Rozhodně nejsem zastáncem toho, aby se elektronické obojky používaly ke zvyšování motivace při výcviku, k řešení strachové agrese nebo nedej bože k potlačení separační úzkosti. Na druhou stranu jsem přesvědčená, že mohou mít i pozitivní využití – například u slepých nebo hluchých pejsků, nebo jako alternativa klikru. Hope celý život tak trochu loví, takže jsme obojek testovaly jako "poslední možnost" při odnaučování loveckého chování, kterým nás občas umí pěkně potrápit.
„Paničko, já přeci nelovím. Hrajeme si na honěnou 😊”
Na trhu je několik značek, ale mně osobně zaujal nejvíc obojek od americké značky PetSafe, a to nejen svými funkcemi, ale i velikostí obojku, který je překvapivě malý. Vysílačka má poutko, takže se dobře drží v ruce, a podsvícený displej umožňuje práci i za šera nebo ve tmě. Navíc na rozdíl od některých konkurenčních modelů nabízí obojek kromě zvuku a impulsu i vibrace.
Obojek jsem vyzkoušela sama na sobě
Když nám obojek dorazil, pustila jsem se do testování nejdřív na sobě. Zvuk je krátké pípnutí, které psa nijak nevyděsí (samozřejmě pokud není extrémně bázlivý). Vibrace fungují pouze tehdy, když je vysílačka nastavena na úroveň 0, což znamená, že pokud chcete kombinovat vibraci a impuls, musíte úrovně impulsu ručně nastavit. Pro Hope jsem zvolila při testování pouze zvuk a vibrace. Musím říct, že na to reagovala skvěle – i v situacích, kdy byla ve vysoké excitaci.
A co impuls? Vyzkoušela jsem ho sama na sobě, a můžu s klidným svědomím říct – nebolí to. Je to spíš nepříjemné mravenčení, podobné lehkému dotyku elektrického ohradníku. Nižší úrovně jsou sotva znatelné, vyšší už můžou psa nepříjemně překvapit. Pro představu – z 15 stupňů intenzity jsem bez problémů snesla úroveň 5. Ale to neznamená, že každý bude mít úroveň 5 – pro někoho bude nepříjemná úroveň 3 pro druhého to může být až třeba úroveň 8.
„Děkuju za otestování… tvá oběť se cení!”
Vysílačka i obojek se nabíjejí jedním kabelem přes USB. Na vysílačce vidíte indikátor baterie, což je super. Na obojku bohužel indikátor není, ale ani jednou se mi nestalo, že by se vybil nečekaně. Výrobce uvádí, že výdrž baterie po nabití je 4 až 6 týdnů. Obojek je vodotěsný, takže déšť ani nečekaný skok do vody nejsou problém.
Chytrá bezpečnostní pojistka
Líbí se mi i chytrá bezpečnostní pojistka, která platí pro úrovně 8–15, které můžete jednoduše zablokovat, takže je nemůžete omylem spustit. Navíc pokud tlačítko zvuku, vibrace nebo impulsu podržíte déle než 10 sekund, spojení se automaticky přeruší. Znovu ho aktivujete uvolněním a opětovným stisknutím tlačítka.
Dlouho jsem přemýšlela, jakou vzdálenost vlastně vybrat, a nakonec jsem se rozhodla sáhnout po vzdálenosti na 300 m. A řeknu vám – je to víc než dost. Hopika dál rozhodně nepouštím. V lese i na louce mi tahle vzdálenost naprosto stačí. Samozřejmě v členitém lesním terénu se dosah snižuje, což je třeba mít na paměti. Ale i tak je pro běžné venčení 300 metrů dostatečné.
„Tři sta metrů? Prosím tě, to je, jak kdybych byla na druhém konci planety!”
Celkově bych PetSafe Standard 300 m doporučila těm, kteří hledají jednoduchý elektronický obojek s více možnostmi korekce. Má pár drobných nedostatků, ale jinak je srozumitelný a snadno ovladatelný. Ale opravdu je důležité mít na paměti, jak takový obojek správně používat – pokud si nejste jistí, určitě doporučuji konzultaci s trenérem nebo návštěvu cvičáku. Špatné používání může napáchat víc škody než užitku.
Shrnutí
+ lehký a malý obojek
+ vysílačka skvěle padne do ruky a nechybí ji praktické poutko
+ podsvícený displej
+ nabíjení jedním kabelem pro oba přístroje
+ snadné ovládání
- nelze současně použít vibrace a impuls
- na obojku není indikátor nabití baterie
- manuál by mohl být podrobnější
Foto ateliér: Kateřina Černická, ostatní: Kristina Ottová