Právě proto, abychom se zabavily, jsme rozšířily naši sbírku balanček o kost Fitpaws, protože prostě balančka ve tvaru kosti, to musí mít každý pejskař! Vyrábí se tři různé velikosti, mini kosti jsou děsně roztomilé, ale Mája by potřebovala pro každou packu jednu a Giant je zase obří, takže kde bychom jí skladovaly?! Tak jsme vybraly tu zlatou střední cestu a vzaly kost o velikost 58 cm.
„Kost? Bude kost? Jupíí, jídlo!”
Jídlo bude taky, nezapomeňte, že ke cvičení potřebujete zásobu pamlsků, ať je to pro ty pejsky správná legrace.
K čemu jsou psovi balanční pomůcky?
Je to nestabilní povrch, na kterém psi musí zapojovat svaly, které třeba při běžném pohybu nezapojují. Říká se tomu kompenzační cvičení a je skvělé pro každého psího sportovce. Mája už sice žádný sportovec není, už je to zasloužilý důchodce, ale svaly potřebuje stále udržovat posílené, jako každý. Takže v jejím případě už to není tolik kompenzační, jako je posilovací cvičení.
„Jaký důchodce, co to plácá? Copak jsem nějaká stará bába?! Jsem princezna v nejlepších letech! Jen mě občas bolí záda a nohy, když se zvedám. A hlavně, když je chladno, to vám povím, to je zle.”
Přesně tak. Mája trpí spondylózou a o to více potřebujeme, aby zádové svaly byly silné a neochably. Jakmile k tomu dojde, budou záda bolet o to víc. A pohled na bolavého psa, to nechce žádný páníček.
Máju tedy udržujeme stále aktivní a balanční pomůcky jsou jednou z možností. Tedy spíše jedným dílkem pomyslného puzzle, který pečuje o její zdraví. A proč jsme zvolily zrovna Fitpaws balanční kost? Je dostatečně velká, pro středního psa akorát. Oproti balančním čočkám je rovná, tedy na všech místech stejně vysoká a když na ní pes stojí oběma předníma (nebo zadníma) packama, tak jsou obě packy ve stejné pozici. Je bezpečná a nemusím ji nijak přidržovat.
Stejně jako další produkty Fitpaws má i balanční kost dvě strany s různými povrchy. Jedna je hladší, jen s mírnými výčnělky, aby povrch neklouzal. Psi jej však téměř nevnímají. Druhá strana je ale už více 3D a stimuluje nervová zakončení. Pro některé citlivější psy to může být problém, že na to nechtějí vlézt, proto je ideální začít tou druhou stranou. Mája to naštěstí vůbec neřeší.
„Hlavně, že budou pamlsky. To budu klidně chodit i po žhavých uhlíkách, když za to dostanu masíčko.”
Chůzi po žhavých uhlíkách teda moc nedoporučuji, ale v principu má Mája pravdu. Když bude hafík odměňovaný za to, že na balančku jde, přestane povrch řešit a bude ho časem sám vyhledávat.
Mám ráda cvičení, kdy pes zvedá packy a nějakou chvilku v pozici vydrží. Opět musí zapojit trochu jiné svaly a vyvážit těžiště. Tenhle cvik se dá krásně přidat i na nestabilním povrchu. Proto je velkou výhodou balanční kost, která zůstává “stále stejná”, ať už na ní pes stojí dvěma nohama či jen jednou. Oproti tomu balanční čočka mění svůj tvar a sklon, na kterém pes stojí a ten pak může některé svaly přetěžovat, což nechceme.
Kvalitní zpracování je základ úspěchu
Protože Fitpaws vyrábí balanční pomůcky určené přímo psům, musí být zvolené materiály opravdu pevné, aby vydržely zátěž psích drápků.
„Proč nám teda ty drápky pořád stříhá, když to stejně vydrží? To mi hlava nebere.”
Psům bychom měli drápky stříhat i z jiných důvodů, než je strach o poškození balančky, ale to je zase na jiný článek. Teď se pojďme podívat na ten materiál. Některé balanční podložky od značky Fitpaws doma mám už nějaký ten pátek a jsou stále v perfektním stavu! Neuchází, nejsou prodřené ani rozlepené. Používání je na nich samozřejmě znát, ale pouze v tom nejlepším smyslu slova. Tedy tahle investice se opravdu vyplatí.
A co se s balančními podložkami dá dělat?
Ideální je, pokud vás to naučí někdo pohybující se v dogfitness. Dozvíte se, jak který cvik má vypadat, jakou skupinu svalů tím hafan procvičuje a i to, které cviky jsou pro vašeho psíka vhodné a čemu se naopak vyvarovat. Začátečníci se s nestabilním povrchem seznamují, stojí na balančce předními nebo zadními packami, učíte je přenášet váhu bez přešlapování apod. Až s pokročilými sportovci se můžete pustit do složitějších kreací a triků.
Shrnutí
+ kvalitní materiál
+ široká možnost využití při posilování
+ dva různé povrchy, jeden z nich stimulující
+ velikost vhodná pro malé i velké psy
+ není potřeba jištění, aby pes nespadl (jako například na míči)
- jedna nestačí 😀
Foto: Zuzana Sequensová