Nemoci močových cest u koček jsou velmi častým problémem. Dnes vám prozradíme nejzákladnější informace, které vám pomohou se v této problematice zorientovat.
Souvislost mezi kastrací a onemocněním močových cest koček byla dříve mylně spojována. Moderní výzkumy ovšem dokazují, že to není pravda. Kastrace není příčinou, může být pouze jedním z mnoha faktorů. Co však na zdraví ledvin vašeho kočičího miláčka má velmi výrazný vliv, to je krmivo zatěžující jeho ledviny nadbytečným množstvím fosforu a proteinů. To je důvod, proč je důležité zodpovědně hlídat kastrovanému zvířeti jídelníček.
Podle aktivních členů našeho kočičího odboje má investice do speciálního krmiva opravdu smysl. Bolestivý průběh onemocnění močových cest je totiž opravdu hodně traumatizující, a to nejen pro milované zvíře, ale i pro jeho majitele.
Problém s močovými cestami se mnohem častěji vyskytuje u koček, které žijí v domácnosti. Nejvíce jsou ohrožené ty, které mají málo pohybu, sklony k obezitě a stresu. Když má kočka méně pohybu, tak také logicky méně pije, dochází tedy k zahuštění moči a existuje velké riziko ucpání (obstrukce) močové trubice.
Nejčastější problémy močových cest:
Zánět (idiopatická cystitida):
- projevuje se podobně jako kameny
- zánět musí vždy potvrdit veterinář pomocí ultrazvuku
- nejčastější příčinou zánětu je velmi pravděpodobně stres
Oxaláty:
- nadměrné vylučování vápníku v důsledku nedostatku pohybu
- kočky s nadváhou jsou častěji postiženy oxaláty
- při nadváze a snížené aktivitě dochází k odvápňování kostí
- k odvápňování kostí může docházet i při krmení mléčnými produkty
Struvity:
- nekvalitní strava negativně ovlivňující pH moči (obiloviny, sója), přemíra fosforu (a také hořčíku) z ryb
Víte, jak poznat, že váš mazlíček trpí právě na nejčastěji se vyskytující struvity a oxaláty? Napoví vám neobvyklé chování.
Nejčastěji se jedná o:
- častá návštěva kočičí toalety – namáhavé čůrání
- snížení objemu moči – pokud používáte hrudkující stelivo, nacházíte menší hrudky
- kočka si nadměrně olizuje genitálie
- močení mimo toaletu
- změny nálad k horšímu – nevysvětlitelná agresivita, podrážděnost
- krev v moči
- zvracení
- zásaditá moč (nad 6,5) = struvity
- moč je příliš kyselá (pod 6) = oxaláty
Existují i další močové kameny (soli kyseliny močové) – např. uráty. Uráty se vyskytují při jaterních chorobách a jejich výskyt je poměrně vzácný.
Vždy je důležitá prevence, a to nejen při krmení kvalitní stravou, ale je také velice důležité motivovat kočku, aby pila. Kočky jsou milovnice tekoucí vody. Nejlepším řešením je pořídit
speciální kočičí fontánku. Nejen, že motivuje vaši kočku častěji pít, ale díky uhlíkovému filtru udržuje vodu čistou po dobu několika dní. Odpadne tak nutnost denní výměny vody. Příjem tekutin můžete také efektivně zvýšit podáváním
kapsiček a
konzerv. Do tzv. mokrého krmiva lze přidat vždy i malé množství vody navíc. Další možností je podávat kočce pravidelně mléko.
Ačkoliv je často zavrhováno jako škodlivé, pravdou je, že kočkám velice chutná. Doporučujeme ho, pokud nezabírá žádná z výše popsaných metod. Vždy používejte pouze speciální
mléko pro kočky, které má snížený obsah laktózy a nebude tak vašemu miláčkovi způsobovat trávicí obtíže.
Jak postupovat, pokud již kočička problém má?
Aby mohl veterinář stanovit diagnózu, musí vždy začít rozborem moči, zjistit pH, případně výskyt zánětlivých buněk. Připravte se také na možné vyšetření krve, na ultrazvuk močových cest, RTG, atd. Pokud se jedná o akutní ucpání močové trubice a kočička se více jak 24 hodin nevyprazdňuje, musí lékař zajistit zprůchodnění močových cest. Pro zneškodnění bakteriální infekce se podávají antibiotika a protizánětlivé léky. V případě idiopatické cystitidy lékař může kromě úpravy stravy doporučit i
hormonální léčbu (feromony), která kočce pomůže překonat stres.
Struvity lze rozpustit podáváním
zvláštní diety, která je bohatší na sodík. Díky tomu kočička více pije, a tím svou moč rozřeďuje. Dieta je sestavena tak, aby snížila koncentraci minerálů (hořčík a fosfor) a močoviny v moči tak, aby okyselovala pH. Kameny s močanem amonným a cystinem lze také rozpustit. K tomu se podává krmivo, které mění pH na zásadité. Oxaláty bohužel rozpustit nelze. Veterinář je musí vyjmout při celkové anestezii.
Základem správné léčby je důsledná dieta (stanovená dle konkrétního problému vaším veterinářem), která kontroluje pH moči, stejně jako množství minerálů a proteinů. Některé diety mají navíc zvýšený obsah omega-3 mastných kyselin a pomáhají tak tišit bolest. Díky sníženému množství kalorií a zvýšené hladině L-karnitinu pomáhají redukovat tělesnou hmotnost.