Právě je čas vánoční, který máme částečně spojen i s množstvím dobrot a tím pádem i naší linií. Při pohledu na cukroví, vánočku a jiné laskominy se nám sbíhají sliny, ale často odoláme v zájmu našeho zdraví a tělesné hmotnosti. Nechceme být přeci tlustí. A takto bychom měli přistupovat i ke krmení a odměňování našich pejsků.
Obezita a nadváha jsou bohužel čím dál tím častěji se vyskytujícím problémem, který trápí každého třetího pejska. Ano, v současnosti má problém s vyšší hmotností až 30 % psů. A to je velký problém. Jak ale nadváhu odstranit a jak jí předcházet? To si povíme v tomto článku.
Obezita vzniká, když...
Obezita, ať se nám to nelíbí, je ve většině případů důsledek nesprávného krmení. Můžeme za to my, páníčci.Nadváha vzniká nepoměrem příjmu a výdeje energie. Tedy nadměrným množstvím krmiva, které pejsek přijímá a nemá dostatek pohybu, aby mohl přijímané kalorie spotřebovat. Ty se pak ukládádají v těle a tvoří tukové zásoby. Mnoho lidí podceňuje i podávání pamlsků. Vždyť jde jen o malinký kousek dobroty, který pejska potěší a taková malá neřest nemůže přeci ublížit. Je ale nutné se zamyslet nad tím, kolik takových dobrůtek za den pejskovi podáme a také o jaký druh pamlsků jde. Můžete podávat velice nízkotučné kousky sušeného masa, které jsou bohaté na bílkoviny a nebo můžete pejska potěšit piškoty a sušenkami. Ty jsou vyrobeny především z mouky, která je bohatým zdrojem sacharidů, a aby těsto bylo tak akorát, je obohaceno tukem. To je přesně ta kombinace surovin, která k nadváze přispívá nejvíce. Ne zřídka jsou tyto dobroty doplněny i cukrem. A to je teprve problém.
Kdy už není pejsek šlank?
Nadváha u psa není nijak přesně definována, dá se ale snadno poznat pohledem či pohmatem. Pokud se na tělo psa podíváme shora, mělo by být širší v části, kde má nohy, naopak hrudník a záda před zadními nohami by měla být užší. Žebra jsou snadno nahmatatelná, ale nevyčnívají zřetelně z pod kůže. To je ideální stav, správná hmotnost. Výrazně vyčnívající žebra a klouby, nebo dokonce i páteř, svědčí o nízké hmotnosti. Obezitu není složité rozpoznat. Pejsek při pohledu shora má tvar těla jako myš. Nejužší částí těla je hlava, od krku se pak tělo rozšiřuje až k samotnému ocasu. Zadek je pak zpravidla nejširší částí těla. Břicho není při pohledu z boku před zadními nohami zdvihlé, naopak je svěšené a je stejně nízko, jako nejhlubší část hrudníku.
Jaké jsou potíže spojené s nadváhou?
Těch je opravdu mnoho, některá plemena psů mají sklony ke stejným potížím, u jiných je to individuální. Nejčastěji se však jedná o tyto potíže:
Přetěžování kloubů
Pokud má pes vyšší hmotnost, než by měl mít, znamená to zvýšenou až neúnosnou zátěž především pro páteř, klouby a celkový pohybový aparát. Stejně jako u lidí, tak i u psů je tělo přizpůsobeno na určitou zátěž, se kterou je schopno správně fungovat. Pokud je hmotnost vyšší, klouby jsou přetěžovány, je na ně vyvýjena mnohem vyšší zátěž, než kterou jsou schopny nést. Pohyb se tak stává bolestivým, obtížným a klouby se při přetížení mnohem rychleji opotřebí a ničí se chrupavky. Z tohoto pak vzniká právě artritida. Navíc, tuková tkáň výrazně podporuje vznik zánětů.
Oběhové potíže
Zvýšená tělesná hmotnost znamená vysokou zátěž na ledviny, přispívá ke vzinku steatózy jater, představuje nadměrnou zátěz pro srdce i plíce. Takže se můžeme setkat se záněty ledvin, sníženou funkcí jater i slinivky, těžkým a nesnadným dýcháním. Ruku v ruce s těmito potížemi jde i vysoké riziko vzniku nádorů, zácpa, nadýmání nebo cukrovka.
Neplodnost
Psi s nadváhou mají nekvalitní spermie, které mají výrazně sníženou životnost. Proto psi s nadváhou nebývají v rozmnožování úspěšní. Feny pak mají velké problémy se zabřeznutím.
