BARF v psí historii
Význam této zkratky je – bones and raw food, tedy kosti a syrové jídlo (maso). Ačkoli se může zdát, že typické granulky jsou tu s námi od nepaměti, není tomu tak. Před klasickým komerčním krmivem se podávalo psům maso v syrové podobě. Zbytky od řezníka, z přípravy domácího jídla a podobně. A těmi zbytky se nemyslí nedojedené porce lidského ochuceného a kořeněného jídla, ale odřezky masa, kosti a různých částí těl zvířat zpracovávaných právě řezníkem. Anebo vnitřnosti z domácích hospodářských zvířat při jejich zpracování.
Ještě před tímto vším existovali i lovci mamutů, kteří koexistovali s předky našich domácích gaučáků. Ti se se psy dělili o úlovek výměnou za poskytování ochrany lidí před zvěří.
BARF a co to obnáší
Jedná se o nejpřirozenější stravu psa. Hafanovi se zkrátka podává syrové maso, vnitřnosti a kosti. Přídavkem k této bílkovinové části může být různá vyhovující zelenina a ovoce ve správném poměru. Další složkou můžou být různé minerální látky v podobě doplňků výživy. Chlorella, pivovarské kvasnice, žraločí chrupavka, kelpa, oleje z ryb anebo oleje z rostlin jako ostropestřec, len a konopí.
Zdá se vám zvláštní, že v tomto typu krmení je zakomponovaná zelenina a ovoce? Vždyť to přeci nepatří do stravy masožravé šelmy… No, opak je pravdou. Pes (vlk) není 100% masožravec a přirozeně přijímá i tyto složky potravy. Divoký vlk přirozeně vyhledává i ovoce, přičemž pojídá i obsah žaludku býložravé kořisti.
Přestože maso neprochází žádným zpracováním, zanechává si všechny své živiny, minerály a stopové prvky. Totéž platí i pro složku zeleniny a ovoce. Krmná dávka se odvíjí od velikosti, aktivity a věku psa. Pokud je pes v zátěži nebo je-li fena gravidní, podává se větší obsah svaloviny.
Nezapomeňte, že i kosti a vnitřnosti jsou velmi potřebné v této stravě. Rozhodně se jim nevyhýbejte, není-li to vysloveně nutné. Kosti podávejte vždy, ale skutečně VŽDY syrové! Nikdy ne vařené, pečené či grilované. Tepelně zpracované totiž mají úplně jinou tendenci se štěpit a mít ostré hrany. A ty jsou velmi nebezpečné.
Psi a kočky, kteří jsou krmeni syrovou stravou, produkují o mnoho méně exkrementů. A to z důvodu, že syrové maso je velmi dobře využitelné. Stejně tak kosti jsou potřebné nejen z výživového hlediska, ale také na péči o zoubky a žvýkací svaly.
Nevýhodou BARF stravování je časová a prostorová náročnost. Čas při přípravě krmné dávky je rozhodně delší než při sypání granulí do misky. A netýká se to jen přípravy správného poměru krmiva, ale také nezapomínání vybírat maso s dostatečným předstihem + čas na rozmrazení.
Prostorová náročnost zase spočívá v uskladnění. Granule a konzervy můžete mít umístěné na suchém místě, kde vám nepřekáží. Avšak umístění zmraženého masa a kostí vyžaduje buď dostatečný prostor v mrazáku, případně dokonce dokoupení další „psí“ mrazničky pro jejich papání. To už je ale nutné, pokud barfujete 2 a více psů od střední velikosti.
Slovo na závěr
Na dnešním trhu je již možné sehnat přímo připravené komplety zamraženého krmiva, kde už je dodán vyvážený poměr zeleniny. A tím si usnadníte práci. Pokud máte velkého chlupáče, nemusíte se bát. Mražené maso seženete v kilových baleních, které si můžete naporcovat, jak vám to vyhovuje.