Když se řekne klec, hodně lidí reaguje slovy “chudák pes, že musí být zavřený”. Ale jak se říká “nic není tak horké, jak se uvaří”. Povíme vám jak na to, aby bral pes přepravku jako své místo, místo odpočinku a úkryt před nepříjemnostmi.
Naši psi nejsou pouze rodinnými společníky, ale trávíme s nimi velmi mnoho volného času. Pokud by tedy naši psi brali klec jako trest, byl by to opravdu průšvih. Proto je jednou ze základních věcí výchovy naučit štěně, že klec je super místo.
Proč je vůbec dobré něco takového učit?
- Ochrání váš byt od ničivých zoubků malých štěňat a v některých případech i dospělých psů. Ano, dá se to vyřešit i zavřením psa do místnosti, kde není co zničit, ale tuto možnost bohužel nemá každý.
- Ochrání štěně před nebezpečím domácnosti. Štěňata koušou vše, co jim přijde pod nos. Nevyhnou se ani kabelům nebo třeba čistícím prostředkům.
- Kamkoli psa vezmete, bude tam mít své místo. Můžete mít jistotu, že na návštěvě i v hotelu může zůstat pejsek sám a protože bude ve svém, nebude ho samota nijak trápit.
- Pes se naučí odpočívat. V kleci je nuda, můžeme tam psovi dát nějakou hračku, pamlsek na okusování, ale přesto tam není dost místa na pořádné řádění. Dříve nebo později pejsek pochopí, že je to místo odpočinku.
- S klecí se lépe zvládá samota. Samozřejmě je předpokladem, že pes má klec rád a nebere ji jako trest. V takovém případě pak pejsek lépe snáší, když musí zůstat doma sám.
- Bezpečné místo. Klec je to správné místo, kde může pejsek schovat před vším, co je mu v dané chvíli nepříjemné. Můžou to být vaše malé děti, druhý otravný pes, návštěva a jeden z našich psů tráví v kleci i silvestra, protože se tam cítí lépe.
- Ideální způsob pro přepravu autem. Je to nejbezpečnější přeprava jak pro psa, tak pro posádku auta. A i se špinavým psem udržíte auto v čistotě a bez chlupů.
- Klidový režim pro psy po operacích. Zejména po operacích končetin je potřeba, aby pes nechal nohu opravdu v klidu. Nejeden majitel odoperovaného psa děkuje za klec.
- Závody, výstavy a jiné kynologické akce. Kdo někam jezdí tak ví, že bez boudičky se neobjede. Jak to vypadá bez klece? Unavený pes, který nespolupracuje, neklidný majitel, který musí řešit co se psem, když se chce najíst, co když si potřebuje odskočit apod. A s klecí? Pes odpočívá, majitel se může sám v klidu připravovat.
- Má své místo krmení. To oceníte zejména ve chvílích, kdy dostane pejsek nějaký pamlsek na okusování a nebude vám to žvýkat na koberci.
Jak naučit psa, aby měl klec rád?
Dobré je zvykat na
klec už malá štěňata. U štěňat totiž jednoduše najdete chvíli, kdy budou unaveni a můžete je tam zavřít. Tedy po procházce, po hraní, když už by štěňátko zase lehlo a spalo, dejte ho spát do klece. V klidu si tam odpočine a pak jej zase vezmete a můžete pokračovat ve hraní.
Jaké jsou pro psa největší odměny? Většinou je to jídlo a hra. Zapojte tedy i tyto věci a pomocí nich ukažte pejskovi, že je klec prima. Každé
krmení dostává už štěně vždy v kleci. A to nejen denní krmnou dávku, ale i třeba pamlsky na zabavení. Nemusíte tam nutně v tuto chvíli psa zavírat. Většinou si své sní a pak ať si klidně odejde. Pokud bude mít, alespoň v některých případech možnost klec libovolně opustit, podpoříte tím to, že není důvod se klece bát.
A jak zapojit hru? Přímo se tak jedna hra jmenuje - Hry s klecí, v orig. Crate games. Na youtube k tomu můžete najít nespočet videí. Postupnými kroky odměňujeme psa, který sám chodí do klece. Tedy odměňujeme každé přiblížení ke kleci, první krůčky dovnitř a pak to, že tam už pejsek vlezl celý. V další fázi zavíráme dvířka klece, vždy jen na vteřinku a hned zase otevřeme a pejska odměníme. Dobu zavřených dveří pak postupně prodlužujeme. Dále to pejskovi ztěžujeme - zavřeme ho do klece, uděláme krok pryč, hned se zase vrátíme, otevřeme a odměníme. A samozřejmě postupně produlužujeme i tuto vzdálenost, čím zároveň je prodloužena doba zavřené klece.
Pokud chceme, aby měl klec rád pejsek, který je v ní doma nebo v autě, často si vystačíme s tímto základem. U psů sportovců, kteří potřebují v kleci odpočívat, i když se kolem nich stále něco děje, je potřeba přidávat další kritéria. Jsou to různě poházené hračky a pamlsky, trénování na cvičáku, využití dalších lidí a psů, kteří si hrají atd. Stejně jako u jiných cviků i tady platí, že fantazii se při vymýšlení kritérií meze nekladou.
Hra by měla vždy začínat a končit něčím skvělým! U klece je super hru ukončit například krmnou dávkou, kterou zanecháte v otevřené kleci. Pokud si pejsek vleze do klece sám nebo ho tam necháváte s krmením, není potřeba opouštění klece nijak řešit. Pokud však pejska do klece zavíráte nebo hrajete hry s klecí, je ideální vypouštět psa pod povelem. Zvolit si samozřejmě můžete jakýkoli povel (jméno psa, volno, pojď ven, oukej), jen doporučuji používat ho od samého začátku.
A kdy vlastně se zvykáním na klec začít? Pokud jste si přivezli pejska z útulku, který má za sebou zřejmě nepříliš šťastný osud, pak je dobré počkat. Ujistit pejska, že má novou milující rodinu, že je v bytě, kde ho mají rádi. Až bude mít jistotu, že se doma může cítit bezpečně, pak můžete začít seznamovat s klecí. U štěňátek, která jsou od chovatelů a nemají se čeho bát, můžete začít klidně hned první den.