Historie
Morče Cuy pochází stejně jako jeho menší příbuzní z Jižní Ameriky, kde se chovali (a stále v určitých oblastech chovají) zejména na maso. Cuy morčata se také používají v Peru jako platidlo a novomanželé je dostávají jako velmi cenné věno, mají své místo i při tradičních obřadech a při léčení nemocí. Morčata plemene Cuy zobrazuje již keramika staré indiánské civilizace Močiků z prvních staletí našeho letopočtu na pobřeží severního a středního Peru.
Chování a temperament
Tato velká morčata se chováním ani temperamentem příliš neliší od morčat menšího vzrůstu. Jsou to společenští a komunikativní tvorové, kteří nesnášejí dobře život o samotě a je velmi žádoucí je chovat v početnějších skupinách (alespoň ve stejnopohlavním páru). Projevují se hlavně kvikotem a různým „bubláním“, při stresu cvakáním zubů, při nemoci či nepohodlí mohou zuby také vrzat. Nebývají agresivní, jsou to původně zvířata, která jsou kořistí, agresivita jim tedy není vlastní. Kousnout můžou samozřejmě při pocitu ohrožení či nešetrné manipulaci. Obecně bývají aktivnější přes den za světla, většinu noci spí v úkrytu.
Vzhled
Cuy se vyznačuje zejména svou větší velikostí, může vážit 2 až 3 kg. Má širokou, oblou hlavu, krátký krk, širokou hruď a ramena a široký hřbet. Zadek je zaoblený, bez ocasu, přední i zadní nožky jsou krátké a rovné. Prstů najdeme na tlapkách Cuy morčat více než u morčat klasických, projevuje se u nich často genetická mutace, která má za výsledek prsty navíc. Můžeme pozorovat také paspárky, které, pokud neodpadnou v raném věku zvířete, se doporučuje odstranit, aby nedocházelo k jejich zatržení. Morčata Cuy se vyskytují ve většině typu a variant zbarvení jako klasická morčata.
Péče a životní podmínky
Kvůli rozměrům těla je potřeba větší prostor, aby se morče mohlo dostatečně hýbat a netrpělo například obezitou. Svou velikostí se blíží už spíše králíkovi, je tedy potřeba počítat s větším životním prostorem. Na jedno morče Cuy by mělo ideálně připadnout alespoň 140x60 cm. I tady platí, že čím více prostoru, tím lépe. Jako vhodná ubikace poslouží klec, morčatárna nebo dostatečně vysoká ohrádka. Poslední možnost se hodí pouze v případě, že jste si jistí, že se k morčeti nedostane žádný dravec. Ideální teplota v místnosti je okolo 22 stupňů. Také platí, že ačkoliv jsou to trochu obříci, nesnášejí dobře průvan ani přímé sluneční záření.
Ke spokojenému životu potřebuje morče zejména dostatek kvalitní potravy ve formě sena, které by mělo mít k dispozici nepřetržitě, čerstvou vodu, možnost úkrytu a dostatečně měkkou a neprašnou podestýlku. Nejčastěji slouží jako podestýlka větší hobliny, případně můžete přistoupit k látkovým koberečkům či podložkám. Důležité je, aby morčátko nemělo otlačené tlapky. Morčecí domov čistěte tak často, jak je potřeba, aby zvířátko nežilo v příliš znečištěném prostředí.
O srst krátkosrstých Cuy morčat není potřeba se nijak starat, postarají se sama, není tedy nutné je jakkoliv koupat nebo čistit. U dlouhosrstých variant je nutné srst udržovat, tedy česat, kartáčovat, případně zastřihávat. Drápky je nutné pravidelně zkracovat.
Zdraví
Jak už jsme zmínili, tak morčátka nesnášejí dobře průvan. Pro zdraví morčete je důležitá hlavně kvalitní strava, a to zejména seno, které je v jídelníčku nepostradatelné, protože slouží také k obrušování stoliček. Přerostlé stoličky totiž mohou vést i k poměrně rychlému úmrtí zvířátka, protože nemůže správně přijímat potravu. Jako první pomoc je dobré mít doma náhradní výživu, kterou seženete na každé veterině a kterou můžete morčátku, které nepřijímá potravu, mnohdy zachránit život, než dojde na potřebný zákrok. Zuby jsou zkrátka to nejdůležitější.
Druhým častým problémem může být kousek sena v oku, morčátka se mnohdy ráda v senu rochní a občas jim kousek skončí v oku. Morčátka jsou náchylná i k nadýmání, proto nepodávejte žádnou nadýmavou zeleninu (například zelí či salát).
U saténových morčat byla zjištěna větší náchylnost k osteodystrofii, což znamená, že mohou hůře vstřebávat vápník a být náchylnější ke zdravotním problémům. U Cuy morčat se obecně setkáte hlavně s Polydaktylií (mají více prstů) a Atavismem (paspárky), tyto genetické mutace ale nijak neovlivňují zdravotní stav zvířátka.
Krmení
Cuy je morče vzrůstem velké, potřebuje tedy značné porce krmení. Zejména hlídejte, aby mělo neustále přístup k senu a čerstvé vodě, vhodné je také podávat granule se zvýšeným obsahem vitamínu C. Morčátka mají ráda zeleninu i ovoce. U zeleniny si dejte pozor na překrmování vodnatou (třeba okurka) či nadýmavou (kupříkladu salát, zelí), ovoce podávejte jen jako pamlsek, obsahuje totiž příliš mnoho cukrů. Nejvhodnějším pamlskem jsou různé bylinky. V sezoně je vhodná také nezapařená a neznečištěná tráva. Vyhněte se minerálním kamenům či solným blokům, ty jsou pro morčecí organismus přílišnou zátěží. Každému hlodavci uděláte radost přírodními dřívky či doplňky bydlení, aby měl co okusovat, případně můžete zařadit i větvičky ovocných stromů (chemicky neošetřené).