Ať už máte štěně nebo seniora, malé nebo velké plemeno, pojďte si rally obedience zkusit. Nejtěžší to bude pro vaši hlavu, tak začněte pořádně trénovat mozkové závity a... jdeme na to!
Něco málo z historie
Rally obedience je sport, který vznikl v USA a kolem roku 1990 se začal šířit za hranice, až se dostal i do Evropy. V České republice má zatím krátkou historii, ale o to větší zájem o tento sport je. K tréninku i závodnímu parkuru potřebujete opravdu jen pár pomůcek, především karty se cviky a stojánky.
Jak rally obedience vypadá?
Je to parkur plný úkolů, podobně jako v agility. Jen s méně překážkami a více zaměřený na poslušnost. Každý parkur, každá zkouška i každý trénink může být úplně jiný. Cviky jsou jasně dané, ale jejich pořadí a případné kombinace se mění.
Před závodem mají všichni účastníci čas pro prohlídku parkuru a zároveň možnost konzultovat parkur i s rozhodčím! Poté je čas na přípravu psa a nástup na plac. Na parkuru vodíme psa u nohy (většinu času u levé nohy, ale ve vyšších třídách už je možnost i chůze u pravé nohy) a cviky plníme vlevo od karet, ev. přímo proti kartě, pokud karta mění směr chůze.
Od začátečníků po profíky
V národním řádu nastupují závodníci na prvních závodech do kategorie RO-Z, tedy začátečníci. V této kategorii jsou jen základní cviky, tedy kromě chůze u nohy a několika obratů je tu ještě sedni a lehni s různými obměnami a obíhání psovoda. Tedy je to kategorie, která naláká nejednoho pejskaře, protože to je vlastně jednoduché. A navíc! V kategorii RO-Z můžete mít na parkuru u karet až 4 smajlíky, kteří označují místo, kdy je možné psa odměnit. Takže pamlsky s sebou!
V kategorii RO-Z a RO1 můžete vést psa i na vodítku. Pokud se tedy bojíte, že by vám pejsek utekl anebo se jednoduše na vodítku lépe soustředí, tak toho můžete krásně využít. Ve vyšších třídách už tomu tak není, pro kategorii RO2 či RO3 už musí mít pes poslušnost preciznější.
Od kategorie RO1 už se můžete setkávat se záludnostmi v podobě rušivek na parkuru nebo tzv. CNDC cviků. CNDC je zkratka pro Cvik s Několika Dílčími Cviky. Co si pod tím představit? Běžně máte na jedné kartě jeden cvik, resp. možná tam máte “sedni, lehni, sedni”, ale pořád je to jedna karta, tedy jeden cvik. CNDC je pak stanoviště, kde mohou být až 3 karty (resp. až 6 karet, pokud se jedná o předsednutí, které potřebuje doplňkovou kartu). A tyto cviky musíte splnit plynule jeden za druhým a přesně v pořadí, v jakém jsou zadané.
Tréninkové tipy
Chcete se pustit do trénování rally obedience, ale nemáte v blízkosti žádného trenéra? Tady máte pár tipů, na co se zaměřit.
- Procvičujte chůzi u nohy kdykoliv a kdekoliv. Začněte na krátkých úsecích a postupně je prodlužujte. Když zapojíte trénink chůze u nohy do běžných procházek, budete tak trénovat často a zároveň v různých prostředích a zvýšíte tak oblibu tohoto cviku. A samozřejmě nezapomeňte na odměnu!
- Pro pochopení pozice u nohy můžete použít target, který je ve spojitosti s klikr tréninkem naprosto perfektní. Inspirovat se můžete třeba v naší škole triku.
- Pokud máte alespoň malé ambice, tak od počátku učte psa nejen chůzi u levé nohy, ale i u té pravé.
- Polohy sedni, lehni a vstaň se budou hodit nejen ve chvíli, kdy máte psa u nohy, ale také před sebou.
- Ve všech polohách naučte psa i odložení, ať už odcházíte pryč od psa nebo chodíte kolem něj. A v případě chůze u nohy bude v kategorii RO-Z potřebovat jen zastavení do sedu, ale už v RO1 se můžete setkat ze zastavením do lehu nebo stoje a pozor, nejen z normálního tempa, ale i z rychlého (tj. z běhu).
Pilně cvičte a pochlubte se, jak to vašim čtyřnožcům jde!