Vše pro vaše mazlíčky. Tlapku na to!

Domů

226 227 586 Volejte po-čt 8:00-18:00,
pá 8:00-17:00
Doprava ZDARMA  již od 999 Kč Píšeme pro vás Tlapka TV

Blog obchodu pro chovatele SpokojenýPes.cz

UKECANÝ PES_

Říkáme vám pravdu. Zvlášť o krmivech.

DO OBCHODU

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

Košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Oblíbené položky:

0
Menu

Jak poznat množírnu, aneb odkud si pejsky nepořizovat

Jak poznat množírnu, aneb odkud si pejsky nepořizovat

Datum: 5.2. 2018 Sequensová Zuzana

Plánujete pořízení štěňátka a přemýšlíte, kde najít toho správného parťáka? Už jste přemýšleli nad tím, jaké plemeno chcete, aby splňovalo vaše představy a požadavky? Nebo jen chcete čtyřnohého parťáka, který vám bude dělat společnost a plemeno tak není důležité?

Než se pro nějakého pejska rozhodnete, měli byste si položit spoustu otázek. Každé plemeno je jiné, někteří psi jsou lépe cvičitelní, jiní hůře. Někteří jsou aktivní a potřebují hodně zaměstnat a jiným nevadí prospat celé dny na gauči. Pokud chcete s pejskem sportovat, je dobré zohlednit i fyzické dispozice k danému sportu. Máte doma děti a chcete, aby byl pejsek vhodným parťákem i pro ně? Tady pak o to více musíme hledat vhodného pejska.
 
Pokud už máte plemeno vybrané, je na čase poohlédnout se, kdo má štěňata a nebo kdy je plánuje. Každé plemeno má svůj chovatelský klub a každý klub by měl mít svého poradce chovu. Tento poradce má přehled o narozených i plánovaných štěňatech a určitě vám s výběrem poradí, jak jen bude v jeho silách.
 
Máte pocit, že psi z chovatelských stanic jsou předražení? Není tomu tak, ale to je povídání na samostatný článek. Pravdou ale je, že jsou dražší, než tzv. “psi bez PP”, tedy bez průkazu původu, který vám zajistí, že znáte předky svého psa. K čemu je to dobré? Máte představu, jaký pes vám ze štěňátka vyroste. Ať už vzhledem, povahou nebo také zdravím.
 
Pokud se rozhodnete, že chcete ušetřit a pořídit si psa bez průkazu původu, pak riskujete nejen to, že vám ze štěňátka vyroste jiný pes, než, kterého jste si představovali. Riskujete také to, že kupní cena štěněte sice bude o pár korun nižší, ale následná veterinární péče může být o pár tisíc vyšší. A navíc riskujete i to, že přispějete ve výdělku někomu, komu vůbec na zvířatech nezáleží, ale naopak jsou pro něj zvířata pouhým zdrojem příjmu. Ano, řeč je o množitelích.
 
Poznat množitele či množírnu na první pohled nemusí být vůbec jednoduché. Inzeráty na štěňata vypadají důvěryhodně, na jakoukoli položenou otázku dostanete odpověď a cena za štěně se pohybuje zpravidla okolo 5 - 10 tisíc. Jenže množitelé spoléhají na neznalost zájemců a nebojí se jim lhát do očí. Máme pro vás takové malé desatero, kterého se při koupi štěněte můžete držet a na jaké fámy neskočit.
 
1.Je to náš první a poslední vrh. Fena by měla mít aspoň jednou za život štěňata, tak jsme jí to chtěli dopřát.
To není pravda. Neexistuje žádná studie, která by prokázala pozitivní vliv na fyzickou nebo psychickou stránku feny, která by odchovala štěňata. Porod je riziko sám o sobě, následná péče o štěňata je pro fenu fyzicky i psychicky náročná. A v neposlední řadě, psi nepřemýšlí tak, jako lidé a netouží po svých potomcích.
 
2.Tohle štěně nedostalo PP, protože je.. poslední narozený, malý, moc bílý, moc černý, má krátkou srst, má každé ucho jinak, má předkus, atd.
Jsou jen dvě možnosti, buď získají papíry všechna štěňata ve vrhu, nebo žádné. Neexistuje možnost, že by některá štěňata dostala PP a jiná, z jakéhokoli důvodu, je nedostala. Je to velice častá a bohužel oblíbená výmluva množitelů. I kdyby se narodilo štěně, které bude mít 3 nohy, vždy průkaz původu dostanu. Pokud má štěně nějakou vývojovou vadu, může jej chovatel prodat se slevou. Tento jedinec v budoucnu nebude uchovněný a nebude moct mít štěňátka s PP, ale vy si jej od chovatele odnesete i s průkazem původu a pro aktivního majitele bude pejsek skvělým společníkem.
 
