nad 699 Kč ZDARMA Píšeme pro vás Tlapka TV

Blog obchodu pro chovatele SpokojenýPes.cz

UKECANÝ PES_

Říkáme vám pravdu. Zvlášť o krmivech.

DO OBCHODU

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

Remind

Košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Oblíbené produkty:

0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Azyl, kde psi dostanou řád i lásku

Azyl, kde psi dostanou řád i lásku

Datum: 16.1.2017 Vránová Denisa

V dnešním článku si vás dovolím seznámit s azylem pro pejsky BULL Azyl v Čáslavi. Prvně jsem se o tomto zařízení dozvěděla ze sociální sítě, kde uveřejnili fotky s několika denními štěňaty, která jim nějaký ,,zodpovědný chovatel’’ nechal za plotem v pročůrané lepenkové krabici.

Jako každého pejskaře - srdcaře mě to zaujalo a rozjela jsem se do azylu s krmivem, mlíčkem a dalšími potřebami, abych štěňátkům jejich start do života alespoň trochu usnadnila. A takto jsem se seznámila s úžasnou rodinou, která poskytuje potřebným pejskům azyl, převýchovu a hlavně lásku a pozornost. 
 
Rozhovor jsem pro vás připravila společně s p. Richardem Kaudlem, provozovatelem azylu.
 
Jak Bull Azyl vznikl?
 
Náš azyl byl založen před cca 4 roky. Pořídili jsme si fenu Mirabell APBT, která se vracela od majitele, který na ni neměl čas. Dalším naším pejskem byl Little Jou, který se dostal do špatných rukou a zažil si velmi těžké chvíle. Přáli jsme si původně založit cvičiště pro psy, situace v našem okolí nás ale děsila a chtěli jsme začít pomáhat. Tak jsme začali sbírat informace, zkušenosti a budování azylu započalo. 
 
Jistě víte, jaká je situace v útulcích pro psy. A je jen málo z vás, co ví, že ne v každém útulku vědí, jak se k psům typu Bull mají chovat. Ba naopak se jich mnohdy i bojí. To byl další důvod k založení azylu. Ten slouží především pro psy plemen typu Bull, která se dostala vinou nás lidí do těžkých životních situací. Jedná se ale o azyl a ne o stálý domov. Všichni se již setkali s negativními názory a útoky na plemena typu Bull. Nám se nejedná o jakoukoli propagaci tohoto plemena, nýbrž ukázat lidem že i takto silná, pracovitá ale zbytečně odsuzovaná plemena mohou být něčím velice užitečná a velice úspěšná ve psích sportech.
 
Absence zkušených lidí v útulcích - lidé sice předávájí pejska do útulku, ale tam většinou zaměstnanci a natož dobrovolníci neví, jak s daným psem pracovat. To je velice důležité pro to, aby se pes ze svých případných problémů dostal a našel novou milující rodinu.
 
O kolik pejsků se staráte? Ujímáte se pouze Bull plemen?
 
V této době máme na starosti 30 psů. Jedince, kteří jsou nemocní nebo příliš mladí, ty máme doma. Pokud je někdo pejskař jak má být, tak nemůže být zaměřen jen na jedno plemeno. V našem azylu se nachází Kolie, Labrador nebo i Foxteriér. Ujímáme se veškerých psů, kteří naši pomoc potřebují. Samozřejmě u nás ale naleznete nejčastěji Bull plemena.
 
Komu byste pejska ze svého azylu svěřili a komu naopak ne?
 
Zájemce o našeho svěřence musí mít pro psa vhodné podmínky, možnost zajistit kvalitní veterinární péči a pokud jedinec není kastrován, tak musí nový majitel s kastrací souhlasit. Dále je pro nás důležité, aby byl nový páníček komunikativní, nesmí ho odradit naše zpovídání a dojíždění za pejskem. Poslední podmínkou je souhlas se všemi podmínkami v adopční smlouvě.
 
Komu bysme psa nesvěřili? Setkáváme se s lidmi, kdy jejich první otázka, která se týká psa, zní: ,,A cena?’’ Tak například takovému člověku psa nikdy nesvěříme. 
 
Jinak řečeno, pokud nemáme ze zájemce dobrý pocit a podmínky, kde by pes měl žít nám nesedí, tak adopci neumožníme. Také se nám stalo, že při první návštěvě byl zájemce na psa hrubý a to je naprosto nepřípustné.
 
