Druhy kočičích projevů
Když se řekne spojení kočičí projevy, určitě každého napadne mňoukání, vrnění, popřípadě otírání kočky o nohu či “žďuchání” nosem. To je ale jen špetka ze všech dalších různých projevů, kterými nám kočky chtějí říct své. Kočky s námi každý den komunikují desítkami různých způsobů. Přes vyjádření náklonnosti, důvěry a radosti s námi sdílí i svůj strach a obavy. Toto všechno a mnohem více dávají najevo pomocí gest, postojů, mimiky, poloh ocasu a dalších různých neverbálních projevů. Mezi verbální se řadí již zmíněné mňoukání, vrnění, syčení nebo vrčení.
Hlasové projevy kočky
Kočky umí vydávat nespočet různých zvuků. Ty se rozdělují podle druhu emoce, kterou chce kočka vyjádřit, nebo například i podle konkrétního plemena. Například perské nebo britské kočky jsou povahou spíše méně mluvné, naopak siamské kočky jsou velmi upovídané. S verbální komunikací je často spojená i řeč těla. Tato komunikace začíná už u koťat, kdy se snaží dorozumět se svojí matkou, a také kočky - matky používají různé zvuky k výchově svých mláďat. Tato schopnost se s kočkami nese až do dospělosti, kdy se snaží dorozumět se svými majiteli a ostatními zvířaty.
Nejvíce pro kočku typické mňoukání je používáno buď jako pozdrav nebo jako vyslovení přání směřující k člověku, například podání krmení, pamlsku nebo prosbu o drbání, hru apod. Další z projevů je určitě všem známé vrnění neboli předení. Předení obecně znamená, že se kočka cítí komfortně. Ovšem nemusí tomu být tak vždy, kočka může vrnět ze strachu nebo nervozity. Vrněním si totiž kočky ulevují od bolesti. Jednoduše řečeno, když kočka vrní v nepříjemné situaci, snaží se tak odvrátit svou pozornost právě vrněním. Kočičí vrnění typické pro vyjádření bolesti zní hlasitěji, naléhavěji, agresivněji.
Další z projevů, syčení a vrčení, naznačuje nesouhlas kočky s daným podnětem. Ať už jde o nevrlé chování vůči jiným kočkám, lidem nebo psům. Tato řeč naznačuje potíže a je lepší kočku nechat samotnou, aby se uklidnila.
Řeč těla kočky
Každá kočka upřednostňuje jinou formu komunikace, ale u každé se jedná o způsob, jak vyjádřit své aktuální pocity a emoce. Mnoho nám napoví například postavení uší, velikost zornic kočky, postoj těla nebo pozice ocasu, ze které toho vyčteme nejvíce.
Základní pozice ocasu a jejich význam:
- zvednutý, rovný - štěstí, zkoumání nových věcí
- zvednutý se zahnutou špičkou - štěstí, pocit bezpečí u svého majitele
- zvednutý, zježený - strach, pocit nebezpečí
- zježený, zahnutý do oblouku - zlost, mírná agrese
- zvednutý, rovný, třesoucí se - nejčastěji jde o značkování teritoria
- zvednutý, rychle pohybující se (cukající se) - může se jednat o pobídku ke hře nebo naopak náznak úzkosti a nervozity
Dále velmi důležitým ukazatelem je postoj těla kočky. Asi nejtypičtější reakcí, pokud je kočka spokojená, je otírání se o nohy pána, k tomu vztyčený ocas i hlava, lehce vyklenutý hřbet a vzpřímené uši. Otírání o nohy ale nemusí značit jen to, pokud se tak děje ve skupině více koček, může tím kočka jednoduše říkat, že jí patříte. Naopak strach na kočce poznáte podle rozšířených zornic, lehce pokrčených nohou a sklopených uší.
Pokud pochopíte alespoň základní pocity, které se vám kočka snaží říct, soužití s ní pro vás i ji bude jednodušší. Stejně důležitá je ale komunikace směrem od vás ke kočce. Kočky velmi dobře rozeznají často opakující se slova, intonaci hlasu nebo například výrazy obličeje a postoj těla. Proto je velmi důležité si uvědomit, co zrovna kočce chceme říct, jak jí to podat co nejsrozumitelněji a hlavně se tohoto scénáře držet pokaždé, když budete kočce sdělovat tu stejnou zprávu.