Jaká jsou nejčastější kožní onemocnění?
Bez ohledu na plemeno nebo věk vašeho kočičího kamaráda se nejčetněji setkáte s bakteriálním, plísňovým anebo alergickým onemocněním. Méně často budete mít "tu čest" vidět kočičí akné a ušní roztoče. A nakonec jsou tu blechy - pokud kočku chráníte kvalitním antiparazitním přípravkem, blechy asi nikdy neuvidíte ani s lupou. Jestli ale vaše kočka dostatečně chráněna není, blechy vám dříve nebo později zamoří obydlí.
Kočičí alergie
Alergie jako takové se mohou u kočky vyvinout kdykoli během života. Nejčastější jsou alergie na potravu, a to především na hovězí maso, mléko a také kuřecí maso. A jak se projevuje a jak ji poznáte? Kočka bude neklidná, začne si hodně škrabat svědivějící místa, nejčastěji na hlavě a krku. Výjimečně se vyskytuje i zvracení nebo průjmy. Podezření na alergii je nutné potvrdit anebo vyvrátit eliminační dietou. Pokud se tento problém ale neřeší, počítejte s tím, že rozškrábaná místa v kůži budou místem vzniku bakteriální infekce a najednou nebudete mít jeden, ale hned dva problémy.
Eliminační dieta není příliš rozmanitá, obsahuje totiž jen určité suroviny. Podle složení a reakce kočky poznáte, zda dané složení kočce vyhovuje (alergen v něm není), anebo naopak.
Bakteriální infekce
Důvodem vzniku bakteriální infekce je vnik bakterií z okolního prostředí do kůže kočky. Nejčastěji se tak stává při poranění kůže anebo při nadměrném škrábání, kdy se kůže poškodí a rozšklebí. Bakterie tak mají "dveře dokořán" a na problém je zaděláno. Napadené místo pak svědí, bolí, mokvá, tvoří se puchýře a rána začíná zapáchat. Jedinou pomocí je nasazení antibiotik a případně límce, které vám předepíše veterinář. Je důležité identifikovat spouštěč této infekce. Může mít různé původce.
Plíseň
Správný výraz pro plíseň kočičí kůže je dermatofytóza, u koček často se vyskytující mykóza. Kůže s mykózou je šupinatá, s výskytem kruhovitých lézí, kdy dochází i k línání. Také se mohou na různých částech těla vyskytnout lysiny. Plíseň se nejčastěji vyskytuje na hlavě, hrudi, zádech a předních nohách a většinou kočky nesvědí. Jakmile tedy zpozorujete nějakou podobnou změnu na kůži, honem k veterináři. Určité druhy dermatofytóz se mohou z kočky přenést i na ostatní zvířata a dokonce i lidi.
Kočičí akné
Víte, že i vaše kočka může mít na bradě černé tečky? Ano, ať se to zdá více či méně úsměvně, skutečně tomu tak je. Jde o kočičí akné. Vyskytuje se u mladých i starších koček a kocourů, může jít o chvilkový neohrožující stav ale také o chronický problém. Protože akné je v lepším případě pár černých teček, v horším rozsáhlé, sekretující a zanícené místo. Akné se projevuje právě černými tečkami, dále pak vypadáváním chlupů, zarudnutím, otoky, zánětem a v pokročilých případech pevnými bolestivými uzlíky s výtokem.
Viníků vzniků akné je hned několik, a sice špatná hygiena, slabá imunita, stres, dlouhodobé onemocnění ale také bakteriální přetížení (tzv. nemoc "špinavých misek"). Proto je především u koček s akné důležité nekrmit z plastových misek. Doporučují se skleněné nebo kovové, případně keramické. Mnohem lépe se myjí a bakterie na nich nemají tak snadný a dlouhý život.
A jak na akné? Pokud se nejedná o rozsáhle napadené místo, stačí akné dvakrát denně omýt přípravkem Clorexyderm. Důležité je vyhýbat se humánním přípravkům. Ty by mohly více uškodit než pomoci.
V závažnějších případech pak samozřejmě vyhledejte veterinární ošetření.
A jak podpořit zdraví kůže vaší kočky? Snadno. Dbejte na čistotu, kvalitní misky, pravidelné česání a dodávání podpůrných přípravků, jako je přírodní olej. A máte téměř vyhráno. Tlapku na to!