Pejsci, kteří nosí žlutou, mají většinou nějakou speciální potřebu. Mohou být bojácní nebo agresivní, mohou mít zdravotní problémy, mohou být staří, hluší nebo slepí nebo může jít třeba o hárající fenku, která zrovna opravdu nemá náladu na cizí lidi.
Iniciativa Žlutá stužka
Tato iniciativa vznikla v roce 2012 v zahraničí proto, aby bylo na první pohled zřejmé, že k takto označenému pejskovi se nemáte přibližovat. Odpadá tak například křik „Chyťte si ho! Ten můj kouše!“ na páníčka běžícího pejska, který se chce kamarádit a zběsilé přivolávání a lovení na vodítko, když už může být pozdě.
Proto věnujte pozornost tomu, jaké pejsky potkáváte nebo pořiďte takové označení svému pejskovi, pokud by ho uvítal. Žlutá stužka může mít podobu motýlku, mašle, šátku nebo vestičky a může mít na sobě i nápis, který upřesňuje, proč pejsek potřebuje prostor.
Jak k takovým pejskům přistupovat
Pokud žlutě označeného chlupáče potkáte, nepouštějte k němu svého psa ani třeba dítě. Ideálně se mu vyhněte, pokud to není možné, nesahejte na něj, nemluvte k němu ani se na něj upřeně nedívejte. Víme, může to být těžké, mít problém neznamená, že pejsek nebude roztomilý. Ale opravdu tyto zásady dodržujte. Vyhnete se tak zbytečným konfliktům a stresu pro obě strany, navíc si pak užijete všichni klidnou procházku.
Nejčastější případy označené Žlutou stužkou
Nikdy nevíte, čím si který pejsek prošel a z čeho může mít strach. Může to být klidně obyčejný balonek nebo špatně nastavená ruka. Proto hrdě nosí žlutou bázliví chlupáči, které může snadno spousta věcí vyvést z míry.
Další pejsci můžou být prostě jen staří a chtějí mít svůj klid. Je také možné, že už hůř vidí nebo slyší a můžou se tak i snadno polekat. U těchto pejsků vždy záleží na domluvě s jejich páníčkem, jak a jestli vůbec je možná interakce s vámi nebo vaším pejskem.
Žlutou stužku mívají také psi, kteří mají zdravotní problém, například jsou dlouhodobě nemocní nebo jinak handicapovaní, případně se zotavují po zákroku. Tam jistě můžeme pochopit, že jim není příjemný jen tak ledajaký kontakt nebo družení se s jinými psy.
Někteří pejsci mohou být agresivní, nekontaktní nebo ještě nejsou socializovaní. Na takové se musí opravdu opatrně a je jedině dobře, pokud mají žlutou stužku a můžeme je tak rozpoznat z dostatečné vzdálenosti a vyhnout se jim.
Samozřejmě může žlutá zdobit také fenky, které mohou být hlavně v době hárání či přímo mateřství nervózní a náchylnější k labilnímu chování. Proto takovým fenkám není příjemná pozornost jiných psů ani větší kontakt a díky žluté stužce jim můžeme poskytnout dostatečný prostor.
Hodně často vídáme žlutě označené psy, kteří jsou ve výcviku. Musí se naučit, co mohou a co ne, musí se správně socializovat, a to vše záleží jen na jejich páníčkovi. Dopřejte jim tedy klid a jakoukoliv interakci si předem domluvte s majitelem.
Jak vybrat tu správnou?
Je možné, že vašemu pejskovi by se hodilo hned několik variant stužky. Vyberte si z naší nabídky tu, která nejvíce vystihuje, co nedělat (např. poměrně široký záběr má ta s nápisem NESAHAT) nebo pořiďte doplněk úplně bez nápisu.
Vzhledem k tomu, že povědomí o významu těchto doplňků ještě není v České republice tak rozšířené, doporučujeme ale vybrat variantu s nápisem, aby bylo hned jasné, co chcete sdělit. Určitě se ale neostýchejte služeb žlutých stužek (nebo motýlků, šátků a vestiček) využít, protože čím více pejsků potřebujících prostor bude označených, tím více lidí se s nimi setká, povědomí se rozšíří a příště si dají pozor.