Proč vyžadujete provedení kastrace?
 
Kastrace je důležitá, zabráníme tím další produkci štěňat. V azylu i útulcích jsou psi bez průkazu původu a my bojujeme proti množení těchto psů. Útulky jsou plné a další věcí jsou genetické vady. Pokud zájemce s kastrací nesouhlasí, k adopci psa nedojde.
 
V létě jsem se sama přesvědčila o tom, že se k vám mohou dostat i skutečně čerstvě narozená štěňata, která potřebují svou matku. Za plotem v krabici jste těchto mrňousků našli rovných 13. Jak vypadá a jak náročná je pro vás péče o takto malá štěňata, když musíte pečovat i o zbylé pejsky v útulku?
 
Štěňata se k nám dostávají čím dál častěji, ale takto čerstvá štěňata jsme prozatím měli pouze jednou. Jejich věk byl cca 4 dny. Je to velký závazek, vyžadují nepřetržitou péči  24 hodin denně. Znamená to desinfekci veškerého prostředí, kde štěňata budou, vyvařování lahviček příprava mléka, vážení každého pejska před krmením i po krmení, masírování bříška, atd. Vypadá to ale krásně, když člověk vidí rozlepování očí a jejich první pokroky, je to ale také boj o jejich holý život. Takto malé štěně skutečně patří k matce, kterou mu nedokáže nikdo a nijak nahradit. Štěňata se musí zahřívat - v našem případě to byly topné podložky. Štěňátka bojovala se streptokokem a bohužel jedno ze štěňátek má autoimunitní poruchu. Takže jsou to radosti, ale i velké starosti.
 
Kdy se k vám dostává nejvíce pejsků? Většinou se uvádí období po Vánocích, kdy jsou pejsci odloženi jako nevhodný dárek. Lidé zjistí, že pes se musí venčit, vychovávat, musí se po něm uklízet.. Je to dárek, o který se musí starat.
 
Je to velký omyl, skoro každý se domnívá, že nejvíce psů jde do útulku po Vánocích. Největší příjem psů je ale v létě a na podzim. V zimě se mnohdy snažíme najít dočasnou péči nebo řešit případné problémy u majitelů psů, jelikož psy nejsou v zimě připraveni na umístění z kotce do bytu (nejsou přesrstěni).
 
Jací psi se k vám převážně dostávají? Jde o nalezence, odložené či odebrané psy?
 
Jelikož se specializujeme především na problémové psy, tak nás kontaktují sami majitelé nebo jiné organizace. O nalezence se staráme v městských záchytných kotcích, což je ale jen zřídka. Dále se zabýváme problematikou množíren, tudíž přijímáme často i psy ze špatných podmínek a psy ve špatném zdravotním stavu.
 
Jak probíhá umístění psa z azylu do nového domova? Co musíte pejskovi poskytnout než k samotnému opuštění azylu dojde?
 
Umístění do nového domova je individuální, pokud je pes zdravý, bez problémů a je snášenlivý s jinými zvířaty, je to poměrně jednoduché. Pokud jde ale o pejska po převýchově, lidé musí dodržovat pravidla. A pak je těžké vybrat vhodného a zkušeného člověka. To samé je se psy, kteří mají zdravotní problém, např. cukrovku.
 
Než je pes umístěn do nového domova, musí být řádně naočkován, pokud je to nalezenec nebo odebraný pes, tak musí projít karanténou. Pokud jde o jedince, který nezvládá ani základní povely, musíme ho učit. U každého psa je to skutečně jiné, hodně psů musí projít převýchovou.
 
Proč psovi poskytujete převýchovu?
 
Převýchovu poskytujeme pouze psům, kteří se projevili agresivně. Je více druhů agrese, nejvíce se k nám dostávají psi, kteří zaútočili na člověka. Když přijmeme pejska, který pochází z nevhodných podmínek či množírny, tak jsou to většinou ,,asociální psi’’, kteří neví, jak se chovat a co je síla - nikdo je to nenaučil. Takže pejska učíme základním povelům, aby byl pro nového majitele lépe ovladatelným. Navíc výcvik pak pes bere jako hru a zábavu a to doposud neznal.
 
Stává se, že lidé psa vrátí? Odebrali jste už někdy novému majiteli umístěného pejska?
 
