O elektronických obojcích pro psy jste již asi slyšeli. A názory na tyto chovatelské pomocníky se liší. Lidé se bojí, že obojek pejskovi ublíží. Případně, že nezvládnou jeho ovládání a správné používání. Ráda bych vám nyní přiblížila využití, užívání a princip elektronických obojků.
Elektronické obojky se dělí na tři typy. Nejrozšířenější jsou výcvikové obojky. Druhým typem jsou obojky protištěkací a třetí typ těchto obojků doplňují elektronické ploty. Obojky jsou bezpečné a při správném použití pejska neohrožují. Princip je jednoduchý a jasný, pes se mu dokáže rychle a snadno přizpůsobit a pochopení činnosti je skutečně snadné pro psa i pro jeho pána.
Výcvikové obojky
Výcvikové obojky, jak již název vypovídá, slouží k výcviku psů. Většina chovatelů volí obojky s impulsy (ampéry, nikoli volty), existují však i varianty obojků, které místo vysílání štiplavých impulsů pouze vibrují. Vibrační obojky jsou vhodné pro psy s postižením sluchu či zraku. Obojky s impulsy nalézají své využití především při náročnějším loveckém výcviku a jsou vyhledávaným pomocníkem profesionálních cvičitelů psů pro zásahové složky. S výcvikovými obojky je velmi snadné a rychlé i pro běžné chovatele naučit psa: chůzi u nohy bez vodítka, spolehlivému přivolání (povely „ke mně“, „k noze“), přerušení nežádoucí činnosti („fuj“, „nesmíš“), odnaučení zlozvyků při každodenním soužití s lidmi, např. braní potravy ze stolu, skákání na lidi, hrabání, nežádoucí štěkání apod. Obojek se skládá z vysílače a přijímače. Vysílač vypadá podobně jako mobil a ovládá jej člověk. Vysílač je vybaven tlačítky pro vyslání impulsů, zvuku, zapnutí a vypnutí. Dle vybraného typu obojku (dle velikosti psa) máte možnost volby síly impulsu, u jiných jsou impulsy přednastaveny. Úroveň impulsu ale vždy snadno přizpůsobíte aktuální potřebě a typu výcviku. Slabší impulsy využijete např. pro získání pejskovi pozornosti nebo ke zdůraznění povelu. Vždy s nimi také začínejte na začátku výcviku s elektronickým obojkem. Impulsy vyšší úrovně se používají méně často, např. když pes neuposlechne opakovaného povelu. Impuls je velmi nepříjemný, nikoli však bolestivý. Každý obojek je vybaven i funkcí zvuku, který se používá jako upozornění před vysláním impulsu. Vzhledem k tomu, že pes neví, odkud tyto podněty jdou, nevidí nikoho, kdo by ho káral, mají tyto obojky výborné výsledky. Pes ví, že impuls přijde ve chvíli, kdy neuposlechl nebo se zachoval jinak, než měl. Jakmile bude mít obojek, bude se vašim povelům mnohem více věnovat a snadno se naučí pečlivěji povely dokončovat. Nemusíte se obávat, i když pejsek dostane silnější impuls, může zakňučet či zavýt, odskočit, ale je to z leknutí, není to projev velké bolesti. Elektronické obojky poskytují větší svobodu pro vašeho psa, který se s obojkem může pohybovat zcela volně i tam, kde by to jinak nebylo možné nebo by to bylo vzhledem k povaze psa bezpečné. Po nácviku používání lze tímto obojkem zcela nahradit klasické vodítko.
Protištěkací obojky
Tato varianta elektronických obojků je oblíbena především u chovatelů menších psů, kteří zůstávají přes den v bytě o samotě a svým tesknivým štěkotem ruší všechny sousedy.
