Máte doma chovnou fenu a chystáte se na váš první odchov? Určitě máte spoustu otázek, ať už ke krytí či samotnému porodu. Zkusíme vám s tím trochu pomoci, zorientovat se a alespoň na některé z vašich otázek najít odpovědi.
Řád Českomoravské kynologické unie (ČMKU) stanovuje základní podmínky, za kterých je možné odchovat na dané feně štěňata. Další podmínky pak udává případný klub chovatelů daného plemene. Mezi základní podmínky patří například minimální a maximální věk pro odchov štěňat. Minimální věk je 15 měsíců u malých plemen a 18 měsíců u středních a velkých plemen. Maximální věk pak je 8 let a po 8. roku věku je možné povolit jen jedno výjimečné zabřeznutí a to pouze po doložení potvrzení od veterinárního lékaře, že zdravotní stav feny březost umožňuje bez nadměrných rizik. Maximální počet vrhů u jedné feny jsou 3 v průběhu dvou kalendářních let, ideální počet však je jeden vrh ročně.
Vhodnou dobu krytí můžeme rozeznat v podstatě třemi způsoby. Jednak jí může správně odhadnout zkušený krycí pes. Jinou možností je náš odhad, podle tzv. reflexu nehybnosti u feny, kdy dává ocas na stranu a nechává na sebe naskakovat psa. Poslední, nejčastěji využívanou a také nejpřesnější, je laboratorní diagnostika - progesteronový test nebo ovulometrie.
Přibližně po 21. dnu od krytí jsme schopni na sonografii vidět graviditu feny. Většina chovatelů si tedy tou dobou zařídí vyšetření u veterináře k potvrzení březosti. Gravidita trvá u fen cca 2 měsíce (uvádí se 62-63 dní).
Co by si měl chovatel před porodem připravit?
Každá březí fena by měla mít dostatečně dlouho před porodem připravenou porodní bednu, aby si na ní zvykala a našla v ní své bezpečné místo. Porodní bednu musíme sehnat dostatečně velkou a prostornou. Fena by se v ní měla pohodlně natáhnout a především se tam v následujícíh měsících musí vejít s celým svým vrhem. Bednu umístěte ideálně na tichém, klidném a nerušeném místě bez průvanu.
Porod by měl probíhat nejen na tichém a klidném místě, ale také v teple a čistotě. K vystlání porodní bedny můžete použít různé deky nebo prostěradla.
Při porodu je většina fen pečlivou matkou a o právě narozená štěňata se vzorně stará. Pokud tomu tak ale není, což se může stát každému, je dobré být připraven i na tuto situaci. Např. dětské látkové pleny na očištění štěňat, chirurgické nůžky pro případně přerušení pupeční šňůry a hedvábnou nit na podvázání pupečního pahýlu.
Pokud chcete evidovat průběh porodu a porodní váhy štěňat, nezapomeňte mít po ruce váhu a sešit, kam veškeré údaje budete zapisovat. A zejména po náročných komplikovaných porodech se osvědčily výhřevné elektrické dečky, kde se dá teplota regulovat.
Jak na feně poznat, že se porod již blíží
Fena začíná s přípravou porodu již během prvních týdnů březosti. Zvětšená děloha tlačí na žaludek, ten se nemůže roztáhnout do plného objemu a proto se může stát, že fena vzápětí po krmení bude zvracet. Je tedy dobré rozdělit krmnou dávku do více porcí a podávat je fence 3x - 4x denně. Krom žaludku tlačí děloha také na močový měchýř a feny se dožadují častějšího venčení.
Když se porod už opravdu blíží, fena bývá neklidná, pobíhá a hledá si vhodné místo na porod. Právě proto už máme mít připravenou porodní bednu, do které se může uchýlit. Feny závislé na přítomnosti majitele budou vyhledávat zejména jeho přítomnost, proto někdy chovatelé tráví čas doslova v porodní bedně s fenou.
Dalším příznakem je snížení příjmu krmiva až nechutenství a může trvat i několik dní před porodem. Při pozorování feny si můžeme všimnout zvýšené dechové frekvence a pokud máme k dispozici teploměr, i podle snížené tělesné teploty poznáme blížící se porod.
Porod štěňat může trvat pár minut i několik hodin. U každého vrhu je to individuální a záleží nejen na počtu štěňat, ale i na kondici feny. Intervaly mezi jednotlivými štěňaty bývají 5 minut až 2 hodiny. U starších, slabých a obézních fen mohou být intervaly delší.