Soužití s chlupatými mazlíčky s sebou občas přináší i méně radostné chvíle. Třeba když se náš zvířecí kamarád zraní nebo musí na operaci. To s sebou vždy nese určité opatření, jako je klidový režim a zamezení kontaktu s ošetřenou ránou.
Klidový režim má různého trvání, někdy stačí pár dní, jindy je to záležitost na několik týdnů či měsíců. Po celou dobu je nutné pejskovi zamezit v olizování či okusování rány. Někteří pacienti jsou vzorní a postiženého místa si vůbec nevšímají. Pokud váš kamarád spadá do této kategorie, gratulujeme. Pokud ale máte doma neposedu, který ránu nenechá na pokoji, je nutné pořídit
ochranný límec.
Límců je na trhu dostupných několik typů. Nejběžnějším a nejlevnějším typem je
plastový ochranný límec. Výhodou je určitě cena a ač se to možná nezdá, jedná se o nejlepší ochranu celého těla. S tímto límcem zabráníte olizování ran na všech končetinách, na hrudníku, břiše, zádech a ochráníte i rány na hlavě. Nevýhodou je jeho velikost a horší způsob nasazování. Límec má dole pásky, které zapnete kolem obojku a poté spojíte límec na straně. Vznikne tak jakýsi trychtýř, který musíte psovi nasadit přes hlavu.
Tato manipulace může být psům zpočátku nepříjemná, postupujte tedy pomalu a vždy pejska
odměňte. Pozor si také musíte dát prvních pár dní nošení, protože pejskovi bude chvíli trvat, než se s límcem naučí fungovat. Zpočátku bude velmi nemotorný a bude pravděpodobně narážet do věcí. Doporučujeme dočasně přemístit všechny věci, které by límcem mohl shodit. Vaši pomoc jistě ocení i u misek s vodou a krmením. Bude se muset naučit s límcem misky neodsouvat a nepřevrhnout. Radujte se z každého malého pokroku, ukažte mu, že tu jste pro něj. Pooperační stav je nová situace, se kterou se musí vypořádat. A vaše podpora je nyní důležitá víc než kdy jindy.
Aby límec pejskovi nepřekážel, je nutné vhodně zvolit velikost. Pro určení správné velikosti (délky) límce změřte pejskovi délku od obojku ke konci čumáku a počítejte ještě s 5cm rezervou navíc. Ostatní typy límců jsou pejskům příjemnější na nošení, ale při jejich výběru dbejte na to, že nechrání celé tělo psa, ale pouze určité části. Jedním z takových límců je měkký ochranný límec Tepaw. Je celkem podobný prvnímu typu, výhodou je ovšem jeho měkkost, a tak je uchráněno vybavení bytu. Toto je dobrá volba pro pejsky, kteří mají zranění na zádech, hrudníku nebo břiše. Pro rány na končetinách doporučujeme ale zvolit předchozí typ.
Límec Tepaw se i lépe navléká. Uvnitř naleznete pružný návlek, pejskovi jej tak snadno navléknete na hlavu. Dobře drží na svém místě a je pohodlný. V případě potřeby jej můžete připevnit k obojku. Většinou to není nutné. Při výběru správné velikosti zohledněte velikost hlavy, délku zad i nohou a celkovou výšku pejska v kohoutku. Pokud zvolíte nesprávnou velikost, límec nebude plnit svou funkci. Buď pejska neochrání dokonale, nebo mu bude velký a bude mu tedy překážet. U výrobku uvádíme orientační tabulku pro zvolení správné velikosti.
Velmi oblíbeným typem límce je
nafukovací límec Trixie. Velkou výhodou je, že pejska nijak neomezuje v pohybu ani při příjmu potravy. Je vhodný i pro citlivější jedince, jelikož je velmi lehký, měkký a nehrozí nechtěné shazování věcí či poškození nábytku. Zapnete jej velmi snadno kolem krku pomocí suchého zipu a dofouknete dle potřeby. Vhodný pro rány v oblasti hrudníku, zad, hlavy a krku. Velikost vyberete snadno, podobně jako u klasického obojku. Stačí pejskovi změřit obvod krku.
Nakonec se podíváme na ochranný límec Propetica. Ten je vhodný pro pejsky, kteří mají ránu na břiše. Pejskovi nijak nepřekáží v pohybu a v naprosté většině případů si ani nevšimnou, že něco na krku mají. Výhodou tohoto límce je zafixování krční páteře, lze jej tedy použít u pacientů, kteří potřebují omezit pohyb krkem. Vhodnou velikost zvolíte snadno. Změřte pejskovi délku krku od konce lebky až po lopatku. Součástí jsou navíc popruhy pro zapnutí za přední končetiny, čímž můžete límec ještě lépe zafixovat. Doporučujeme pravidelně kontrolovat srst na krku, aby nedocházelo k zapařeninám, zejména pokud je teplo.
Ochranné límce jsou skvělá pomůcka, která zajistí hladký průběh pooperačního stavu nebo klidového režimu. Při správném postupu ji pejsek brzy přijme a léčba bude probíhat snadněji.