Čím dál více psů potkáváme na procházkách oblečených a i díky tomu se čím dál více lidí zajímá, zda je nutné pejsky v zimě oblékat. Jak už to tak bývá, jednoduchá odpověď na to neexistuje. Přesto se vám pokusíme zodpovědět otázku, zda byste měli či neměli pejska oblékat, a pokud ano, tak jak.
V první řadě je potřeba brát v potaz zdravotní stránku psa a vůbec jeho fyzické dispozice. Nemůžeme se dívat stejně na zdravé mladé psy a na ty staré, nemocné či zotavující se z nějakého zákroku. Stejně tak bude zimu jinak snášet
čivava a jinak
malamut.
Další důležitou věcí, nad kterou je třeba se zamyslet, je doba pobytu venku a aktivita, jakou pejsek vykonává. Pokud s ním půjdeme večer před spaním oběhnout dům a nechat jej rychle vyvenčit, je to jiné, než když vyrazíme do hor na celodenní výlet anebo pokud jej vezmete na cvičák, kde bude většinu času čekat, než na něj dojde řada.
A nesmíme zapomenout na rozdíl mezi psy žijícími venku a v bytě. Pes žijící venku si dokáže srst přizpůsobit počasí, v zimě nasrstí a v létě ji shodí. Psi v bytě to dokáží taky, ale většinu času tráví ve vyhřátém bytě a právě tomu se přizpůsobují. Tedy u domácích psů málokdy poznáme rozdíl v letní a zimní srsti. Samozřejmě to neznamená, že domácí psy okamžitě oblečeme. Jen je dobré si tuto skutečnost uvědomit.
Takže kdy je vhodné pejska obléci? Pokud má nějaké
zdravotní problémy. Často to bývají
starší pejsci, ale mohou se vyskytnout problémy i u mladého psa, který měl např. nějaký úraz.
Oblečky pomohou při potížích v oblasti zad, kyčlí, ramen či krku. U starších psů se objevuje artróza a takto postižená místa je vždy dobré držet v teple, jinak je místo velmi bolestivé. Stejné je to se psy
po operaci, kteří mají svaly ochablé a musí dodržovat určitý pooperační režim, tedy procházky pouze na vodítku.
Hladkosrstá či bezsrstá plemena také určitě uvítají další vrstvu pro zahřátí. U těchto plemen, zejména pak u menších psů, se často setkáváme s tím, že se jim na procházku nechce a venku chodívají někde za vámi. S oblečkem, který je udrží v teple, najednou “ožijí”, jsou aktivnější a zajímají se o okolí. A procházky by přece měly být o tom, že si je pejsci užívají.
Sportující psi jsou výjimka, kdy je vhodné oblékat i psy bez zdravotních problémů a s dostatečnou srstí. Na tréninku i závodech máme psy v klidu odložené a bereme je ven jen na danou aktivitu. Samozřejmostí je před aktivitou zahřátí svalů a rozhýbání psa, po aktivitě zase protažení a vychození. I tak ale psa dáváme do auta, odkládačky apod., kde není ideální teplota. Při aktivitě pes svaly zahřeje a najednou mu omezíme pohyb a další aktivitu chceme až po nějaké delší době (cca v řádu desítek minut). Tady přichází na řadu oblékání, abychom udržely svaly co nejvíce zahřáté a vyhnuli se tomu, že zatuhnou a při aktivitě si pejsek ublíží.
Jak správně zvolit obleček?
Každý obleček, který volíme z jiného než estetického důvodu, musí být funkční. A funkční bude tehdy, když bude z vhodných materiálů a s dobrým střihem. Potřebujeme si tedy ujasnit, k čemu bude obleček sloužit a co od něj očekáváme.
Pokud očekáváme, že bude pršet, sněžit anebo bude pes ve sněhu běhat, potřebujeme materiál, který nepromokne a ani nenasákne vodu! V zimě jsou tedy svetry a mikiny nevyhovující. Pokud by pes na sobě celou procházku nosil mokrý obleček, bude mít zaděláno na zdravotní malér. Je potřeba brát bundy, které mají svrchní materiál voděodolný a spodní materiál bude takový, aby se na něj nelepil sníh. Ideálním příkladem je např. obleček
Non-stop Alpha Pro.
U oblečků očekáváme, že budou krýt všechny důležité partie. Jedná se zejména o záda a velké svaly končetin. V poslední době čím dál více vidím potřebu krýt dostatečně i svaly krku. Kromě výše zmíněného oblečku toto vše splňuje i
Hurtta Extreme Warmer.
Pro volbu vhodné velikosti je nejdůležitější délka oblečku. Zejména z toho důvodu, že v oblasti krku a hrudníku bývají oblečky nastavitelné. Na délku musí obleček sedět nejlépe. Krátké oblečky nebudou správně krýt nejen stehna, ale ani záda, tedy budou odhalené ledviny. Dlouhé oblečky pravděpodobně budou i obvodově příliš velké a zejména budou pejskům dosahovat přes ocas, což omezuje jeho rozsah pohybu a tedy omezuje i pohyb psa.
Nedávno mi byl položen dotaz, k čemu je funkční obleček, který dýchá, pro psa, který se nepotí. Protože i pes, který se nepotí, může být mokrý pod oblečkem. Například proto, že mu nasadíte pláštěnku pozdě nebo proto, že řádí ve sněhu a ten se dostane pod obleček. Pak je zapotřebí, aby obleček dýchal a mokrá srst se pod oblečkem nezapařila.
Takže oblékat psy nebo ne? Někdy je to potřeba, jindy je to zbytečné. Chce to promyslet a pečlivě vybírat, abychom pejskovi naším výběrem opravdu pomohli.