Vrácení z adopce se nám nevyhnulo, ale jde o výjimky. Důvody jsou ale různé, bohužel i takové, jako že pejsek slintá a nebo močí v bytě. Jeden z hlavních důvodů je ale nedodržení pravidel ve výchově. S každým psem důkladně pracujeme a dle jeho povahy mu dáme určitá pravidla. Ta musí nový majitel dodržet. 
 
Pokud nový majitel nepostupuje dle pravidel, přijde celá naše práce vniveč a psovi to také neprospěje. Lidé se sami ozvou zda je něco v nepořádku. Poté se snažíme najít spouštěč jeho zkratu a téměř vždy jde o chybu majitele, ne psa. 
 
Zkrátka buď se lidé nezaleknou prvního problému a mají to odhodlání a chuť se psem pracovat a nebo se pes vrací zpět k nám a my s ním začneme pracovat znovu, od začátku. Bohužel pes pak dostane ,,nálepku - vrácen z adopce’’ a to mu také nepomůže. Naštěstí se toto stává opravdu jen zřídka, lidi, kterým psa svěřujeme, si skutečně svědomitě vybíráme.
 
Jaký máte, jako útulek, největší problém?
 
Určitě to jsou peníze a hlavně prostor pro psy. Útulky jsou plné a v dnešní době vybrat toho správného páníčka je těžké. Finance samozřejmě znamenají i možnost neujmout se psa ve špatném zdravotním stavu.
 
Pomáhají vám dárci?
 
Pomoc dárců? Ti nám pomáhají, zachraňují a dávají nám možnost pomáhat! Jsme na nich závislí. Bull Azyl z.s. není dotován městem ani jinou organizací, jsme závislí na pomoci dárců a tímto všem, kteří nás podpořili a pomohli, moc a moc děkujeme!
 
Starost o 30 psů je určitě veliká, kolik času zabere péče o psy, útulek a všechny ostatní úkony, které s provozem azylu souvisí?
 
Veškerý náš čas slupne útulek. Je to práce se psy, budování, úklid, péče o psy, .. Veškerý čas dělíme mezi psy v útulku, množírny a návštěvy našich svěřenců v adopcích. A k tomu plno papírování :)
 
Co doporučujete lidem, kteří by se chtěli ujmout pejska z vašeho azylu?
 
Pokud si od nás chce někdo adoptovat psa, jsme velice rádi, ale nesvěříme ho každému. Zájemce musí mít na psa čas a skutečnou chuť se mu věnovat. Určitě musí vybírat dle svých možností a zkušeností. Pokud si někdo není jistý, zda a jakého pejska by zvládl, rádi to s ním probereme.
 
Bull Azyl z.s. podle mého názoru není azyl, ale úžasný dočasný domov. Psi zde dostanou nejen péči, ale i výcvik, řád a lásku. Pejsci tak získávají mnohem větší šanci na spokojený život v nové milující rodině.
 
Autorkou fotografie je Alena Herzánková.
Floating Banner

Brzy bude dobře, nebojte! Ale napřed čtěte...

Potvrzuji, že moje domácí zvíře bylo vyšetřeno veterinářem, který na základě stanovené diagnózy doporučil užívání tohoto produktu.

Přečetl(a) jsem si a beru na vědomí, že pokud moje domácí zvíře dostává toto krmivo, doporučuje se nejméně jednou za 6 měsíců konzultovat užívání s veterinářem.

Přečetl(a) jsem si a beru na vědomí, že pokud se stav mého domácího zvířete při užívání tohoto produktu jakýmkoli způsobem zhorší, je třeba vyhledat okamžitou veterinární konzultaci.

Souhlasíte se všemi body?

Pro pokračování v nákupu si prosím přečtěte text výše a zaškrtněte ANO.

Ve vašem košíku nic není. Napravíte to?

PES KOČKA OSTATNÍ

Potřebujete poradit? Blogujeme... Raději videa? Znáte Tlapka TV?

Odběr novinekChcete pravidelné novinky mailem?

E-mailový zpravodaj posíláme zdarma.
Pokyny pro zrušení zasílání naleznete v každém číslu zpravodaje.

Rychlý pesNOVINKA

Rychlý pes je naše vlastní rozvážková služba po Praze a okolíDORUČENÍ ZAKÁZKY V DEN OBJEDNÁNÍ.

226 227 586 — Potřebujete pomocnou tlapku? Jsme tu pro vás. Pondělí až pátek 8:00 — 17:00

Tím nejlepším oceněním je váš zájem!

  • 1. místo
  • 1. místo
  • 1. místo
  • 6. místo
  • 5. místo