Co je vlastně kastrace?
Kastrace, zjednodušeně řečeno, je odstranění pohlavních žláz. U kocourů jsou to varlata, u koček děloha, případně děloha s vaječníky i vejcovody. Pro kočky existuje ještě jedna alternativa, tou je sterilizace. V tomto případě jí není z těla nic odstraněno, ale jsou podvázané vaječníky. Kastrace je zákrok trvalý a nevratný. Sterilizace, v případě vstřebání se nebo odstranění podvazujícího materiálu, není trvalá.
Proč tedy kastrovat?
Nejčastěji se dávají kastrovat kočky, u kterých není žádoucí mít koťata, nebo kocouři, kteří žijí v bytě a nadměrně značkují. Existuje ale spousta dalších předností, díky kterým mají kočky a kocouři po kastraci kvalitnější život. Rozhodně vás nebudu nabádat k hromadné kastraci, ale uvedu vám výhody, které mohou vyřešit nějaký stávající problém, který vám i vašemu mazlíkovi může komplikovat společné soužití nebo dokonce i zdraví.
1. Zlepšení zdravotního stavu
U koček lze kastrací zabránit vzniku zánětu dělohy a děložního hrdla. Děloha je kastrací odstraněna. Její zánět je život ohrožující stav, který je pro kočky fatální až v 90 % případů.
U kocourů kastrací zabráníte vzniku rakoviny varlat.
2. Úprava chování
Po kastraci se díky změně hladiny hormonů mění chování. Zvíře je zpravidla mazlivější, přítulnější a klidnější. Neútočí, kočky se přestávají napadat.
3. Stop množení se
Kočka se mrouská každé tři týdny po dobu 4 až 5 dnů. To znamená podávat antikoncepci anebo kočku bedlivě hlídat. Pokud tedy nemáme zájem o rozšíření rodiny o pár koťátek. V opačném případě se každé tři týdny dostáváme do trochu stresové situace, kdy se bojíme, aby nám kočka neutekla za kocourem, aby kocour někudy nevnikl k nám a také jsme vystaveni jejímu „namlouvavému chování“. Kočka může ročně porodit až 5x, v každém vrhu má zpravidla 3 až 5 koťat. Ročně může tedy porodit až 25 koťat! U kocourů se minimalizuje libido. Díky tomu se kočky i kocouři přestanou toulat.
4. Snížení rizika nákazy FIV
FIV, tedy kočičí aids, se přenáší kousnými ranami. Díky snížení agrese a potlačení teritoriálního chování se kocouři méně toulají a napadají. Díky tomu je minimální možnost se FIV nakazit.
5. Značkování
Po kastraci u většiny kocourů zcela vymizí snaha značkování. Byt tedy nebude trpět neustálými fleky, vy čištěním a navíc, samotná moč po kastraci koček i kocourů znatelně méně zapáchá. Doma tak budete mít příjemnější vzduch.
Kastrace má spoustu dalších dopadů, a to jak na kočky, tak na kocoury. Výše jsou vypsané ty hlavní. Nicméně jde o zásah do hormonální rovnováhy, která ovlivňuje i aktivitu, která zpravidla klesá. Proto je dobré této změně přizpůsobit jídelníček. Ideálně vybíráme krmivo pro kastráty. To je nutričně i energeticky přizpůsobené právě kastrátům. Můžeme ale zůstat i u stávajícího krmiva, které nám vyhovuje, nicméně bude pravděpodobně potřeba snížit krmnou dávku. Kočka či kocour před kastrací je více aktivní, potřebuje tedy více tuků, sacharidů, má jiné energetické nároky. Po snížení aktivity a neupravení krmiva dochází zpravidla ke vzniku nadváhy. Vhodné je i kočku rozhýbat, zařadit více společných her, pořídit aktivní centrum nebo interaktivní hračky, nechat kočku běhat za laserem a podobně. Zkrátka ty kalorie navíc musí vyběhat 😊
Pro mnoho lidí je kastrace zbytečný úkon, který jde proti přírodě. Pro jiné je to řešení zdravotního problému mazlíčka. Je třeba si uvědomit, že pokud nechceme mít chovnou stanici, jsme odpovědní za rozmnožování naší kočky a kocoura, ať k němu dojde kdekoli, tudíž jejich potomci jsou naší starostí. Pokud nejste schopni zajistit všem potencionálním koťátkům vašeho mazlíčka plnou péči a domov, a zároveň nemáte kočku v bezpečně uzavřeném obydlí, kastraci vážně zvažte. Kastrace může ve výsledku zlepšit budoucí zdravotní stav mazlíka a také mu poskytnout více svobodného pohybu. Jde o rychlý a nekomplikovaný zákrok, který není finančně náročný, zpravidla nevyžaduje delší hospitalizaci a velice dobře a rychle se hojí.
Takže pokud kastraci zvažujete, nebojte se jí. V mnohém to vašemu chlupatému příteli zkvalitní život a vám ušetří starosti. Tlapku na to!