Věděli jste, že stejně jako náš imunitní systém ovlivňuje i ten vašeho chlupáče celá řada faktorů? Jedním z nejhorších je stres a nevyvážená strava. Dnes se tedy zaměříme na to, jak posílit imunitu vašeho chlupáče, a to nejen během podzimního období!
Ať už máte doma myšku, křečka, pískomila, osmáka, morče nebo třeba králíka, pravidelná fyzická aktivita přizpůsobená jejich potřebám s ohledem na velikost a zdravotní stav je opravdu velkým pomocníkem v udržování přirozeného imunitního systému. Proto je velice důležité, abychom se svým mazlíčkům pravidelně věnovali. Společnost totiž zároveň znamená i fyzickou aktivitu – hra je pohyb.
Během dne, kdy nejste doma a nemáte tak čas se svým mazlíčkům věnovat, můžete těm drobnějším hlodavcům dopřát např.
běhací kolečka nebo
běhací talíř. Vždy ale mějte na paměti, že výběrem optimální velikosti šetříte zvířátku páteř. Proto se v tomto případě držte zásady, čím větší, tím lepší.
Drobným hlodavcům, jako jsou myšky, křečci, křečíci, pískomilové a osmáci můžete ubikaci vylepšit také o různé hračky a
prolézačky pro ně určené. Zvířátko se nejen zabaví během vaší nepřítomnosti, ale také udělá něco pro své zdraví. Větve z ovocných stromů jsou také perfektní tělocvičnou a zároveň slouží jako okusovací zábava, při které si váš mazlíček udržuje své hlodavé a stále dorůstající zuby nepřerostlé.
Důležitý je i pohyb mimo klec, proto pravidelně a pod dozorem (pozor si dávejte na kabely pod proudem, jedovaté rostliny a ostatní zvědavé domácí mazlíčky) nechte zvířátko proběhnout. I mimo klec to může být velká zábava! Jak víme, kdo si hraje, nezlobí, a u domácích mazlíčků to platí dvojnásob. Takovým ideálním pomocníkem, jak zvířátko zabavit, jsou různé
tunely či
interkativní hračky. Do hračky schováte oblíbený pamlsek a zábava může začít!
Nesnažte se držet své chlupáče o samotě v kleci. Vaše společnost je pro ně velice důležitá k udržení jejich celkové pohody a následně i jejich imunitního systému, jelikož vše je vzájemně propojeno. Stres je jeden z hlavních faktorů, které zvířátko oslabuje. To znamená, že když bude chlupáč ve stresu, v jeho těle začne docházet k vylučování kortikosteroidů, které potlačují správnou funkci imunitního systému. Pravidelný čas krmení, pravidelné venčení a hry takový stres redukují.
Kvalitní a vyvážená strava je dalším pilířem pro dlouhý a spokojený život všech domácích mazlíčků. Proto vždy podávejte jen kvalitní krmivo, které je přizpůsobeno potřebám konkrétního jedince. Např. morčata si stejně jako my lidé nedovedou přirozeně vytvářet vitamín C. Proto je velice důležité jim tento vitamín dodávat ve stravě. Ať už se jedná o
specializované krmení obohacené o vitamín C nebo třeba kapičky, které se dávkují přímo do vody.
Věděli jste, že existují také funkční pamlsky? Pamlsky, které nejen chutnají, ale zároveň s nimi uděláte něco pro zdraví svých mazlíčků? Velice oblíbená je křupavá pochoutka Nutrin a pro opravdu velké labužníky máme i směs
sušených bylinek a květů.
Další důležitou součástí krmení je čerstvá strava. Hlodavci často bývají vybíraví, takže musíte trpělivě zkoušet, co jim zachutná. Většina z nich si ale ráda pochutnává na pampeliškových listech. Pokud již venku žádné nenasbíráte, nezoufejte. Vaši chlupáči jistě nepohrdnou ani
pampeliškou v sušené podobě.
Zelenina a ovoce je tím nejlepším doplňkem. Obsahuje totiž mnoho vody a relativně málo živin, zato hodně vlákniny, která je nezbytná pro dobré trávení. Nejčastěji se používá mrkev, salát, čínské zelí, okurky a papriky. Se salátem a zelím ale opatrně, některá zvířata po nich mohou nadýmat. Všeobecně ale platí, že je lepší podávat více zeleniny a ovoce jenom výjimečně. Trávicí soustava hlodavců dokáže dobře zpracovat polysacharidy, které se nacházejí např. v kořenové zelenině. Budete-li jim příliš často dávat ovoce, které obsahuje lehce stravitelné monosacharidy (ovocný cukr), může to vést nejen k ukládání přebytečného tuku a k následnému tloustnutí, ale v horším případě i k poškození orgánů.
Proto se vždy snažte udržovat správnou hmotnost vašeho zvířátka. Obezita je totiž velkým problémem i u domácích mazlíčků. Pro vašeho chlupáče je velmi jednoduché mít nadváhu navzdory pravidelné fyzické aktivitě, která ale nemusí být dostatečná. Obezita zatěžuje srdce i další životně důležité orgány a nepříznivě ovlivňuje prakticky celý organismus, proto i podávání čerstvé stravy můžete zpestřit pohybem. Zkuste třeba
napíchat kousky ovoce a zeleniny jako špíz a zavěsit je do klece. Zvířátko se na chvilku zabaví a bude muset vynaložit úsilí, aby se k vytoužené dobrotě dostalo a tím udělat nenásilně něco i pro své zdraví.
Obecně lze tedy shrnout, že když chcete posílit imunitní systém vašeho mazlíčka, stačí abyste dodržovali tato základní pravidla:
- vždy mějte chlupáče v čisté podestýlce, kterou pravidelně vyměňujte za novou
- dopřejte mazlíčkovi pravidelný pohyb, avšak úměrně věku
- krmte kvalitní stravou, určenou pro konkrétního jedince
- nezapomínejte denně měnit vodu v misce či napáječce
- doplňujte stravu o mlsání v podobě čerstvého ovoce a zeleniny
Při jakémkoliv podezření na sníženou funkci imunitního systému je nutné podrobné vyšetření u veterinárního lékaře.