Jak poznat problém s psími zuby?
Někdy si prvotních příznaků ani nemusíme všimnout, protože jsou nepatrné. Například zarudnutí dásní či intenzivní zápach z tlamy (občasný zápach je u psa přirozený). Už tyto příznaky by vás měly upozornit, že zuby vašeho pejska nejsou v pořádku. Dále je to bolestivost zubů, mlaskání či přežvykování naprázdno, nadměrné slinění, nechuť k jídlu nebo krvácení.
Zubní plak
Na povrchu zubu se usazuje vrstva z bakterií z dutiny ústní, zbytků potravy a slin. Tato tenká měkká vrstva se nazývá zubní plak. Zubní plak můžeme bez problémů mechanicky odstraňovat doma za pomocí zubního kartáčku. Pokud ovšem není plak odstraňován, dochází k jeho mineralizaci neboli ztvrdnutí a na zubu vzniká zubní kámen.
Zubní kámen
Zubní kámen dráždí dásně a způsobuje jejich poškození, z kterého vzniká zánět dásní (gingivitida). Dásně jsou poté zarudlé, zduřelé, můžou krvácet a pravděpodobně budou citlivé na tlak. Psům se zubním kamenem navíc velmi intenzivně páchne z tlamy. Je velmi nezbytné zubní kámen chirurgicky odstranit, aby nedocházelo k dalším nemocem.
Zánět podpůrných tkání zubu (parodontitida)
Podpůrné tkáně se skládají z dásní, čelistní kosti a závěsným aparátem zubu, který přichycuje zub v kostním lůžku. Pokud není zubní kámen za včas odstraněn, vytváří se čím dál tím víc, vniká pod dáseň, oddělí dáseň od zubu a vytváří tak vhodné prostředí pro bakterie. V tomto stavu je onemocnění již nevratné.
Toto onemocnění je velmi bolestivé a způsobuje vyklání zubů až jejich ztrátu. Parodontitida je velmi nebezpečná, protože může ohrozit i ostatní tělní orgány. Bakterie se totiž mohou později dostat do krevního oběhu a způsobit tak infekci srdečních chlopní, jater nebo ledvin. Tyto bakterie pak orgány poškozují a urychlují jejich selhání zejména u starších zvířat.
Pozor! Infekce je kapénková, tudíž se může přenést i na majitele nemocného pejska. Nejčastěji se infekce přenáší při štěkání, olizování nebo mazlení.
Léčba
Zubní plak můžete mechanicky odstranit doma. Co se týče zubního kamene, tak efektivní odstranění provede jen veterinární lékař. Odstranění kamene se provádí v sedaci nebo krátkodobé narkóze. Odstraňování kamene bez sedace či narkózy je sice u majitelů psů vyhledávána, avšak u ní nikdy není dosaženo dokonalého výsledku, ba naopak. Určitě je zbytečné se bát sedace nebo narkózy, veterinární lékaři vždy přihlížejí k aktuálnímu stavu zvířete i k jeho věku a volí ty nejšetrnější prostředky, které mají k dispozici.
Zajímavost
Víte, jaký je rozdíl mezi předkusem a podkusem? Vždy se to odvíjí od pohyblivé části čelisti, té spodní. O předkus se tak jedná v případě, že spodní čelist přesahuje přes horní. Pokud tedy jsou pejskovi vidět spodní zuby, má předkus.