3.Nebyl čas jezdit na výstavy, proto jsou štěňata bez PP.
Mnoho lidí zastává názor, že nepotřebují průkaz původu, protože nechtějí se psem jezdit na výstavy a jsou na omylu. Stejně tak i množitelé často jako důvod toho, proč jejich vrh nemá průkaz původu, uvádí, že neměli čas jezdit po výstavách. A i tady je to jeden velký omyl. Spousta plemen nemá vůbec žádnou podmínku výstavy a ta plemena, která to mají, tak se zpravidla jedná o jednu návštěvu výstavy. V zásadě jde o to, aby psa posoudil někdo, kdo plemeno zná a dokáže říct, že daný jedinec odpovídá standardu.
 
4.Jedná se o nechtěné krytí. Sousedovic pes nám nakryl fenu, nechtěli jsme štěňata.
Nechtěné krytí se může stát i zodpovědným majitelům či chovatelům a nemůžeme to mít nikomu za zlé. Když se psem cloumají hormony, dokážou vymyslet různé lumpárny. Stejně jako u lidí, i u psů máme možnosti, jak to řešit, aby se štěňata nenarodila. Někteří majitelé to nechtějí podstoupit a raději štěňata odchovají. Ani to nikomu nemůžeme mít za zlé, každý máme právo na svůj názor a uděláme pro svého psa to, co považujeme za nejlepší. Avšak, v takovém případě bychom štěňata měli prodávat za takovou částku, abychom pokryli náklady. Tedy cena očkování a potřebné veterinární péče, plus cena za krmení štěňat. A ať počítám, jak počítám, stále se dostávám na max. 1000 Kč a co se stane s těmi dalšími penězi? Jdou do kapsy množitelům.
 
5.Na štěně se nemůžete jít podívat, mohli by chytit nějakou nemoc. Uvidíte ho až při odběru.
Osobně jsem svého psa poprvé viděla, když mu byli 3 dny. Následující dva měsíce, než jsem si malou přivezla domů, jsem měla možnost ji vidět kdykoli jsem chtěla. Měli jsme s chovatelkou domluvu, že ke štěňátkům nechodí cizí psi. To má několik dobrých důvodů a tak starší pejsek zůstával doma. Avšak návštěvy dospělých a dětí byly u chovatelky velice vítané a já jsem za to moc ráda. Štěňátka jsou v bezpečí domova a s podporou své matky a chovatele se seznamují se spoustou nového. A jak se říká, co se v mládí naučíš, ve stáří, jako když najdeš. Proto je skvělé, že štěňátka ve svém domácím prostředí poznají spoustu nového. Pokud se někdo bojí nějaké nákazy, řeší to třeba tak, že si zájemce o štěně přiveze své čisté oblečení, do kterého se převleče až u chovatelů doma. Zní to pro někoho možná zvláštně, ale z hygienických důvodů je to pochopitelné. Avšak zamezovat úplnému styku štěňat s kýmkoli a s čímkoli, to nahrává akorát tomu, že něco není v pořádku.
 
6.Štěně vám přivezeme...
Měli byste vědět, v jakém prostředí a v jakých podmínkách vyrůstá štěně, které si chcete pořídit. Chovatel by měl být ochotný vám to ukázat. Pokud bude trvat na tom, že odběr u nich není možný a že ani na návštěvu nechcete přijít, dejte od této koupě rychle ruce pryč. Někteří to i můžou podat tak, jako že to přeci dělají pro vás, abyste nemuseli jet tak daleko a rádi vám štěně přiblíží. I na to pozor, nemyslí na vás a vaši peněženku, ale naopak na sebe.
 
7.Štěně nemá PP, ale pokud na nich trváte, můžeme je nechat dodělat, ale cena bude tak o 10 tisíc vyšší.
Tahle fáma už není tak běžná, protože je natolik triviální, že už jí mnoho laiků prokouklo. Dříve tomu tak ale opravdu bylo a stejně jako někteří zájemci o štěně věří, že jedno štěně z vrhu nemůže dostat papíry, tak i věří, že je možné je zrovna tomu jednomu nechat jen tak vystavit. Ne, opravdu to tak jednoduché není. 
 
8.Dejte si pozor na věk, kdy si štěně berete! Pokud trvají na odběru co nejdříve, je to špatně.
Dle zákona je možné odebrat štěně od matky nejdříve ve věku 50 dnů, což je cca 7,5 týdne. Někteří chovatelé doporučují na odběr nespěchat, ale počkat spíše o pár dní více. Spousta štěňat již od 6. týdne věku začínají být velmi samostatná, jsou naučená na krmení z misky a v některých případech je už ani matka nemusí kojit. Ale fyzická zralost není všechno. Důležitá je i psychická zralost, která ovlivní celý život psa. Pokud odebereme štěně od matky moc brzy, můžeme se potýkat s různými problémy, jako je separační úzkost, bázlivost a strach z nových věcí aj. A bohužel, toto je další oblast, která množitele nijak nezajímá a jsou rádi, že štěňata odchází do nových domovů už po 6. týdnu.
 
