Osina – o co jde a proč to je
Jde o poměrně tvrdý a velmi ostrý štětinový výběžek, který zakončuje ochranný obal semene několika druhů trav, u nás nejčastěji ječmene myšího. Obal chrání semeno proti poškození. Jakmile začne v létě travní rostlina dozrávat a usychat, začínají se semena s obalem oddělovat od stonku a z rostliny vypadávat. Díky svému ostrému zakončení, které umožňuje snadnější zasazení semene, se mohou osiny snadno zachytit v psí srsti, zapíchnout do kůže a putovat dál do hlubších tkání.
Kdy a kde se vyskytují?
Prakticky se oblastem s osinami vyhnout zcela nemůžeme. Nejčastěji se vyskytují na místech, kde je suchá odkvetlá tráva, neudržovaná nebo vysoká. Tedy na neposekaných loukách a polích, v příkopech podél silnice nebo také v městských parcích, podél chodníků či na malém travnatém plácku. A kdy se mít nejvíce na pozoru? Především v době, kdy je tráva suchá a její semena rostou, což odpovídá období letních měsíců.
Chytne a nepustí
Jak už bylo zmíněno, osina se na psí srsti uchytí poměrně snadno. Jakmile ji nesundáme, má tendenci se dostat až ke kůži, zapíchnout se a vytvořit tak zánět. Kruté pravidlo zní, že osina nikdy nevyjde z těla ven sama od sebe. Jakmile se zapíchne do kůže a není včas odstraněna, má tendenci putovat stále hlouběji s cílem dostat se prakticky kamkoliv. Nejčastějším místem, kde může osina pejska pěkně pozlobit, jsou tlapky a jejich meziprstí, ucho, oko či dýchací ústrojí, kam se dostane nechtěným vdechnutím.
Jak poznat, že jde o osinu?
- Tlapky – ranka, kterou osina pronikla, se postupně uzavře, zanítí a začne bolet. Pejsek si zarudlé a oteklé místečko intenzivně olizuje a na nožku začne kulhat. Po krátké době se vytvoří hnisavé ložisko a bulka, která časem praskne a hnis vyteče ven. Bohužel ale bez osiny, která nadále zůstává v těle a plánuje putovat dál. Odstranění probíhá u veterináře rozříznutím ranky a vyndáním osiny.
- Uši – osina zapadlá v zevním zvukovodu způsobí, že pejsek začne třepat hlavou, nadměrně se škrábat nebo otírat uši o koberec. Může se objevit začervenání nebo výtok z ucha, z kterého se vyklube nepříjemný bolestivý zánět doprovázený kňučením pejska. Neotálejte s návštěvou veterináře, který se do ouška podívá otoskopem.
- Oči – osina se může zachytit také ve spojivkovém vaku oka, což je velice nebezpečná situace. Cizí těleso v oku pejska velice dráždí, a tak se snaží zbavit se ho co nejrychleji vlastními silami. Oko si drbe packou nebo ho otírá o různé předměty. Očko začne být zarudlé, oteklé a přivřené. Může se stát, že osina není na první pohled vidět, proto se nenechte ošálit a navštivte veterináře.
- Dýchací ústrojí – osina nezná hranic, a tak se může stát, že ji pejsek na procházce vdechne. Pejsek začne chrčet a kýchat nebo ztíženě dýchat. Objeví se kašel doprovázený výtokem z nosu. Návštěva veterináře je v tomto případě nevyhnutelná a vyjmutí osiny probíhá častokrát v kompletní anestezii.
Osinu rozhodně není na místě podceňovat, jelikož se dokáže zavrtat téměř kamkoliv a doputovat až do plic nebo páteřního kanálu. Své místo si dokáže najít také v nosní dutině, tlamě nebo ve slabinách. Hluboce zapuštěnou osinu je bohužel poměrně těžké diagnostikovat. Samotné vytáhnutí osiny může být pro pejska velice bolestivé a musí tak proběhnout za krátkodobé anestezie.
Jak postupovat, když osinu najdeme
Pří výše uvedených příznacích vždy navštivte svého veterináře, který určí správný postup léčby. Pokud najdete osinu ihned po procházce, použijte pinzetu. Hlouběji zapíchnutou osinu se nikdy nesnažte vytáhnout sami, ale vydejte se za veterinářem. Mohli byste totiž pejska nechtěně poranit nebo osinu naopak zabořit ještě hlouběji.
Jak se osinám vyhnout?
Jednoduše a moc to nestojí – poctivou kontrolou psa po každé procházce. Máte-li doma dlouhosrstého chlupáče, mějte se na pozoru o chlup více. Jejich bujná srst dokáže osiny velmi lehce posbírat. Pokud máte mazlíčka s postavenýma ušima, projděte svým bystrým okem jejich ouška, do kterých mohou osiny snadno proniknout. O moc lépe na tom nejsou pejsci s převislýma ušima jako kokříci, kavalírci nebo pudlové apod., u nich ouška také nezanedbávejte.
V zásadě platí u každého plemene to samé, a to zkontrolovat srst, hlavu (uši, oči, nozdry a tlamu) a tlapky zespodu, zvláště prostor mezi prsty. Pozorně si všímejte špiček osin v srsti psa. Nalezené osiny ze srsti odstraňte a nejlépe srst také pročešte kvalitním kartáčem pro psy. Pokud pejska trápí zacuchávání srsti, můžete použít sprej pro snadné rozčesání. Najdete-li při tomto důkladném průzkumu psích zákoutí bulku v podkoží, může to signalizovat už zapíchnutou osinu. V tomto případě kontaktujte veterináře.