Protištěkací obojek vypadá stejně jako obojek výcvikový. Princip činnosti je však zcela jiný. Obojek nereaguje na žádné vysílače ale na pohyb hlasivek psa. Často tak psovi dokáže zabránit i ve vytí, ale není to pravidlem. Pokud pes začne štěkat, obojek ho upozorní zvukovým signálem. Pokud štěkání neustane či zesiluje, obojek pejskovi dá impuls. Opět se opakuje pořadí upozornění - impuls. Nikdy se nestane, že by pes dostal od obojku výboj bez předchozího upozornění. Obojek je vhodný pro použití doma i venku a je k dostání ve variantě pro velmi malé střední i velké psy.
Elektronický plot
Elektronický neviditelný plot je moderní a vysoce efektivní systém umožňující jednoduše a rychle vymezit prostor, ve kterém se může váš pes svobodně pohybovat. Tento systém nabízí ideální řešení v případech, kdy pes nerespektuje stávající pevný plot a neustále utíká či se podhrabuje. Ideální je i pokud potřebujete ohraničit oblasti uvnitř pozemku a nechcete, aby do nich měl pes přístup, například dětské pískoviště, zahradní bazén, okrasné záhony atd. Princip činnosti elektronického ohradníku vychází z vymezení prostoru pro psa a jeho neustálým udržováním v této oblasti. Stačí nainstalovat el. okruh, nastavit korekční a výstražnou zónu, zapojit do sítě a nasadit pejskovi obojek. O více se již starat nemusíte. Výhodou je možnost různé délky okruhu, stálého provozu a možnosti vymezení menších zakázaných území v rámci celého okruhu (záhonek, bazén, terasa,..). Je však vhodné v začátku pejska na přítomnost plotu učit. Vezměte si jej na vodítko a pomalu se přibližujte k místu, kde vede okruh plotu. Ve chvíli kdy se dostanete do výstražné zóny a obojek zapípá, vezměte psa zpět, dále od okruhu a pochvalte jej. Nezapomeňte, že pejskovi by mělo být úplně jasné vymezení prostoru a jeho hranic a proto nikdy neveďte okruh například uprostřed zahrady aniž byste viditelně a srozumitelně psovi vyznačili hranici za kterou již nesmí. Můžete to udělat zapíchnutím plastových terčíků či umístěním jiných předmětů (květináče, sloupky,..) do místa, kudy ohradník vede.
Co je dobré vědět
Všechny typy obojků obsahují baterii, která při běžném používání vydrží i několik měsíců. Častější výměna je nutná např. v době, kdy si pes na obojek zvyká, nebo v období silnějších mrazů. Tehdy obojek vysílá výboje častěji a baterie se tak dříve vybije. Zima sama o sobě snižuje výdrž baterií. Doporučujeme pouze originální baterie doporučené výrobcem obojků. Výboje protištěkacích i výcvikových obojků prochází skrz elektrody, které se šroubují na vnitřní stranu obojku. Elektrody musí těsně přiléhat na kůži, proto je vhodné psy s dlouhou či hustou srstí na krku ostříhat a případně využít delší elektrody. Obojky nejsou vodotěsné, pokud ale pejska pokropí zahradní zavlažování nebo na procházce zmokne, obojek bude funkční. Doporučujeme však dokoupit náhradní těsnění a obojek ošetřit vazelínou, která brání vniknutí vlhkosti a vody. Po čase, kdy je pes na elektronický obojek zvyklí, lze používat pouze nefunkční atrapu obojku. Pes rozdíl nepozná a aniž by obojek jakkoli reagoval, pes se chová jako by měl funkční obojek. Pokud máte pejska kardiaka, doporučujeme konzultovat konkrétní typ obojku s veterinářem. Nepoužívejte obojek jako prostředek k trestání psa, jedná se o výcvikovou pomůcku! Z vlastní zkušenosti můžeme vřele doporučit české obojky DogTrace. Největší výhodou je možnost opravy a servisu obojku přímo v České republice.
Pokud uvažujete o pořízení elektronického obojku či plotu a nevíte si rady s výběrem toho správného modelu, nastavením či spárováním, obraťte se na nás na naší infolince nebo emailu Denisa@spokojenypes.cz. Ráda vám poradím a s výběrem pomohu.