Další potíže
Neposledními problémy jsou časté kožní potíže, zánětlivost uší, trávicí potíže, srdeční selhávání a riziko kolapsu při zvýšené tělesné zátěži.
Nadváha je tedy velký problém, který nesvědčí o tom, že se pejsek má dobře, že je mu dopřáváno, ale naopak. Tlustý pes žije nekvalitní a nezdravý život. Je omezen na pohybu a ohrožen na zdraví. Který zodpovědný chovatel by chtěl, aby tak jeho pejsek žil?
Vezměte to od ,,podlahy’’
Příčinou nadváhy psa jste vy, řešením tedy můžete být opět jen vy. Proto, aby se pejsek dostal na svou ideální hmotnost musíte udělat tři věci. Upravit režim krmení, zvýšit pohyb (výdej energie) a minimalizovat přísun ostatního krmiva, především pamlsků. Pokud má pejsek slabou nadváhu, stačí zůstat u krmiva, které podáváte. Snižte ale krmnou dávku o cca 20 % a dopřejte pejskovi pravidelný pohyb. Ideální je chůze, plavání nebo aportování a společné hry. Při značné nadváze je nutné přejít na krmiva pro psy s nadváhou. Taková krmiva mají označení Light, Obesity, Weight Control, Low Calorie a pod. Základem je správné dávkování krmiva, kterým se přesně řiďte. Vždy bude uvedeno na obale krmiva. Zcela vypusťte jakékoli pamlsky, pejsek může přijímat pouze dietní krmivo a nic více. Nesmíte vynechat pravidelný denní pohyb. Ale pozor, nemyslete na žádný běh, náročné a dlouhé aktivity. Pes s nadváhou má problémy s pohybem, především kvůli zmiňovanému zatížení kloubů i orgánů. Začínejte plaváním a chůzí. S postupným ubýváním na váze můžete náročnost pohybu adekvátně zvyšovat, ale nikdy psa nepřetěžujte.
Jak by měl pejsek hubnout
Správný průběh hubnutí je dobré sledovat na hmotnosti. Pohled může mást. Každý týden pejska važte, úbytek na hmotnosti by měl být 1-2 % tělesné hmotnosti týdně. Tedy po měsící by pejsek s hmotností 30 kg měl při úspěšném hubnutí vážit 27,6 - 28,8 kg. Pokud se hubnutí nedaří, musíte snížit krmnou dávku a pokud je to možné, přidat ještě malinko na pohybu. Pokud se ani po dvou měsících hmotnost nijak nepohne, je na čase navštívit veterináře. Pejsek může mít již nějaký zdravotní problém, spojený s důsledky nadváhy.
Nebojte se požádat o pomoc
Pokud si nejste jistí, jak se psím hubnoucím obdobím začít, jaké zvolit krmivo, jaký druh pohybu a podobně, neváhejte požádat o pomoc. K dispozici je vám naše poradna, veterinář nebo zkušení chovatelé. Nikdo přeci neví vše a každý pejsek je jedinečný, průběh jeho snižování hmotnosti se tak může výrazně lišit od většiny jiných případů.
Co nedělat, když má pejsek nadváhu:
- nesnažte se psa nechat vyhladovět
- nepřehlížejte tento problém
- nedělejte razantní změny v pohybu
- neodkládejte řešení
- nenuťte psa do pohybu, který mu dělá problémy
Jak přistupovat k redukci hmotnosti:
- vynechejte pamlsky
- krmte vhodným krmivem
- dopřejte pejskovi pravidelný a přiměřený pohyb
- pravidelně kontrolujte hmotnost
- poučte všechny členy domácnosti - pravildla krmení musí být striktně dodržována
- pes musí mít nepřetržitě přístup k čisté vodě
- odměňování pamlsky vyměňte za odměnu pochvalou, hrou či oblíbenou hračkou
- neberte krmivo jako odměnu
- podávejte preventivně kloubní výživu
Váš pes je členem rodiny, chcete, aby se měl výborně, byl zdráv a spokojený. Nadváha je něco, co vše boří. Pes nemá chuť se pohybovat, není šťastný, chybý mu elán a trpí bolestmi a trávicími obtížemi. Proto s nadváhou zatočte, není to těžké, stačí důslednost a dobrá nálada, kterou budete pejskovi dodávat.
Zde je pár tipů na produkty od Spokojeného psa, které vám v boji s nadváhou pomohou:
Pejsek ve skvělé formě? Tlapku na to!