Dáte chlupáčovi jídlo a během mžiku nemá v misce nic? Žrádlo zhltá, někdy se jím přidusí nebo v nejhorším případě ho důsledkem rychlého spolknutí vyvrhne. Tak jako u lidí i u psů je přehnaně rychlé zhltnutí jídla nezdravé. Proto je vhodné mazlíčky naučit správnému chování. A my si řekneme, jaké pomocníky můžete využít.
Zpomalovací misky
Jedna z možností, jak nenuceně a přirozeně naučit pejska nehltat, jsou protihltací misky. Jak se liší od klasických misek? Uvnitř jsou umístěny žlábky, které se naplní krmivem, ať již mokrým nebo suchým. Pejsek je nucen jídlo vyjídat z těchto otvorů, a tak zpomalí své neomalené a rychlé krmení. Jednoduché, nemyslíte? Můžete plnit konzervami, granulemi nebo třeba i kapsičkou. Není výjimkou, že pejsek je po krmení ze speciální misky mnohem více unaven, protože potřebuje nad svou aktivitou zapojit své mozkové závity.
Misky můžete najít v různém provedení, a to ať už s nepravidelnými výstupky anebo ve formě labyrintu. Výstupky zabrání zaboření čenichu psa do misky a tím zaručí pomalý a klidný příjem potravy do žaludku vašeho miláčka. Velký pes bude potřebovat misku větší a otvory dále od sebe, aby se velkým čenichem ke žrádlu dostal. Naopak malé zvíře bude potřebovat otvory menší a misku také.
Lízací podložky
Dalším nepřehlédnutelným pomocníkem pro milovníky jídla jsou lízací podložky. Skladná věcička, která je podobně jako u zpomalovacích misek tvořená labyrintem, který lze snadno naplnit žrádlem. Vhodné je plnit konzervami, pastami nebo i granulemi. Podložka slouží také jako interaktivní hračka, díky níž unavíte neposedné zvíře. Není totiž pro pejska úplně jednoduché žrádlo ze žlábků dostat, a proto je tato aktivita vhodná i pro štěňátka či psy v rekonvalescenci, kteří zažívají nudu.
Interaktivní hračky
V neposlední řadě vám chci představit produkty od americké značky West Paw. A že jste si ani ve svých nejtajnějších snech nepředstavovali, že by hračka šla umýt v myčce? Tak vám již mohu prozradit, že to jde! Plnící hračky mohou velice pomoci hltačům. Jednoduše hračku naplníte potřebným žrádlem a již necháte pejska, aby si jídlo z hračky vylízal. Nezáleží na tom, jestli krmíte psa suchou nebo mokrou stravou, hračky můžete naplnit téměř čímkoliv.
Proč je hltání nezdravé?
Na závěr si řekneme, jaká rizika mohou nastat při nezdravém hltání. Rychlý příjem potravy může být pro zvíře nebezpečný. Takzvaná torze žaludku neboli přetočení žaludku může způsobit i úhyn chlupáče. Proto je potřeba dbát zvýšené pozornosti, když má pes neutuchající apetit. Důsledkem rychlého hltání je také nadýmání či obtíže s trávením. Jedná se o nepříjemné záležitosti, kterým lze předejít správným krmením. Proto hltání neberte na lehkou váhu.
Pomohl vám tento článek? Doufáme, že ano, a vaše problémy se těmito vychytávkami vyřeší. Tak zase příště.
Tlapku na to :)