Ať jedete na kole, vlakem, autem anebo letíte, na prvním místě je vždy bezpečí vaše a vašeho pejska. Jak tedy na bezpečné přepravování?
Bezpečná cesta autem
V autě, což je nejčastější volba, máme dvě možnosti, kam pejska umístit – na sedadlo nebo do zavazadlového prostoru. Obecně platí, že menší pejsci častěji cestují na sedadle, větší v kufru. Pro cestování na sedadle volíme přepravku nebo autopás. Přepravka musí být vhodná pro přichycení bezpečnostním pásem, nesmí být stísněná a určitě vybírejte takovou, která bude dobře větrat. I zavřená. Velmi oblíbeným a prověřeným typem je Trixie Capri III. Je lehká, pevná, vzdušná, opatřená průřezy na autopás, má madlo na přenášení a snadno se čistí. Vyhovuje pejskům o hmotnosti do 18 kg. Velikost vždy volte dle velikosti psa. Pokud je hmotnost chlupáče limitní s udávaným hmotnostním limitem přepravky, zvolte raději větší přepravku. Pejsek se v ní musí cítit pohodlně v leže i v sedě.
Pokud ale přepravka není to pravé, zvolte autopás. Je pohodlný, nabízí možnost ležení na sedadle, pes vidí vše kolem a vy dobře vidíte na něj. Základem je dobrý střih, který můžete upravit kolem hrudníku i břicha. Jen dobře padnoucí autopostroj je bezpečný. Dobré je vybírat mezi těmi druhy, které nabízí polstrovanou hrudní část a bezpečnostní karabiny. Takovým je například Armored Tech, který obstál i v crash testech. K autopásu je dobré dokoupit ochranný potah na sedadla, který zachytí chlupy, sliny a případně i moč a zvratky. Inu, nikdy nevíte…
Při přepravě v zavazadlovém prostoru volíme přepravku nebo klec. Pokud jsou vám obě varianty tzv. proti srsti, pořiďte alespoň dělící automříž. Jde nejen o bezpečí pejska, ale i všech ostatních. Skvělou, prostornou a vzdušnou přepravkou je Atlas od Ferplastu. Je vysoká, prostorná, dobře stíní a využijete ji i mimo auto. Díky možnosti montáže koleček vám bude dobrým parťákem na výstavě, doma nebo v hotelu. Klec má oproti přepravkám pár výhod, ale také nevýhod. Mezi plusy patří vyšší stabilita, odolnost, vyšší propustnost světla i vzduchu a také možnost úplného složení. Mínusem je znatelně vyšší hmotnost a hlavně u levnějších typů se budete potýkat s cinkotem jednotlivých částí klece. Jako super volbu musím zmínit Superior Nero. Jde o klec s plastovým profilem, který nelimituje ve skládání, nesnižuje pevnost a zároveň eliminuje různé vrzání a cinkání. Navíc má otevíratelnou horní část, což je u klecí naprostá výjimka.
Automříž volte ideálně kovovou a dle typu automobilu. Záleží na výšce a šířce prostoru, který potřebujete zahradit. Nejoblíbenějším druhem je Trixie, která je variabilní ve všech směrech, snadno se připevní a pokud ji nepotřebujete, složíte ji na minimální velikost.
Vlakem, nebo raději na kole?
Pokud cestujete vlakem, především při delších cestách, pro malá plemena doporučuji přepravku. Platí to samé, jako je to u přepravky do auta, jen nepotřebujete držáky autopásů. V přepravce má pejsek svůj klid, místo na spaní a můžete ho kdykoli přenést nebo naopak odložit. Pro velké chlupáče, u kterých je přepravka spíše na překážku, nezapomeňte vhodný náhubek a případně pohodlnou podložku.
Sporťáci, co dovolenkují na kolech, určitě pořídí přepravku na kolo, pro větší psy vozík za kolo. Přepravka musí být opatřená vodítkem pro připnutí pejska, nechcete přeci, aby vám při divočejší jízdě vypadl anebo skočil pod kolo. Skvělou volbou je pak přímo přepravka krytá, která poskytne i stín. Model se stříškou od Trixie se montuje na řídítka a je vhodný i pro elektrokola. Vozíky ocení majitelé větších plemen a především starších pejsků, kteří nezvládnou uběhnout delší trasy. Výběr vozíku je poměrně jednoduchý, řiďte se jeho nosností a pak i rozměry. Vlastnostmi jsou vozíky napříč značkami téměř shodné. Ale určitě doporučuji typ, který má snímatelná kolečka, rychloupínání na kolo a jsou dobře a rychle skladné. Doporučit mohu rychloskládací vozík Trixie. Jeho další výhodou je i to, že jej můžete použít jako kočárek, tedy místo tažení za kolem ho můžete tlačit před sebou během chůze. Stačí dokoupit přední kolečko.
