Stříhání drápků
Drápky jsou pro psa velice důležité. Míra důležitosti se odvíjí od životního stylu. Používají je při hře, pomyslném lovu i hrabání. Aby nepřekážely a plnily svou funkci tak, jak mají, je nutné je udržovat ve správné délce. A jaká je ta správná délka? Obecně je to cca 3 mm od lůžka drápku a asi 2 mm od podlahy. Ale abyste nemuseli kolem stojícího mazlíka běhat s pravítkem, řekněme, že stačí, když je při stoji drápek nad podlahou. Nedotýká se země. Pokud je váš pejsek aktivní a spoustu času tráví běháním venku, stříhání nebude možná ani potřeba. Běháním po různě drsných površích se drápky obrušují přirozeně samy. Máte-li pejska spíše gaučového typu, tam bude váš zásah potřebný. Hladké podlahy ani koberce obrušovací funkci nemají. Ba naopak, koberec může naštípnutý drápek velmi bolestivě poškodit. Takže, jak na to? Pejsek musí být v klidu a nechat si drápky zkrátit. To je už na vás, zda je zvyklý a drží, zda ho nalákáte na odměnu anebo zda musíte stříhat ve dvou lidech a pejska držet. Ideální je mít ho naučeného na stříhání od mala.
Drápek si chytněte a podívejte se, ideálně proti světlu, kde je uvnitř drápku lůžko. U světlých drápků je to vidět velmi dobře, u tmavých to chce více pozornosti. Takže 2-3 mm za lůžkem stříhněte. Můžete i na vícekrát po menších kouscích. Ke zkracování používejte pouze ostré nůžky, u větších pejsků štípačky. Jen ostré čelisti dokáží drápek zkrátit bez „žvýkání“, třepení či prasknutí. Po ostříhání zkontrolujte, že není drápek poškozený a že lůžko je nedotčené. Lůžko je velmi prokrvená a citlivá část. Jeho poškození je nutné ošetřit minimálně desinfekcí. Při větším poranění drápku doporučuji vyhledat veterináře. Pokud se vám podaří drápek naštípnout či neostře střihnout, zabrušte jej. Použít můžete přímo brusku na tvrdé drápky, pokud ji ale nemáte, vystačíte si při troše trpělivosti i s pilníkem.
Drápky poté kontrolujte průběžně, další střih je potřeba nejdříve po třech týdnech. Ale opět se tento interval odvíjí od životního stylu a aktivity.
Čištění zoubků
Tak toto je tvrdý oříšek pro mnoho chovatelů. Někdo čištění neprovádí, někdo na něj nedá dopustit. Řekněme, že u psů, kteří nemají sklony k paradentóze, mají kompletní a zdravý chrup, není čištění nezbytné. Postačí podávání tvrdých pamlsků a dentálních tyček, které pomáhají stimulovat dásně, stírají plak ze zubů a pomocí bylinek a silic napomáhají udržet čistou dentální dutinu. Jsou ale psí plemena, která mají se zuby problémy již mnoho let. Může to být postavením zubů, špatnou výživou, dědičností a mnoha jinými faktory. Tam pak doporučujeme používat kartáček, pastu a ideálně i dentální vodu a dentální pochoutky. Samotné čištění pak lze podpořit ještě podáváním speciálního prášku PlaqueOff, který omezuje zubní plak, zubní kámen a odstraňuje zápach z tlamy.
Jak tedy na čištění? Pejsek si musí nechat do tlamy sáhnout. Bez toho to prostě nepůjde. To můžete trénovat denně, například za pamlsek či hračku. U menších psů si můžete pomoci prstem, který dáte mezi otevřené čelisti. U větších psů je tato možnost omezená. Nikdy ale nedělejte nic, čemu se bude pejsek bránit a co mu je nepříjemné. To by nikam nevedlo. Musíte začít tréninkem, saháním do tlamy, seznamováním se s kartáčkem, saháním kartáčkem do tlamy, krátkým čištěním a poté prodlužováním tohoto procesu. Velmi pomůže, když počištění dostane pes svou oblíbenou odměnu. Ať hračku, pochoutku (ideálně dentální) nebo zkrátka jen pochvalu.
Pokud pes s čištěním nemá potíže, máte na výběr, zda použijete kartáček do ruky nebo prstový navlékací. Oba mají ale limit co do velikosti tlamičky psa. Pro začátek je příjemnější prstový kartáček, se kterým je čištění citlivější, dobře víte, kam přesně saháte, jak tlačíte atd. U pasty je výběr čistě na vás, zda zvolíte ochucenou, přírodní či speciální enzymatickou. Pasty používáme při obou typech kartáčků množství o velikosti zrna hrášku. To postačí u malých i velkých plemen. Pouze pokud má pes tendenci pastu hodně olizovat, tak přidejte. Zuby čistíme tak, že stíráme plošku zubu od kořene a dásně směrem vzhůru, u horních zubů směrem dolu. Použijte přiměřený tlak, netlačte zbytečně. To by bylo především v oblasti dásní nepříjemné.
Čištění oušek
Čištění uší je velké téma. Doporučujeme čištění uší u všech plemen pejsků, určitě je nutná minimálně pravidelná kontrola. V uchu může být nadbytek mazu, drobné nečistoty nebo u smotky zachycené na ušních chloupcích. Všechny tyto nečistoty způsobují nepříjemný pocit v uších. Jsou i plemena, která mají svěšené uši a trpí více na záněty. Tam je čištění nezbytné. Zánět ucha je velmi nepříjemný a může být i bolestivý.
A jak na čištění? Opět potřebujeme, aby pejsek u čištění držel a byl v klidu. Osobně doporučuji čištění prstem, pomocí speciálního ubrousku Inodorina anebo za pomocí gázy a čisticích kapek. Omotejte si jej na prst a citlivě s ním ucho vytírejte. U malých plemen zkuste samotný ubrousek nebo gázu, samotné kapky, případně měkké čisticí tyčinky. Nikdy neaplikujte mazlíčkovi do ucha nic, co není určeno přímo psům. Ať už jde o kapky nebo tyčinky. Ideální je, pokud si nechá pes do ucha nakapat kapky. To pak máte vyhráno. Stačí nakapat, ucho promnout a pejsek si sám kapky s případnými nečistotami vyklepe. Vy pak jen okraj ucha očistíte ubrouskem. U pejsků, kteří toto nezvládnou, zvolte čištění prstem. A u malých neposedů je dobré nechat si poradit u veterináře. Přeci jen malý pes je křehčí, ucho velmi malé a úzké a i jeden špatný zásah může napáchat velké potíže. Často vám pomohou i v psím salonu.
Nikdy ale péči o uši nezanedbávejte, následné řešení potíží bývá energicky i finančně náročnější než prevence.
Potíže s kosmetikou? Hravě zvládneme. Tlapku na to!