Suchozemské želvy, jak jejich jméno naznačuje, žijí na suchu, přesněji na suchu a v teple. Většina druhů chovaných v teráriích pochází z Turecka, Makedonie, Jugoslávie, Itálie, Chorvatska nebo třeba Řecka. Taková želva pardálí je dokonce až z Afriky. Pokud žijí ve volné přírodě, krmí se tím, co v jejich domovině roste. Zeleň, popadané ovoce, pijí dešťovou vodu nebo rosu. My ale v Makedonii ani Turecku nebydlíme, proto vám poradíme, jak v našich domácích podmínkách želvy krmit.
Suchozemské želvičky jsou převážně býložravé. Základem tedy bude zelenina, luční listy, ovoce. Velmi důležitý je ale i přísun bílkovin z jiných než rostlinných zdrojů. Myslete vždy na pestrost. Pokud bude podávané krmivo jednotvárné, uspokojí vás fakt, že želva nebude mít hlad a bude žít. Ale buďte si jisti, že nebude dobře prospívat, bude strádat co do dostatku minerálů, vitaminů a rozmanitosti živin. Stejně jako u lidí, i želvy potřebují jídelníček různorodý. Nikdy, ale nikdy nezapomínáme na dostatek čerstvé a čisté vody, která je připravena v dobře přístupné nádobě.
Jak může vypadat doma připravená porce?
Základem je čerstvá listová zelenina. Tedy salát, zelí, kapusta, listy kedlubny či mrkve. Zahrada nám poskytne pampelišku, žebříček, jitrocel nebo jetel. Ze záhonku můžeme utrhnout mrkev, řepu, špenát nebo třeba ředkvičku. Jelikož želvy milují ovoce, nezapomínáme ani na něj. Ale s mírou, přeci jen jde také o cukry. Volíme převážně sezónní, a pokud možno domácí, druhy ze zahrady. Ideální jsou maliny, jahody nebo vypeckované třešně a višně.
A nakonec se dostáváme ke zdroji bílkovin. Ten podáváme dvakrát týdně. Přirozeně se želvy krmí červy a hmyzem. Tyto nemusíte chytat a dolovat venku, stačí dojít do prodejny pro chovatele a vybrat sušené nebo živé kusy. Prodejce vám jistě poradí, která želva má ráda ten či onen druh. Pokud se vám tato forma bílkovin příliš nezamlouvá, můžete sáhnout po vařeném vajíčku, tvarohu, případně po malém množství kvalitních kočičích granulí. Vše předem dobře omyjeme ve studené vodě a nakrájíme nebo nastrouháme. Podáváme denně čerstvou porci.
Stačí to takto?
Ano, nestačí, jinak bych to nerozváděla 😊 Chloubou a důležitou částí želvího těla je krunýř. K tomu, aby byl tvrdý a správně rostlý, musíme balancovat a správně dávkovat fosfor a vápník. Správný obsah vápníku a fosforu má tuřín, čínské zelí, petržel, pórek nebo ostružina. Pokud tyto složky budou pravidelnou a hlavní součástí krmiva, je vše v pořádku a krunýř vaší želvy bude jako z ocele. Jestli ale nemáte možnost se pravidelně k těmto surovinám dostat, doplňujte vápník a fosfor suplementy z chovatelské prodejny. Dejte pozor, aby byl vápník a fosfor podáván v poměru 2:1.
Když chcete koupit hotové krmivo
I toto je cesta. Bližší, přirozenější a pro samotný proces krmení je zajímavější podávání čerstvého krmiva. Ale ne každý má tu možnost anebo si nevěří, že by jím sestavené krmivo bylo opravdu správné. Pak je koupené granulované krmivo rozumnou volbou. Opět vezmeme útokem chovatelské potřeby. Pro začátek je dobré požádat o radu prodejce. Granulovaných krmiv je velké množství, jsou z různých surovin, v různě velkých granulkách a pro většinu druhů želv se dnes dá koupit speciální směs. To je již ale spíše téma pro chovatele četných želvích rodinek nebo profi chovatele. Fajn jsou tedy krmiva určená všem druhům suchozemských želv, takovým je například Nutrin. Obsahuje potřebné vitaminy, minerály, správný poměr fosforu a vápníku a obsahuje také dostatečné množství bílkovin. Po namočení drží tvar, nevznikne z nich tedy kaše, která ulpí na všem okolo.
Pro to, aby bylo krmení želviček pohodové, je také důležité, kde nebo na čem je krmivo podáváno. Větší listy, kousky zeleniny a květy můžeme podávat na čisté podestýlce nebo kameni. Granulované krmivo podáváme jako vodu, z mělké misky. Skvělou volbou jsou kameninové nebo betonové. Želva při krmení na misku nalehává, stoupá a může do ní i různě strkat. Kamenina je těžká a stabilní, proto se nepřevrhne a krmivo s vodou zůstane tam, kde má.
A jeden tip na závěr. Pokud vaše želva nechce pít, nebo se vám zdá, že vody přijímá málo, postříkejte jí čerstvé lupínky pampelišek rozprašovačem s vodou. Dá si je jako pochoutku a přijme tak dostatečné množství vody.
Krmení suchozemských želviček? Úplně v pohodě 😊 Tlapku na to!