Toaleta je prostě nutností. Ačkoli se to nemusí zdát, je základem vašeho spokojeného soužití. Kočičí moč a exkrementy jsou opravdu zapáchající a pokud by kočka vykonávala potřebu všude možně po bytě, zblázníte se z uklízení a dezinfekce anebo budete mít doma odér, který nebude k dýchání. Pořizujeme ideálně pro každou kočku jedno WC. Toaleta pro kočky je dobré a nenákladné řešení, základní toalety se dají pořídit již okolo 100 korun.
Velikost a umístění
Toaleta musí být místem, kde je kočce pohodlně a příjemně. Proto nevolte zbytečně velkou ani příliš malou. Ideální je, aby délka záchodku byla cca 1,5x delší než je tělo kočky. Tak se bude v toaletě moci pohodlně otočit, přikrčit, obejít místa s exkrementy a zároveň pohodlně vylézt. Samotnou toaletu umístíme na co nejklidnější místo. Tím může být koupelna, prostor pod schody, hluchý kout v chodbě a podobně. Pokud je toaleta v centru rodinného života, např. v obýváku nebo kuchyni, nemá kočka na vykonání potřeby nutný klid a jejímu použití se bude bránit. Taktéž není vhodné do okolí záchodku umístit misky s vodou a krmivem. Pokud je to možné, ostatním zvířatům v domácnosti zamezte přístup k toaletě.
Při pořízení toalety kočku s novým vybavením seznamte. Nalákejte ji dovnitř pomocí pamlsku, nechte ji si záchodek prohlédnout, očichat, klidně ať si v ní i pohoví. Průchod dvířky natrénujte škádlítkem nebo opět za pomocí nějaké dobroty. Nikdy kočku do záchodku nestrkejte násilím.
Otevřené toalety
Nejlevnější a většinou i nejmenší toalety jsou ty otevřené. Jde o plastovou vaničku se zesíleným okrajem. Podle velikosti kočky volte nejen velikost toalety, ale také její výšku. Zbytečně nízký okraj zase znamená nadměrné množství steliva, které je vynesené anebo vyhrabané ven. Některé druhy mají sníženou vstupní část, jiné ne. Pokud bude toaleta příliš vysoká, kočka ji nebude chtít používat, protože by do ní musela skočit, což většina koček odmítá, protože na dně je vrstva steliva, které není stabilní a kompaktní.
Uzavřené, kryté toalety
Toalety, které jsou uzavřené, jsou vůbec nejoblíbenější. Mají hned několik předností. Jde o estetický dojem, kdy při každém minutí toalety nemusíte koukat na použité stelivo, případný zápach se neline z toalety ven, do kryté toalety můžete snadno uchytit sáček na stelivo díky cvaknutí mezi horní a spodní část a navíc, kočka se díky tomuto typu toalety naučí rychle procházet pohyblivými dvířky. Existují i toalety s integrovaným pachovým filtrem, takovou je např. Maxi Bella Cabrio. Díky filtru zůstanou opravdu všechny pachy uvnitř a díky tomu je možné umístit toaletu i na místa, kde se často pohybujete. Nic vás nebude obtěžovat.
Rohové toalety
Jak název napovídá, tyto kočičí toalety jsou vhodné pro umístění do rohu, což většinou šetří místo v malém bytě. Hlavním rozdílem je fakt, že prostor je situován především do šířky, nikoli do hloubky. Dvířka nebo vstup je proti rohu s pravým úhlem. Jinak jsou shodné s krytými nebo otevřenými toaletami.
Automatické záchodky
Kočičí WC může být opatřené automatickým sběračem exkrementů. Takové záchodky jsou podstatně dražší a pro kočky bývá složitější se s nimi sžít, právě kvůli pohyblivým komponentům a zvukům, které čištění doprovází. Pro páníčky má ale jasný přínos – snadné čištění spočívající pouze ve vysypání boxu s použitým stelivem. Propracovanější modely dokáží i omezit plýtvání stelivem. Nicméně jde o investici v řádu několika tisíců Kč a existují i druhy v ceně až 25 000 korun, které jsou opatřené např. i odsáváním nebo dokonce klimatizací 😊
Čištění
Toaletu musíte čistit každý den. Protože i nevyčištěná toaleta se stává důvodem, proč ji kočka nechce použít. Navíc, určitě nechcete mít doma několik dní staré exkrementy, hlavně když jsou letní horka… Čištění provádějte ideálně s rukavicemi a pomocí lopatky vyberte hrudky vzniklé obalením loužičky moči nebo exkrementu stelivem. Vyberte opravdu všechny, větší i ty malinké. Podle potřeby doplňte stelivo. Celkové čištění, kdy se vymění kompletně celá podestýlka a samotná toaleta se umyje a vydezinfikuje, doporučuji provádět alespoň jednou týdně.
Vychytávky
Na čištění si určitě pořiďte speciální lopatku na stelivo. Vybírejte podle druhu steliva – drobná zrnitost, velké krystaly, piliny, atd. Každá lopatka má jinak velké otvory, které vám pomohou právě oddělit čisté stelivo od zhrudkovatělého. Nevhodná lopatka vám tak příliš dobrou službu neudělá. Skvělou volbou je nerezová lopatka Trixie. Nezlomí se, snadno se čistí a je prakticky věčná. Navíc se díky inovovaným průřezům hodí prakticky na všechna bentonitová i silikátová steliva. Samotné čištění záchodku je vhodné si usnadnit vložením sáčku na dno, pod stelivo. Vyhnete se tak většímu znečištění dna i stěn záchodku a výměna steliva bude rychlejší a s menším nepořádkem. Sáčky se vyrábí dle tvaru a velikosti toalet, aby dobře pasovaly a zbytečně nešustily, když kočka ve stelivu šlape.
Pokud nechcete několikrát denně zametat stelivo kolem WC, pořiďte také předložku. Na výběr jsou dva druhy, menší před vchod anebo velká pro celé okolí toalety. Tyto rohože mají speciální strukturu, která spolehlivě zachytí všechno stelivo, které na sobě kočka z toalety vynese. Z gumového povrchu se stelivo nesmete, kočka ho tak následně neroznese dál. Předložku stačí následně otočit a vyklepat.
Umytí toalety provádějte ideálně přípravkem bezpečným pro zvířata. Mají velmi citlivou kůži i čich. Výbornou volbou je přírodní přípravek Aminela. Pomocí enzymů šetrně zničí všechny organické nečistoty a díky tomu zmizí i veškerý zápach.
Poslední skvělou vychytávkou je odstraňovač zápachu při používání toalety. Zamezí tedy šíření pachů z toalety, když není ještě vyčištěná. Léty osvědčeným a oblíbeným produktem je Odour Killer, který se snadno používá a navíc pomáhá šetřit stelivo.
V toaletách máme tedy jasno, nyní zbývá už jen vybrat tu pravou pro vaši kočku i domácnost.
Tlapku na to!