Tyto akce jsou pořádány jako organizované pochody, na startu obdržíte mapku nebo itinerář (případně obojí) a společně se svým psem vyrazíte na připravenou trasu závodu. Aby měl organizátor potvrzení, že jste vše poctivě prošli a vy měli přehled o tom, že jdete správně, jsou na trase rozmístěny kontroly v různých podobách, můžete se setkat s označovacími kleštičkami či fixou, živou kontrolou nebo budete odpovídat na otázky, jejichž odpovědi naleznete na trase závodu. Dalším důležitým pravidlem je nutnost být po celou dobu závodu se svým psem spojen vodítkem a organizátor může také předepsat povinnou výbavu.
Délky tras jsou různé a různě se jmenují. Nejkratší trasy okolo 10 km jsou určené především pro děti, jak psí, tak člověčí. Dospěláci si pak mohou vybrat od cca 20km do 80km a více. A právě trasa od 80km je nazývána dogtrekkingem.
Většina dogtrekkových závodů v České republice je zahrnuta do seriálu Mistrovství České republiky v dogtrekkingu. Informace o bodování a pravidlech naleznete na stránkách http://dogtrekking.info. Závody začínají ve čtvrtek večer prezencí, startuje se v pátek ráno a vyhlášení výsledků bývá na programu v neděli dopoledne. Závodníci jsou rozděleni do čtyř kategorií, dle věku a pohlaví, na DTW1 (ženy do 35-ti let), DTW2 (ženy nad 35 let), DTM1 (muži do 40-ti let) a DTM2 (muži nad 40let), psí parťáci mohou startovat od jednoho roku věku, tedy poté, kdy mají již ukončený vývoj kostry. Horní věková hranice stanovena není, je pouze na zvážení majitele, zda má jeho pes dostatečnou kondici k absolvování závodu „po svých“, případně jeho stav posoudí veterinář před startem závodu.
Výbava vyplývá již z popisu samotné disciplíny. Pro dvounohou část týmu je samozřejmostí kvalitní a pohodlná obuv, stejně tak oblečení a batoh. Dobrým pomocníkem mohou být trekové hole a v ruce každého romantika by neměl chybět fotoaparát. Oproti výletování bez psa jistě oceníte takzvaný sedák, který vám jednak uvolní ruce a do něj zapřažený pes vás občas i příjemně popotáhne.
Dále se určitě vyplatí investovat do pohodlného postroje pro čtyřnohého parťáka, ve kterém se mu dobře potáhne a nikde ho neodře. Cestu celému týmu zpříjemní, když spojíte postroj psa a sedák pružným vodítkem, takzvaným amortizérem, který tlumí nárazy a šetří vám i psovi záda. S sebou v batohu ponesete povinnou výbavu, kterou určují organizátoři s ohledem na extrémní podmínky dogtrekkingu. Jen málo lidí zvládne trasu přes 80km absolvovat od svítání do soumraku, proto je nutné přibalit si na cestu funkční čelovku a bivakovací potřeby (spacák, karimatka), pro případ zranění také základní lékárničku a botičky pro psa. Prázdný žaludek a žízeň vám náladu nezvednou, mějte tedy dostatek tekutin a jídla pro sebe i psího parťáka. Kompletní povinná výbava je vždy uvedena v propozicích, cokoli si vezmete navíc je jen na vás, za chybějící položku v povinné výbavě však můžete být diskvalifikováni.
Teď už stačí jen zvážit, jaké jsou vaše limity, vybrat si vhodnou akci a vyrazit s vaším psím parťákem kochat se nádhernou krajinou, navazovat nová přátelství a překonávat sami sebe. Věřte, že je o co stát a veškerá bolest bude utišena krásnými vzpomínkami a pocitem, že jste to dokázali.
Zážitky Jirky Zity (druhého vicemistra republiky pro rok 2014) a jeho psa Badyho naleznete zde http://badboyesp.webnode.cz/dogtrekking/ =)