Nesprávně zvolená aportovací hračka umí udělat mnoho problémů, a to od těch méně vážných až po závažnější zranění s nutností řešení veterinárním lékařem. Níže vám tedy představíme vhodné hračky na trénink aportu. Zaměříme se na oblíbený evergreen „míčky“, ale pobavíme se i o jiných možných alternativách a vhodnějších materiálech.
Správný výběr míčku na házení
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak by měl vypadat správný výběr míčku na házení? Důležitých je totiž hned několik faktorů. Jsou to:
Velikost – vždy dbejte na správný výběr velikosti jakékoliv hračky, kterou chcete dát svému psíkovi. Přizpůsobte ji velikosti čumáčku. Pokud by se stalo, že má například vlčák míček s rozměrem 5 cm, nastává riziko zaseknutí hračky v hrdle.
Materiál – skoro stejně důležitý jako správná velikost. Velmi drsný povrch hračky („tenisáky“) může způsobit obrušování zoubků. A postupem času bude mít váš chlupáč ohlodané zuby jako křeček.
Tvrdost – tento faktor rovněž umí způsobit šarádu v ústní dutině hafana. U velmi měkkých a jemných hraček je riziko prokousnutí a následného znehodnocení hračky. Nedovolte svému chlupáčovi hrát si se zničenou hračkou. Hrozí spolknutí jejích částí nebo dokonce jí samotné. Extrémně tvrdé materiály zase můžou způsobit poškození zubů. Samozřejmě, pes má silnou tlamu a zuby… avšak riziko nastává u štěňátek s nevyvinutým chrupem nebo u seniorů. Nicméně i u dospělých a zdravých psů může nastat úraz v zápalu vášnivé hry.
Nevhodné hračky
Snad každý, kdo má doma rozeného aportéra, ví, že občas donese nadšeně větvičku z lesa či parku. A v tu chvíli by se vám měla rozbliknout kontrolka v hlavě. Vypadá to jako velmi neškodná „hračka“. Bohužel zdání může klamat. Existuje mnoho případů nabodnutí psíka na letící větev a propíchnutí hrudi či tlamy. Případně zapíchnutí úlomků dřeva v ústní dutině či hlouběji v útrobách těla.
Zničené, polámané a rozbité hračky. Vše, co může způsobit zranění a potencionální urgentní návštěvu veterináře, by mělo být vyřazeno z hracího repertoáru vašeho chlupáče. Rizikem jsou i plyšové hračky, a to v případě, že je pes potrhá a bude je pitvat.
Těmto hračkám říkáme ano
Tady pro vás máme výběr vhodných pomůcek k házení. Nelekněte se, pokud v hračce zůstanou otisky zubů. Tyto hračky jsou pro psíka vhodné, lépe se mu drží a neničí se chrup. Patří mezi ně například oblíbený PULLER. Z výběru níže si přijde každý psík na své, i milovníci vodní hrátek.
- Míčky: Chuckit!, JW Hol-EE, LIKER
- Vrhače: Chuckit vrhač, PetSafe automatický vrhač
- Aporty do vody: Sum-Plast míčky, aportovací disk Sum-Plast
Držte se několika pravidel
Pokud má váš hafan v oblibě aportování, měli byste se držet několika pravidel. Nezapomínejte, že jedinci některých plemen mají tendenci se extrémně fixovat na hračku (třeba na míček). Nebude pro ně v danou chvíli existovat nic jiného. Budou ji chránit svým tělem a otravovat vás do nepříčetnosti. Nenechte se zlákat jeho roztomilýma velkýma očima. Pokud tato situace zachází do extrémů, neměli byste podporovat psíkovy aportovací vlohy. Bude se protáčet a nebude mít v hlavě nic jiného.
Aportování je dobrý sluha, ale někdy velmi špatný pán. Nepoužívejte aportér jako každodenní jednoduchý způsob „vyběhání“ chlupáče, přičemž vy pouze obejdete jeden blok kolem domu. Pes potřebuje zapojit také svou hlavičku, nejen bezmyšlenkovitě běhat za letícím míčkem z vrhače. Tlapku na to!