Další důležitou věcí v rámci surovin je "míra" jejich zpracování. Granule jako celek prochází procesem výroby. Proto je dobré, pokud suroviny, které se do krmiva dávají, byly co nejméně zpracované. Vždy je lepší, pokud výrobce dává do krmiva brambory než bramborovou moučku, rajčata než rajčatové výlisky a podobně.
Bílkoviny
Vzhledem k tomu, že pes je masožravec, je nutné, aby krmivo obsahovalo dostatek živočišných bílkovin. Proto musí být na prvním místě ve složení nějaká živočišná složka. Může to být čerstvé maso, sušené maso případně moučka. Jestli je to jehněčí nebo kuřecí, není zas tak důležité. Méně kvalitní krmiva dohánějí množství bílkovin rostlinnými zdroji a to pro psy není úplně vhodné, protože jejich stravitelnost je pro ně nízká.
Tuky
Stejný pohled jako výše. Vždy je lepší živočišný tuk než rostlinný. Na druhou stranu, rostlinné tuky obsahují prospěšné Omega 3 kyseliny a tedy není na škodu, pokud jsou živočišné tuky rostlinnými doplněny. Nicméně by měly živočišné tuky v krmivu převládat. Opět není z pohledu výživy tak zásadní rozdíl, jestli se použije tuk kuřecí nebo jehněčí nebo jakýkoliv další.
Uhlohydráty
Zdrojů uhlohydrátů je velké množství a jsou mezi nimi velké rozdíly. Dnes jsou moderním trendem krmiva bez obilovin. V těch hrají prim různé druhy brambor, luštěniny a zelenina. V podstatě všechny tyto zdroje uhlohydrátů jsou v pořádku. U pohledu výživy jsou jedním z nejlepších zdrojů sladké brambory.
Mezi jedny z nejčastějších zdrojů uhlohydrátů patří rýže, která je sice obilovinou, nicméně její stravitelnost je poměrně dobrá a nejsou na ní časté alergické reakce. Mezi další dobré zdroje uhlohydrátů patří hnědá rýže, proso, ječmen.
V posledních letech se v krmivech začaly používat ve větší míře i bylinky, které mají prokazatelný vliv na imunitní systém. Základ krmiva určitě tvoří jiné suroviny, nicméně, pokud si vybíráte mezi podobnými krmivy, mohou být bylinky tou složkou, která souboj krmiv rozhodne.
Trendem posledních let je také používání kloubní výživy v krmivech. Osobně nejsem příznivcem toho, aby se do běžných receptur přidávaly tyto látky, protože nejsem o jejich preventivním účinku přesvědčen. Jiné je to u psů, kteří trpí nadváhou nebo u starších pejsků, kde jsou klouby už opotřebené nebo mají extrémní zátěž.
Určitě je celá řada dalších surovin, které se do krmiva mohou přidat a mít pozitivní vliv. Proto je vhodné postupovat spíše obrácenou cestou a určit si suroviny, které v krmivu mít nechci.