Vousky jako měřítko
Bez vousků by se jen těžko kočka obešla. Díky nim se může pohybovat neslyšitelně a ladně v prostoru. Vousky vyrůstají z tkáně, která má četná nervová zakončení, reagují tak na jemné proudění vzduchu. Kočka se tak snadno orientuje za snížené viditelnosti a také v úplné tmě. Vousky dále používá při hře, lovu nebo pokud se potřebuje někam ukrýt. Vousky jsou většinou stejně široké, jako je sama kočka - u různých plemen tomu může být trochu jinak, avšak ve většině tomu tak je. Pokud se tedy snaží prolézt nějakou skulinou a není si jistá, že se do ní vleze, nejprve použije na “propočítání” právě své hmatové vousky. Jednoduše shrnuto - kočka díky vouskům získává veškeré informace o prostoru, ve kterém se nachází.
Vousky jako ukazatel nálady
Vousky mohou ukazovat, jak se vaše kočka zrovna cítí, a to díky jejich poloze. Pokud se kočka cítí celkově dobře, není ve stresu a je uvolněná, vousky visí volně dolů. Pokud je naopak kočka z jakéhokoliv důvodu ve stresu nebo se necítí dobře, vousky má naježené nebo rovně přitažené k čumáku. Tato pozice vousků může také znamenat přípravu k útoku. Ovšem platí, že musíme u koček číst signály celého těla. Hlavní pak je sledovat celkové postavení těla a ocasu.
Kde všude je najdeme
Ty nejvíce viditelné má kočka na tvářích a celkem jich má okolo 24. Avšak vousky najdete na kočičím těle i jinde, určitě i tam, kde byste je jistě nehledali. Dalších 6 řad hmatových vousků má na zadní straně předních nohou - ty slouží jako pomoc při kontaktu s kořistí. Na bradě, nad očima a na horním pysku je také najdeme - ty mají u koťat funkci orientace kolem matčiných cecíků. Kočka se ale neorientuje jen podle hmatových vousků. K orientaci jí také slouží nespočet hmatových receptorů, které má na celém těle, hlavně pak na polštářcích tlapek.
Co když vousek vypadne?
Nebojte se, vousek časem doroste. Je však nutno říci, že za žádných okolností vousky nestříhejte! Ano, sice doroste, ale do té doby se bude kočka hůře orientovat a bude zmatená. V krajním případě může začít narážet do věcí a ztrácet rovnováhu.
A na závěr jedna zajímavost :) Pokud kočka nechce jíst nebo pít z misky, může to být díky vouskům. Opírají se jí o okraj misky a některým kočkám to může být nepříjemné. Zkuste tak pořídit misku jiného tvaru a s nižším okrajem.