Historie
Země, z níž osmáci pochází, je Chile. Evropani jej objevili až v polovině 18. století. Původně se mělo za to, že osmák je druh veverky a byl tak dlouho za veverku i označován. Ale postupem času a zkoumáním bylo prokázáno, že osmák je blízký morčeti. Dříve, než se dostal do domácností jako mazlíček, byl rozvážen do zoologických zahrad a také laboratoří, kde sloužil pro lékařské účely. Naštěstí si všichni brzy všimli jeho veselé, hravé a společenské povahy a zakrátko se osvědčil právě i jako báječný mazlíček.
Chování a temperament
Osmák je hlodavec. Malý, aktivní a nenáročný na krmivo. Ale pozor, co opravdu není, tak samotář. Mnoho lidí, kteří chtějí mít doma osmáka, dělá velkou chybu v tom, že si pořizují pouze jednoho jedince. Osmák potřebuje společnost jedince svého druhu, bez toho opravdu trpí. Nebojte se menší skupinky, tři až pět jedinců si dokonale vystačí a vyhraje a budou šťastní. Nejsou nároční, takže vás nezruinují finančně ani časově. Výhodou je, že oproti mnoha jiným hlodavcům jsou osmáci aktivní ve dne. Takže noci s nimi jsou tiché a klidné a naopak, pokud si s nimi chcete ve dne pohrát, budou jedině rádi.
Vzhled
Osmák byl dlouhou dobu považovaný za veverku, dodnes je dokonce znám pod lidovým označením “chilská veverka”. Tělíčko je dlouhé cca 15 cm, s ocáskem je to až o 10 cm více. Ocásek je holý, na konci má štětičku ze srsti, která podobně jako u slepýše slouží k odpoutání pozornosti v případě hrozícího útoku nějakého predátora. Samotný ocásek je velmi křehký, nikdy za něj osmáka nechytejte. Mohli byste mu ho poškodit a hlavně by mohlo dojít k oddělení kusu ocasu od zbytku těla. Jde o trvalé poškození, kdy ocásek se zahojí, ale nedoroste.
Tělo má mírně zavalité, lehce válcovité, s protáhlejší hlavou. Nohy jsou silné a mohutné, proto může velmi dobře skákat. Na předních nohách má čtyři prsty, na zadních prstů pět. Srst je tmavá, hnědá s černou barvou, krátká, kolem očí světlá. Na břiše barva světlá, není hnědá ale krémová až béžová. Pokud jste někdy viděli na živo osmáka, jistě jste si všimli, že měl oranžové zoubky. Nešlo o zanedbané zuby, ale o přirozený jev. Osmáci nikdy nemají bílý chrup.
Dospělý jedinec váží mezi 150 a 300 g. Záleží na výživě, vhodnosti podmínek a také pohlaví. Samec je zpravidla větší a mohutnější. Ve svém přirozeném prostředí se osmák málokdy dožije jednoho či více let, mají mnoho predátorů. Snad jen jeden z 5 400 jedinců se dožije věku čtyř let. Ale v domácích chovech, při dobré péči, se každý jedinec může dožít až osmi let.
Péče a životní podmínky
Péče o osmáka není nijak náročná, vyrovná se činčile, křečkovi anebo morčeti. Co se týče ubikace, určitě není potřeba vymýšlet žádné složitosti. Ano, osmák má rád skalní prostředí, ale spokojí se i s prostornou klecí, teráriem či voliérou, kde bude mít dostatek místa. Rád pobíhá, poskakuje a občas i šplhá. Počítejte tedy, že jeden pár potřebuje přinejmenším 80 x 80 x 60 cm prostoru. A velikost se samozřejmě násobí s počtem dalších jedinců. Vybavení je pak celkem základní, miska na krmivo, pítko na vodu, úkryt a prvky na šplhání. Větve, kořeny, dřevěná prkénka, co zrovna máte. U samotné klece či voliéry myslete ale na to, že osmák hravě rozkouše plast i dřevo. Proto je dobrou volbou například sklo a drátěný vršek. Dobré umístění klece je tam, kde nebude úplný ruch a průvan. Vaše společnost mu nevadí, je aktivní ve dne, ale určitě ocení také chvilku klidu.
Krmení
Osmák pochází ze suché a teplé krajiny. Díky tomu nebyl nikdy příliš vybíravý a bral, co bylo. Proto dokáže velmi dlouho přežít jen při příjmu suchého sena a vody. Ale to je krajní způsob krmení, spíše pro samotné přežití. Ale díky svému původu není náročný na vámi zvolené krmivo. Pokud zakoupíte hotovou krmnou směs, ideálně doporučenou od kvalitního chovatele, osmák bude spokojený. Rád si zakousne nějaké bylinky, lupení nebo větvičku ovocného stromu, které můžete kdykoli utrhnout. Pozor ale na ovoce a sladké věci. Osmáci mají speciální strukturu inzulinu, neumí tak zpracovat volné cukry. Proto krmte zodpovědně, překrmování a sladké věci mohou velmi snadno rozjet cukrovku, která je pro osmáky fatálním onemocněním. Raději kupte kvalitní a čerstvé seno, na kterém si bude rád požvykovat.
Pár zajímavostí o osmákovi
* Je aktivní ve dne
* Nesmí se chytat za ocas, mohl by o něj přijít
* Žvýkací plošky zubů má ve tvaru osmiček
* Okusuje si drápky, aby mu nepřerostly
* Nesnáší samotu, raději bude ve skupině
* Má sklony k cukrovce, takže pozor na sladké
* Prach z podestýlky může způsobit zápal plic. Volte tedy bezprašné stelivo
* Pokud k tomu je příležitost, dokáže skočit až 60 cm vysoko
Zaujal vás osmák? Pořídíte si ho? Pokud ano, myslete na to, že chce k sobě parťáka. Tlapku na to!