Co určitě vždy s sebou
Bez ohledu na to, čím nebo na čem jedete na letní dovču, nesmíte zapomenout pár nezbytností. Základem je miska na vodu a na krmivo. Jelikož chceme cestovat co nejpohodlněji, vše musí být lehké a skladné. Takže i misky a láhev na vodu. Takovou „twiggy“ variantou je miska Belcando. Je ze silikonu, lehká, skládací a díky pevnému okraji se nedeformuje a nekroutí ani během horlivého krmení. Pokud máte raději muchlací a pratelné misky, rozhodně sáhněte po těch od Aminely. Pěkně vypadají, dobře drží tvar a navíc jsou nepropustné. Takže ani voda z nich nevyteče a můžete je tak bez obav používat i ve stanu nebo karavanu. Pak stačí obsah vylít, misku vyklepat, zmuchlat a strčit třeba do kapsy. Láhev zvolte s integrovanou miskou, ušetříte si zase další věc navíc a voda k pití je ihned k dispozici. Karlie láhev má vedle misky také ještě poutko pro snadný přenos.
Trochu podceňovanou je lékárnička pro zvířata. Nebývá časté, že se pes nebo kočka zraní, ale pokud se tak stane, málokdo má k dispozici potřebné pomůcky k ošetření. Nejčastěji dochází k poranění tlapek, bodnutí hmyzem, odstranění přisátého klíštěte, ošetření tržné rány nebo i popáleniny. A když se tak stane, je potřeba poskytnout první pomoc. S tím vám pomůže skvěle vybavená lékárnička Loype. Vedle běžných věcí, jako je desinfekce nebo obvaz, obsahuje i speciální potřeby jako např. ochranné botičky na packy, samolepící obinadlo, kleštičky na klíšťata nebo nouzovou píšťalku. Jde prostě o „must have“, které oceníte, až když je nutně potřebujete. Tuto lékárničku otestovala naše Mája, kouknout se můžete tady.
V neposlední řadě se stane skvělým parťákem na cestování chladicí podložka. Je fajn do auta, přepravky i jen tak na zem. Není potřeba ji nijak chladit, nabíjet nebo jinak udržovat. Jen ji položíte, kam je potřeba, a sama bude příjemně chladit. Psovi tak poskytne úlevu od horka.
Když cestování nakopává
Ne každý chlupáč je tělem i duší neohrožený cestovatel a dobrodruh. Cestování může v některých vyvolávat pocit nevolnosti, způsobovat zvracení nebo úzkosti. To ale nemusí být překážkou. Stačí se poradit u veterináře o vhodné medikaci anebo vyzkoušet nějaký přírodní produkt, který dokáže zvíře před cestou zklidnit a uvolnit. A tím i předejít případným nevolnostem a stresu. Velmi doporučuji přírodní přípravek od českého výrobce Dokonalá Láska. Jde o rychle působící tekutou látku, kterou nemusí pes ani polykat. Stačí mu ji dát z dlaní nadýchat anebo ji vetřít na krk. Olej působí rychle a využijete ho např. i při bouřce nebo na Silvestra.
Pár specialitek pro sportovce
Když je dovolená opravdu aktivní, můžete ji pejskovi zpříjemnit pár vychytávkami. Turisté, kteří jsou celý den na tlapkách, určitě ocení, když budou mít sportovní, pohodlný a dobře padnoucí postroj a také když budou u vás v batohu schované ochranné botičky. Ty se hodí hlavně ve chvíli, kdy pochodujete po rozpáleném povrchu nebo když si pejsek tlapky odře nebo rozřízne. A když je výprava hodně intenzivní, Mamut zajistí správnou hydrataci a regeneraci. Zdatnější chlupáči pak mohou vyrazit na výlet s vlastním batohem, vám tak uleví a budete mít i více místa na své věci.
I do zahraničí v pohodě, jen to řešte včas
Při cestě za hranice je nutné si nejprve předem a s předstihem zjistit, jaké doklady, očkování a ošetření musí pes nebo kočka mít. To se liší s ohledem na konkrétní zemi. Někde je vyžadován jen pas, někdy je potřeba mít několik očkování, čip a různé další doklady. Poradit vám může např. Státní veterinární správa. Stačí, když zavoláte, nahlásíte, jaké zvíře máte a do jaké země a na jak dlouho chcete jet. Toto je ideální řešit co nejdříve. U určitých vakcín je nutná opakovaná dávka, takže musíte mít čas na odstup mezi nimi a je také dobré počkat, jak zvíře bude na její aplikaci reagovat.
Cestování je super, hlavně v létě, když je krásné počasí a vše je sjízdné a schůdné. Ať vyrazíte jakkoli a kamkoli, buďte opatrní a nepřeceňujte síly své ani ty vašeho chlupáče. Jen tak si to všichni užijete a ve zdraví se nám vrátíte. Tlapku na to!