Čmuchání je snad nejpřirozenější činností psa, tak proč ho v tom nepodpořit a nabídnout mu tak více zábavy? V tomto článku se v krátkosti seznámíme s disciplínou hersenwerk, zaměříme se zejména na čmuchací dečky a hlavolamy vyrobené doma.
Co je hersenwerk?
Zkráceně se jedná o práci s pachem. Není to však jen o čichu, pes využívá při této disciplíně i sluch, zrak a chuť. Původem je z Nizozemí a sčítá nejednu pozitivní vlastnost. Činnost by měla být velice příjemná a neměla by probíhat pod tlakem či stresem. Ideální prostřední pro hersenwerk je bezpečné a ničím nerušené, takové, kde se pejsek bude cítit dobře. A o co vlastně jde? Pejsek využívá svůj čich k hledání pamlsků a plnění tak různých zapeklitých hlavolamů. A co víc, na konci každého úspěchu ho čeká odměna, kterou si sám vyčmuchá a najde.
Věděli jste, že tato disciplína je vhodná pro všechny pejsky? Od štěněte až po seniory či psy v rekonvalescenci. Není pejsek, který by ji nemohl zkusit.
Nutno dodat, že každý psí parťák jinak přemýšlí. Budou mu tak vyhovovat jiné pomůcky a rychlost. To v praxi znamená, že co vyhovuje jednomu pejskovi, nemusí nutně vyhovovat druhému. Někomu může dělat problémy lehký hlavolam, a naopak těžký zvládá levou zadní. Jinému můžou vyhovovat lehké typy hlavolamů. Můžeme to srovnávat i z lidského hlediska, každý člověk má jiné nadání, jinou rychlostí se učí a vyhovují mu jiné pomůcky, a stejně to mají i naši chlupáči.
Hlavní benefity
Mezi nejlepší výhody hersenwerku jisto jistě patří navázání vztahu se svým psím parťákem. Ať již budete s pejskem dělat jakoukoliv aktivitu, pomáhá rozšiřovat a utvářet vztah mezi psem a člověkem. Hersenwerk může také pomoci jedincům s problémovým a strachovým chováním. Je však důležité si uvědomit, že tato disciplína není na čas a každé zvíře si ji může dle libosti dělat ve svém tempu. Avšak nepsané pravidlo je to, že by pejsek neměl být ve stresu, vztekat se a rozčilovat. Tyto faktory ukazují, že je toho již na zvíře mnoho a je potřeba snížit nároky.
Dalším benefitem jak pro psa tak pro majitele je, že si poradí s unuděnými pejsky, udržuje je v psychické kondici, pomáhá odreagovat a učí psy sebekontrolu a koncentraci.
Čmuchací koberečky
Tato pomůcka se stala v posledních letech velice oblíbenou mezi pejskaři, nejen z hlediska praktičnosti, ale i různorodosti provedení. Díky tomu, že jsou čmuchací dečky nebo také koberečky z látkového materiálu, jsou vhodné i na cesty a těší se tak velké oblibě. Stačí jen sbalit a hurá na výlet. A proč jsou tak oblíbené? Lze je prát v pračce, zabaví pejska a dopřejí mu psychickou aktivitu, která mu rozvíjí jeho myšlení a utužuje vztah s majitelem.
Dečky jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů, aby stimulovaly mozek psa. Na trhu jsou dostupné v klasickém provedení s třásněmi, do kterých můžete schovat pamlsky či granule. Nebo také složitější hlavolamy se stočenými šneky, vytahovacími zvířátky nebo s možností nadzvednutí materiálu, kdy dobrotu pejsek najde pod ním.
Vlastní hlavolamy vyrobené doma
Další možnost je si vymyslet své vlastní hlavolamy. Pokud jste začátečníci a nevíte, kde začít, zajisté vám pomůže nahlédnout do tajů této disciplíny naše Tlapka TV. Tady se kreativitě meze nekladou. Avšak velmi důležité je dbát na bezpečnost zvířete. Nepoužívejte proto toxické nebo ostré materiály.
Hlavolam si můžete vyrobit téměř ze všeho, co doma najdete. Ten jednoduchý lze vytvořit z deky, ručníku či jiné látky. Materiál srolujete do válečku a pamlsky pokládáte při rolování dovnitř hlavolamu. Pejskův úkol je čumákem zjistit, kde jsou pamlsky, rolovat materiál, který mu postupně dobroty bude odkrývat.
Na další tip budete potřebovat krabici nebo nějakou bedýnku, a to takovou, aby se pejsek do ní nahnul a dosáhl čumákem až na dno. Poté pamlsky a různé hračky nebo míčky. Do bedýnky rozložíte mlsky různě dle libosti a zakryjete je již zmiňovanými míčky nebo hračkami. Pejsek tak bude pomocí čuchu hledat dobroty.
Zaujal vás hersenwerk? Budete chtít tuto činnost vyzkoušet i u vás doma? Tak tlapku na to!