Čím přikrmovat
Potravu ptáků u nás tvoří zejména různá semena, jádra, bobule a jiné plody. Nejvhodnější a nejznámější na přikrmování jsou semena slunečnicová. Ptáci je nejlépe přijímají a jsou tučná, což je na zimu důležité. K zakoupení jsou i namíchané směsi speciálně pro venkovní ptactvo, které obsahují všechny potřebné živiny. Směsi většinou obsahují různé druhy obilných zrn, luštěniny a kukuřici. Ať už vybere směs od nové značky Forestina nebo osvědčenou Avicentru, ptáčci vám jistě poděkují. Všechny tyto příkrmy nasypeme do krmítka, které umístíme na vhodně zvolené, bezpečné místo. Do speciálního krmítka můžeme vložit i lojové koule, které vyjmeme z plastových sítěk - pro bezpečnost ptáků i dalších živočichů. Ptáci nám určitě poděkují i za různé druhy ovoce, které jim na přilepšenou necháme v krmítku nebo zavěšené na stromech. Určitě nekrmíme zbytky z kuchyně, kořeněnými, slanými a jinak upravenými potravinami.
Jak a kdy krmit
Přikrmovat by se mělo pouze v zimě, a to nejlépe od listopadu do března. Po zbytek roku si ptáci již krmení snadno shání sami. Je důležité myslet na to, aby jsme ptactvo moc nepřekrmovali - dávat do krmítka vždy jen takové množství potravy, kterou ptáci snědí a krmivo tam tak neleží zbytečně dlouho. Mohlo by se totiž stát, že krmivo se začne kazit nebo chytat plísně. Pokud jsou mrazíky a sníh, dáme znatelně více krmiva než při teplejších dnech. Pokud jsou teploty stejné, je vhodné dávat stále stejné množství potravy a ve stejnou část dne.
Důležité zásady při krmení
Při umístění krmítka a potravy je důležité myslet na pár věcí. Nejprve umístění samotného krmítka - dbát na to, aby bylo alespoň 1,5 od země a dost daleko od okolních stromů, aby ptáky v krmítku nepřekvapil nevítaný predátor. Krmivo, jako jsou například lojové koule, lojové tyčinky nebo kokosové ořechy, musí být chráněno před deštěm, sněhem a nejlépe i slunečními paprsky. Lojové koule jsou většinou baleny v plastových síťkách, které mohou zvířeti i ublížit. Pokud tedy lojové koule ptákům podáváte, vyjměte je ze síťky a vložte přímo do krmítka. Nebo, pokud jste je pověsili se síťkou, po jejich snězení ji seberte a vyhoďte. Zabráníte tak zachycení ptáků do sítěk. Ty se z nich poté nemohou dostat a v nejhorším případě i hynou. I síťky spadané na zemi je důležité vyhazovat. Jiná zvířata, ať už psi nebo hlodavci, mohou síťku pozřít nebo se do ní zachytit.
Krmení vodních ptáků
Chodit krmit ptactvo k vodě je u nás již tradice. Ale i tady je důležité dbát na pár pravidel, abychom zvířatům neublížili. Pokud vidíme na vodní hladině dostatek potravy, další tam již neházíme. Ve vodě se mohou rychleji tvořit mikroorganismy a voda se tak rychleji kazí. Raději než pečivo nabízíme jiné druhy potravy. Pečivo sice představuje snadný zdroj energie, ale naopak postrádá všechny důležité vitamíny a minerály. Jednoduše řečeno, pečivo ptáky sice zasytí, ty ale i tak strádají z nedostatku důležitých živin. Což je, obzvláště v zimě, nebezpečné. Když už bychom pečivo přinesli, tak by mělo být měkké a nalámané na menší kousky. Tvrdé by mohlo ptákům způsobit problémy. Spíše tedy s sebou na krmení vezměme například listovou zeleninu, slupky ze zeleniny, vaření brambory, hrách anebo kukuřici. Za to nám zvířátka více poděkují.