Kočka domácí a její hlavní úkol
Dnes si pořizujeme kočky na vesnicích, ve městech, do domku i do bytu. Pořizujeme si je z větší části jako společnost, parťáka, domácího mazlíčka. Dříve bylo však časté využití koček pro lovení myší. Zejména u rodinného domu a ve sklepích dokázaly kočky výskyt myší redukovat. A teď bychom chtěli, aby svou přirozenost potlačily a s hlodavci se přátelily.
Přátelství kočky s myší
Zní to jako paradox, anebo je to reálný příběh? Může být, ale bude to spíše výjimečná situace. I dnešní kočky jsou stále hravé, stále je nejvíce zajímají ty věci, které mohou lovit. Nechtějí lovit proto, aby si obstaraly jídlo, ale proto, že je to baví. Často se setkáváme s příběhy, kdy kočka přinesla domů ulovenou myš, ale stále živou. Není to ale přátelské gesto. I přesto, že si kočka “pouze” hraje, pro myš je to boj o život. A to musíme mít na mysli neustále, zejména, když seznamujeme kočku s naším hlodavčím členem domácnosti.
Jak na seznámení?
Přemýšlíte zatím teoreticky nad pořízením kočky, zatímco doma už máte nějaké hlodavce? Nebo naopak nad pořízením třeba potkana a domácnost ovládá kočka? Jdete na to správně! Vždy je lepší přemýšlet dopředu, jak to podchytit od samého začátku.
Pokud si plánujete pořídit kočku, jste ve velké výhodě. Můžete ovlivnit, odkud kočka je, jaké má zkušenosti a jaké bude její první setkání s hlodavcem. Neberte si kočičku z neznámého prostředí, ale ideálně malé koťátko od chovatele, který své kočky nemá pro lov myší. Je to jednoduché, jakmile kočka zjistí, že jsou hlodavci, které může lovit, budete jí jen těžko vysvětlovat, že zrovna tohle zvířátko je kámoš a má ho nechat být.
Stejně tak moc nepočítejte s tím, že byste měli kočku, která bude ze sklepa vyhánět všechny cizí myši, ale doma se bude tulit v jednom pelíšku s vaším potkanem. A proto při seznamování starší kočky buďte ve střehu.
Pro začátek je ideální, aby obě zvířata měla možnost seznámit se s pachem toho druhého, bez jeho přítomnosti. Tedy například nechat kočku poznat klec, nechat hlodavce v blízkosti kočičího pelíšku apod. I na pachové stopy mohou být reakce různé, a proto postupujte dále ve chvíli, kdy už zvíře bere pach jako vcelku normální součást okolí.
První kontakt “z očí do očí” by měl proběhnout v naprostém bezpečí. Ideálně tedy hlodavec v zavřené kleci a kočičku nechat přijít. Běžné je kočičí pozorování, ale nemělo by dojít k žádným projevům agrese nebo pokusům dostat se dovnitř klece. A pamatujte, že i “něžné pacičkování” od kočky může být pro hlodavce stresující a nepříjemné.
Po delší době klidného seznamování přes klec můžete hlodavce vzít ven. Pokud se u vás cítí v bezpečí, nechte si ho u sebe a v případě potřeby ho chraňte před kočkou. Pokud je kočka zvyklá na postroj, můžete ho pro seznamování využít.
Stejně jako u seznamování jiných zvířat i stejného druhu je potřeba, abyste pozornost mezi nimi spravedlivě dělili. Pokud máte hlodavce s lidmi kontaktního, dopřejte mu dostatek bezpečného kontaktu s vámi nebo pohybu mimo klec. V takových chvílích, alespoň zpočátku, zavřete kočičku do vedlejší místnosti.
A co když nikdy kamarádi nebudou?
To se bohužel může stát i přesto, že vaše snaha nemá chybu. Proto je potřeba mít záložní plán, jak zvířata oddělit a dopřát jim dostatek prostoru, pohybu, ale i bezpečí. Často však dokážete dosáhnout toho, aby se zvířata navzájem ignorovala.
V případě vaší nepřítomnosti mějte kočku vždy odděleně, a to i v případě, že máte pocit, že se nemůže nic stát. Nenechejte věci náhodě.
A co vaše kočky? Pošlete nám fotku s jejich kamarády.