9.Mně ho bylo tak líto, že jsme ho tam nemohli nechat.
Když už se najde množitel, který vás k sobě domů pustí a ukáže vám pravdu, tak se asi vždy zděsíte. Pak je otázka, jaký typ člověka jste. Jedni si řeknou “tak odsud psa nechci v žádném případě” a jiní zase “to je chudáček, musíme mu pomoct”. Ano, z vašeho pohledu štěněti pomůžete, poskytnete mu milující domov a pěči, o jaké by se mu možná ani nesnilo. Bohužel ale také koupí takového štěněte podpoříte jeho množitele. Ten štěňata prodal, takže při dalším hárání jeho feny, může opět nakrýt a za půl roku bude další značná výplata. Tedy spíš další příjem, o výplatě v tuto chvíli nemůže být řeč, jelikož z výplaty odvádíme daně státu, ale množitel zajisté z těchto příjmů daně neodvádí (na rozdíl od chovatelů).
 
Pokud chcete zachránit pejska, který pomoc potřebuje, navštivte útulek. Výběr v útulcích je bohužel veliký, od štěňátek až po staré pejsky. Najdete tam psy různých plemen i velikostí. Snad každý útulek či záchranná stanice má dnes webové stránky, kde hned vidíte pejsky nabízené k adopci a nestane se tak, že byste objeli půl republiky, než najdete vhodné štěně. Pokud si berete pejska z množírny, nikdy nevíte nic o jeho minulosti. V útulku to bude stejné, jen s tím rozdílem, že tady jim na psech opravdu záleží a i zaměstnanci útulku se budou snažit vybrat vám parťáka, který se k vám bude hodit a se kterým si budete rozumět.
 
10.Nabízím štěňata atraktivního netradičního zbarvení.
Obecně se v inzerátu často vyskytují slova jako netradiční, výjimečný, neobvyklý apod. Může se jednat o psy s modrým okem u plemen, kde to je nežádoucí a množitel to pojme jako plus - vy budete mít originál, no neberte to! Nebo se jedná o žíhaná a merlatá zbarvení u plemen, kde to není ve standardu. Tam je jasně vidět, že pes nemůže být toho plemene, za který jej množitel vydává, protože aby vznikla barva, která se běžně nevyskytuje, musí být někdo z předků křížencem s jiným plemenem. A to už jsme zpátky u toho, že nevíte, jací jsou jeho předci a co vám ze štěněte může vyrůst.
 
Věřím, že vám toto desatero bude alespoň malou pomůckou při výběru svého parťáka. Nezapomeňte, že si nevybíráte hračku, která když nebude splňovat vaše předpoklady, tak jí můžete strčit do kouta. Vybíráte si kamaráda na několik dalších let. Vybíráte si zvíře, které na vás bude závislé, bude potřebovat vaši péči a pozornost. Nepodceňujte to a vybírejte zodpovědně.
 
 

Brzy bude dobře, nebojte! Ale napřed čtěte...

Potvrzuji, že moje domácí zvíře bylo vyšetřeno veterinářem, který na základě stanovené diagnózy doporučil užívání tohoto produktu.

Přečetl(a) jsem si a beru na vědomí, že pokud moje domácí zvíře dostává toto krmivo, doporučuje se nejméně jednou za 6 měsíců konzultovat užívání s veterinářem.

Přečetl(a) jsem si a beru na vědomí, že pokud se stav mého domácího zvířete při užívání tohoto produktu jakýmkoli způsobem zhorší, je třeba vyhledat okamžitou veterinární konzultaci.

Souhlasíte se všemi body?

Pro pokračování v nákupu si prosím přečtěte text výše a zaškrtněte ANO.

Ve vašem košíku nic není. Napravíte to?

PES KOČKA OSTATNÍ VET.DIETY

BARFujete?

Rádi vám dodáme pro vašeho chlupáče i mražené maso.

Tento sortiment však dokáže doručit jen naše doprava Rychlý Pes po Praze a blízkém okolí. Případně si zboží můžete vyzvednout osobně na našich vybraných prodejnách v Praze v ul. Na Pankráci a v Říčanech. Děkujeme za pochopení.

Omlouváme se tímto té části smečky, která se u nás nenaBARFuje, ale dodávat mražené zboží není jen tak.

Dobrou chuť!
Potřebujete poradit? Blogujeme... Raději videa? Znáte Tlapka TV? Plemena / rasy psů

Odběr novinekChcete pravidelné novinky mailem?

E-mailový zpravodaj posíláme zdarma.
Pokyny pro zrušení zasílání naleznete v každém číslu zpravodaje.

FacebookSledujte nás na Facebooku InstagramJsme i na Instagramu Naše ocenění
Splňujeme Nařízení EU 2019/6
o veterinárních léčivých přípravcích

Rychlý pes ®

Rychlý pes  je naše vlastní rozvážková služba po Praze, Brně a okolíDORUČENÍ ZAKÁZKY V DEN OBJEDNÁNÍ.

226 227 586 — Potřebujete pomocnou tlapku? Jsme tu pro vás. Pondělí až čtvrtek 8:00-18:00, pátek 8:00-17:00

Tím nejlepším oceněním je váš zájem!

  • 1. místo
  • 1. místo (2x)
  • 1. místo
  • 1. místo Chovatelství (5x)
  • Celkový vítěz

Platební metody