Pevné hlavolamy
Mezi skvělé pomocníky pro dlouhé večery jisto jistě patří zábavné hlavolamy. Rozvinou mozečky a zároveň unaví psí parťáky i v chladných deštivých dnech. Na trhu je nespočet variant, které dokáží zaměstnat a napomáhají udržovat pejska v mentální kondici. Výhodou je, že je lze požívat v každému věku psa. Není důležité, jestli se pejsek s hlavolamy seznámí jako malé štěně či senior, začít můžete kdykoliv. V seniorském věku také navíc mohou pomoci udržovat aktivní mozek a zpomalit projevy stárnutí.
Pomůcky, které budeme k hrám potřebovat, jsou suché nebo poloměkké pamlsky pro psy, případně menší sušená masíčka. Dále pak ručník, a v ideálním případě hlavolam umístěte na neklouzavý povrch. Místo ručníku můžete použít jakýkoliv čistý hadřík, utěrku, deku nebo například gumový target. Bude sloužit k zakrytí hlavolamu, abyste mohli seznamovat pejska s hračkou postupně a snížili mu tak úroveň obtížnosti.
Povětšinou je cílem hry najít a vyndat pamlsek pomocí čichání. Použít k tomu mohou tlapičky, tlamu nebo čumáček. Každý si s tím poradí po svém. Vůně dobrot lze cítit přes otvory v hlavolamu a přirozenost pejska nutí se k ní dostat. Jsou i takové hlavolamy, kde pejsek musí vykázat nějakou činnost a hra ho sama odmění, nebo další, kde je cílem najít a vytáhnout hračku.
Jaký hlavolam vybrat?
Pro začátečníky jsou vhodné menší hlavolamy s méně prvky nebo hlavolamy zakryté ručníkem. Většina výrobců uvádí i úroveň na obalu, nicméně každý pejsek je jiný, a může mu vyhovovat jiný typ hlavolamu. Pamatujte na to, že všeho moc škodí, a tak chlupáče nepřetěžujte dlouhým seděním u hlavolamu, u těchto aktivit stačí pár minut.
Můžete se setkat s různými materiály pro výrobu hlavolamů, jako je dřevo, plast, guma nebo recyklovaný materiál. Některé jsou mechanické, jiné dokonce elektronické. Je jen na vás, jaký typ vás zaujme, ale vždy je potřeba brát ohledy na pejska. Pokud je zvíře hodně roztržité, hyperaktivní a nesoustředěné, je lepší pejska seznámit s čuchacími pracemi. A zde se dostáváme k dalšímu bodu.
Hersenwerk
Neboli práce s mozkem. Poměrné mladá disciplína, která není zaměřena na výkon, ale především na relax psího kamaráda a procvičení jeho mozkových závitů. Cílem je také, jako u pevných hlavolamů, získání pamlsku či hračky pomocí čuchání a nalezení cíle.
Pro práci s pejskem většinou stačí 10 minut denně, aby se mentálně unavil a byl spokojený. Tak jako u lidí je soustředění a přemýšlení náročná aktivita, tak se i mazlíček do řešení úlohy velice pohltí. Není přesně daný návod, jak dlouho jakému pejskovi stačí pro to, aby mu aktivita dostatečně zajistila spokojený pocit.
Jak a kdy s hersenwerkem začít? Na to máme jednoduchou odpověď. Kdykoliv. Někteří začínají u štěňátek, jiní zase se starším členem domácnosti. Důležité je vždy začínat jednoduššími hrami, aby si pejsek postupně zvykal. Není kam spěchat. Kreativitě se meze nekladou, a proto můžete vymýšlet i své varianty, ale důležité je myslet na bezpečnost pejska. Ostré hrany a povrchy, o který by si mohl pejsek odřít čumák nebo jazyk, raději vynechte. Na trhu existují i knihy, které se zabývají touto disciplínou podrobněji a nabídnou mnoho inspirací pro trénink. Mimo jiné můžete zhlédnout naše video na Tlapka TV.
