Všichni majitelé kočičích šelem si dřív nebo později začnou klást otázky ohledně výživy. Krmit granulemi? Konzervami a kapsičkami? Nebo kombinovat?
Oproti psům je kočka výlučný masožravec. Podle toho vypadá i její zažívací ústrojí. V přírodě hlavní složku potravy tvoří menší hlodavci, ptáci ale i ještěrky a jiní drobní živočichové. Své kořisti pozře vždy celé včetně vnitřností. Rozhodně tedy nekonzumují čistou svalovinu, jak by mohlo být z názvu masožravec patrné.
Taková kočka v přírodě je schopná ulovit až dvacet myší za den. A na každou musí určitou dobu číhat. Pro kočky je tedy velmi přirozené jíst častěji po menších dávkách. Psy v domácnostech zpravidla krmíme jednou až dvakrát za den. Pro kočky by byl tento způsob podávání a přijímání potravy naprosto nevyhovující. Pravděpodobně není v možnostech nikoho z nás kočičí šelmě nabídnout několikrát za den trochu krmiva, nechte jí tedy mističku s krmením na dobře přístupném místě. Obslouží se sama dle potřeby.
A už se dostáváme k hlavnímu tématu "suché, nebo mokré krmení"?
Suché krmení – granule
Krmení
granulemi s sebou nese mnoho výhod. Krmivo je trvanlivé, může být nasypané v mističce po celý den a nezkazí se. Dá se velmi snadno skladovat a následně dávkovat. Každou granulku musí kočka rozkousat, a tak je zajištěna péče o zuby. Suché krmivo se dá bez problémů použít do
automatických dávkovačů krmiva, tudíž můžete kočičce zajistit přísun krmiva i po dobu vaší nepřítomnosti, pokud například odjíždíte na víkend a nemáte možnost zajistit kočičího opatrovníka.
Nevýhodou granulí často bývá jejich chuťová neatraktivita. Většina koček by v misce raději viděla šťavnaté masíčko z konzervy nebo kapsičku. Granule sice sní, ale k misce se dvakrát nehrne. Navíc kočky krmené pouze suchou potravou přijímají v potravě menší množství tekutin než kočky, které mají k dispozici i mokré krmení. Vhodným doplňkem je určitě
fontána, která zajistí neustálý přísun čerstvé a tekoucí vody.
Mokré krmení – kapsičky, konzervy, salámy, paštiky
Výhodou tohoto druhu krmiva je určitě atraktivita u koček. Mokré krmivo je voňavé, snadno se přijímá a je šťavnaté. Kočka do sebe dostane také určitou část tekutin. V
kapsičkách a
konzervách se dají snadněji podávat i některé léky či
doplňky stravy.
Nevýhodou je skladování po otevření. Pokud kočka nesní dávku najednou, je nutné obal
dobře uzavřít a uchovávat v ledničce. Před opětovným podáváním je dobré krmivo vyndat a minimálně 2 hodiny nechat ohřát na pokojovou teplotu. Některé kočky jsou tak mlsné, že druhý den už krmivo z ledničky nechtějí. Pak nezbývá nic jiného, než kupovat pouze malá balení. Pokud krmíte pouze mokrým krmivem, kočka může trpět onemocněním chrupu. Pokud se tento problém objeví, navštivte svého veterinárního lékaře.
Kombinace
Takto krmí asi převážná část majitelů. Kočka má k dispozici po celý den misku se suchým krmivem, které si ujídá podle potřeby a jednou až dvakrát denně dostane i mokré krmivo. Nevýhodou kombinování je nutnost hlídat množství krmiva. Pokud kočka nemá dostatek pohybu, začne rychle tloustnout. Je důležité kočku nepřekrmovat a dávku mokrého krmiva odečíst od denního přídělu granulí.
Kočičí “názor” na krmivo se formuje v průběhu prvního půl roku života. Pokud v tomto období bude kočka dostávat převážně suché krmivo, nebude s ním mít problém ani v pozdějším věku. Pokud si kočičku rozmazlíme podstrojováním, pleteme si na sebe bič.
Obecně doporučujeme vybrat kvalitní značku krmiva a u té i zůstat. Rozhodně není dobré každou chvíli zkoušet něco nového. Přechod na nové krmivo musí být vždy postupný a může zabrat i několik týdnů. Nové krmivo postupně přimíchávejte do původního a navykejte tak kočičí trávicí trakt na nové složení.