Často slýchávám větu: „Můj pes nechce žrát’’. Tato situace trápí mnoho chovatelů a nejčastěji se týká psů. Co je příčinou? Odpověď na tuto otázku nemusí být jednoznačná, důvody bývají dva. Buď jde o fyzickou příčinu a nebo psychickou. Jak se tedy s odmítáním krmiva vypořádat?
Co může být příčinou
Psychickým důvodem může být stres. Například z nového prostředí, nového člena rodiny, nepříjemný zážitek nebo odloučení od rodiny v době dovolené. Je to podobné, jako u lidí. Pokud je tedy příčinou psychický problém, nemusíte nijak radikálně zasahovat. Pes si na novou situaci postupně zvykne, se stresem se vypořádá a po poměrně krátkém čase se vrátí k pravidelnému krmení. U některého pejska jde o den až dva, u jiného třeba o týden. Některý začne přijímat celou dávku krmiva, jiný si vezme pouze část a postupem času bude miska zcela prázdná.
Druhou příčinou je fyzická nepohoda. Především u psů, kteří trpí na citlivost zažívání, je tento problém častější. Trávení takového psa reaguje i na sebemenší změnu v krmivu (např. nový pamlsek, snězení čehokoli z vašeho talíře a pod.) nadýmáním, průjmem nebo dokonce zvracením. Problémy s trávením mohou nastat i u jinak zdravých psů. Takže nechutenství může vzniknout změnou krmiva a nebo nemocí či zraněním. Obvykle je původcem bolest zubů, zranění tlamy, krku nebo břicha. Zde je třeba obezřetnosti. Pokud víte, že pejsek neutrpěl žádné zranění a odmítá krmivo již několikátý den, je dobré neodkládat návštěvu veterináře.
Jak nechutenství řešit
Nejprve zachovejte klid. Není dobré ihned první den přemýšlet, čím pejska oslnit a k příjmu krmiva ho donutit. Naopak, podávejte to krmivo, které máte osvědčené a pejskovi vyhovuje. Pokud nechutenství trvá tři dny, vydejte se k veterináři. Může jít o neškodnou dobrovolnou hladovku, v horším případě může veterinář zjistit zánětlivé onemocnění nebo nemoc zažívacího traktu.
Je vhodné střídat krmivo?
Ano i ne. Každý pes je originální, má jedinečné chutě i trávení. Spoustě psů nevadí, když dostanou každý týden zcela jiné krmivo. Oproti tomu jsou jedinci, kteří velice špatně snáší jakoukoli změnu. Proto ke změně krmiva přistupujte dle reakce vašeho psa, vy ho znáte nejlépe.
Po čem sáhnout?
Osvědčenou volbou jsou hypoalergenní granule s jehněčím masem. Doporučit mohu
Marp Holistic Lamb. Jde o velice dobře stravitelné krmivo, které nedráždí trávení. Trávení můžete podpořit pomocí probiotik ve formě
pasty nebo
tobolek. V případě průjmů je skvělým pomocníkem přípravek
Pro-Kolin.
Určitě nedělejte...
Nikdy psa do krmení nenuťte. Nenabízejte mu věci, které běžně jeho jídelníček netvoří, vynechte dobroty z vašeho talíře a pokud je pes naučený na suché krmivo, nemusíte se ho snažit přeorientovat na maso s rýží nebo paštiky. Nepodávejte pokaždé rozdílné krmivo. S pamlsky buďte opatrní, v případě odmítání krmiva je dobré pamlsky vynechat. Prostě tomu nechte volnější průběh, zachovejte chladnou hlavu a pejska bedlivě pozorujte. Pokud si nejste jistí, že pes netrpí bolestmi, raději k veterináři jeďte dříve, než později. Lepší jedna zbytečná návštěva než jedna vynechaná, která by byla potřebná. Určitě nezapomínejte na dostatek čerstvé vody.