Nové triky s klikrem
Shaping je metoda výcviku, při které se využívá klikr. Jedná se o pomůcku, která označí pejskovi žádanou aktivitu zvukem, ten si pak lépe vštípí a uvědomí chtěný povel. Kouzelné na této malé hračce je, že ji můžete používat kdekoliv, doma, venku, na cvičáku. Tato skladná věcička se vám vejde i do pamlskovníku. Můžete ji zakoupit ve variantách s různými intenzitami a hlasitostmi klikání.
Jak tato nenápadná malá věc funguje? Důležitým aspektem pro trénink je pozitivní motivace a samostatnost přemýšlení. Rozmyslíte si, jaký trik či povel chcete pejska naučit, a rozdělíte ho na několik postupných kroků. Poté mu napovídáte očima či pohybem těla, co po něm chcete. Zatím bez jakéhokoliv označení povelu. Jakmile se pejsek byť jen přiblíží k žádanému chování, kliknete a vzápětí dostane odměnu. Žádané chování je i pouhé podívání se směrem k aktivitě, kterou po něm žádáme.
Uvedeme si příklad. Pejska byste rádi naučili povel „Pac“. Nachystáte si nádobku s pamlsky vedle sebe a klikr. Pravou ruku nastavíme před pejska a čekáme na jeho reakci. Když se pejsek byť jen podívá na ruku, kliknete, odměníte a lehce pochválíte. Postupně mu zvyšujete úroveň, že po něm již budete chtít dotyk pacičky, každé přiblížení packy k ruce kliknete, odměníte a pochválíte. Jakmile se mu povede dát tlapku na vaši ruku, kliknete, odměníte a pejska pochválíte. Když se pejskovi povede trik udělat několikrát za sebou správně, máte vyhráno. Pejsek už zvládá cvik jako přeborník a vy můžete přidat i povel.
Pokud vás klikr trénink zaujal, neváhejte se podívat na náš blog, kde naleznete rozšířené informace o této pozitivní metodě výcviku.
Trénink je lepší opakovat v kratších intervalech, než nutit hodinu pejska přemýšlet nad jednou věcí. Je to pro něj náročná aktivita, proto stačí jen pár minut. Shaping je vhodný pro pejsky v jakémkoliv věku.
Jaké benefity může pejsek získat z her?
- udržují ho v mentální kondici
- napomáhají proti stresu
- nejistým jedincům pomáhají s jejich sebedůvěrou
- fungují jako skvělé rozptýlení
- učí soustředěnosti, koncentraci a klidu
- jsou vhodné pro zvířata v rekonvalescenci pro jejich zabavení a uvolnění
- jsou vhodné pro řešení hyperaktivity
- a v neposlední řadě jsou výborným prostředníkem pro utváření a posilnění vzájemného vztahu s majitelem
Tipy pro podzimní venčení
Zábavu na doma máme vyřešenou, ale večernímu venčení se nevyhnete. Neviditelný pes ve tmě nemusí být problém, dnes již na trhu existují vychytávky, které zvíře osvětlí a zároveň ho neoslní. Ve tmě perfektně zvýrazňují svítící obojky. Prodávají se v různých barvách a velikostech, takže i majitelé více psů si mohou na každého z nich vybrat jinou barvičku a krásně je ve tmě rozeznají.
Dalším skvělým pomocníkem pro zviditelnění mohou být také výrazné reflexní vesty a oblečky, které jsou k dostání v různých velikostech i barvách. Ty však nesvítí samovolně, ale pouze při odrazu se světlem. Stejně jako u lidí je vhodné používat je za šera a ve tmě pro lepší viditelnost psů.
Alternativou k obojkům je svítící přívěsek, který lze připevnit na obojek. Při denních procházkách jej můžete snadno sundat nebo pouze vypnout a večer opět nasadíte.
Pejsek, který si doma hraje, nezlobí! Tlapku na to!