Každý, kdo máme doma pejska, tak víme, že nám zákon ukládá povinnost chlupáče očkovat proti vzteklině. Od 1. 1. 2020 budeme mít povinnost další, mít svého mazlíčka očipovaného.
Povinnost označit psa mikročipem je spojena s prvním očkováním proti vzteklině. Pokud tedy půjdeme na veterinu pro očkování proti vzteklině, lékař vakcínu nebude moci aplikovat, pokud pejsek nebude označený čipem. Chovatel psa bude povinen zajistit, aby identifikační číslo mikročipu bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa.
Co si o tom myslíte? Přijde vám to jako dobrý krok vpřed, nebo naopak nemáte rádi změny a je to pro vás “zase nějaké to nařizování”? Ať už je váš názor jakýkoli, zkusíme vám v následujícím článku shrnout, co to vlastně znamená a obnáší, když se řekne “čipování psa”. Třeba pro vás pak změna zákona bude přijatelnější.
Jak čipování probíhá?
Je to velmi podobné jako vakcinace. Čip se pomocí injekční stříkačky s jehlou zavádí pod kůži psa. Je to opravdu malý čip, přibližně ve velikosti zrnka rýže, který pejskovi nijak neublíží a dost možná si ho pak ani vy nevšimnete. U někoho se dá nahmatat lépe, u jiných psů hůře. Když je ale potřeba jej načíst, stačí se přiblížit se čtečkou k místu, kde má pejsek čip. Čtečka si už čip sama najde a zobrazí vám jeho číslo.
K čemu je čip dobrý?
Při cestování do zahraničí, ať už z důvodu dovolené či závodů a výstav, budete potřebovat mít psa označeného. Označení je možné právě čipem, případně u starších psů stačí prozatím i čitelné tetování. Takto označenému psovi vystaví veterinář pas a pak můžete cestovat kamkoliv.
Čip sám o sobě nám žádnou extra službu neudělá. Veterináři ale evidují čísla čipů ve své databázi, některá města požadují číslo čipu při zápisu do registru místních poplatníků za psa, jen pořád nemáme v ČR celostátní evidenci – jednotný registr psů na centrální úrovni! K dispozici máme ale 6 soukromoprávních registrů, které umožňují registrovat psy označené mikročipem, tetováním nebo „psí“ známkou. V těchto registrech si označeného pejska může jeho majitel registrovat, a to na principu dobrovolnosti, zákon tuto povinnost majiteli psa neukládá. Za nás ale registraci vřele doporučujeme, protože pak vám to může pomoci dostat ztraceného psa zpět.
Zavedení jednotného registru na centrální úrovni by umožnilo snadnou dohledatelnost ztracených, zaběhlých a vlastníkem opuštěných psů, zjištění jejich původu, jednoznačnou identifikaci jejich majitelů, snížení počtu psů v útulcích apod.
Představím vám jeden vzorový registr psů a dalších zájmových zvířat. Nadace na ochranu zvířat ve spolupráci s odborníky (nejen) v oblasti IT vybudovala
PET FAMILY – centrální registr zvířat, který zohledňuje vysoké odborné nároky na evidenci zvířat v zájmovém chovu a zároveň požadavky plynoucí z příslušné legislativy EU / ČR.
Jak funguje PET FAMILY – centrální registr zvířat?
Registr má v provozu nejen webové stránky
www.centralniregistrzvirat.cz, kde můžete zdarma registrovat svá zvířata, ale také mobilní aplikaci pro datová zařízení (chytré mobilní telefony a tablety ve verzi pro iOS a Android) a vše tedy máte okamžitě po ruce. Pokud se vám pejsek ztratí, ale i pokud nějakého ztraceného pejska najdete, vše zde lze evidovat v rubrikách ztráty a nálezy. Na mapě pak vidíte přehled ztracených i nalezených pejsků a snadno se v tom můžete zorientovat.
V případě, že naleznete pejska, vezměte ho na nejbližší veterinu nebo do útulku, kde vám zjistí číslo čipu. Samozřejmě v případě, že je pejsek očipovaný. Toto číslo si na stránkách můžete vyhledat a pak prostřednictvím kontaktního formuláře ze systému registru poslat zprávu majiteli ztraceného pejska. Stejně tak by tomu bylo v případě, že se ztratí váš parťák. Jakmile ho někdo najde, zjistí čip a můžete ho mít co nevidět zpátky doma!
Doporučuji tedy čipování nepodceňovat a svého pejska či kočičku zabezpečit. Nikdy nevíme, čeho se zvířata leknou a kam utečou. S čipem a následnou registrací je větší pravděpodobnost, že mazlíčka naleznete. A hlavně na tu registraci nezapomeňte! Nic vás to nestojí, jen pár minutek času. Vše je přehledně zpracované a mobilní aplikace i webová stránka vás celou registrací provede krok po kroku. Informace o svých domácích mazlíčcích můžete kdykoli aktualizovat, přidávat i fotky nebo třeba na mapě zjistit, kde je ve vašem okolí nejbližší veterina. I takové služby totiž Pet Family – centrální registr zvířat nabízí. A tím to stále nekončí, přesvědčte se sami na
www.centralniregistrzvirat.cz.
A pokud by někdo chtěl argumentovat, že přece můžete psovi pořídit psí známku, tak ano, to samozřejmě můžete! Jen je tu riziko toho, že pejsek známku nebo celý obojek ztratí, ale u čipu nic takového nehrozí.