Psa chceme nebo potřebujeme
Základním faktem, který si musíme ujasnit je, za jakým účelem si pejska pořizujeme. Potřebujeme hlídače, parťáka na sport, psa pro výcvik nějaké specifické činnosti jako je canisterapie či společník pro indisponované lidi a jen toužíte po společnosti, která vás bude vítat již při zacinkání klíči za dveřmi. Rozhodně si nevybírejte psa pro lenošení na gauči, který je temperamentní a miluje pohyb. Mohlo by se vám stát, že při návratu domu omdlíte z toho, co ze zařízení domu zbylo po době, kdy se pejsek sám zabavil.
Proto není např. lovecký pes vhodný pro asistenční výcvik, Jack Russel teriér na vás bez hnutí nebude celý den čekat doma a buldok nebude nadšený z toho, že by s vámi měl denně uběhnout 15 km na běžkách.
Vždy si tedy nejprve ujasněte, jaký je váš životní styl, jak trávíte volný čas, kdy chcete, aby vás pejsek doprovázel a teprve potom si vybírejte konkrétní plemeno. Každý pes se dokáže do jisté míry přizpůsobit, ale nikdy nepotlačíte jeho přirozené pudy, chování a potřeby.
Štěně nebo dospělák?
To je otázka. Štěně si může pořídit téměř každý, je ale nutné počítat s tím, že budeme muset trávit hodiny výcvikem. A to již od prvního dne, kdy se musí štěně naučit, kde spí, kam smí chodit čůrat, co se smí kousat a co ne. Časem to budou povely ,,k noze”, ,,přines” a ,,zůstaň”. Zkrátka s mladým pejskem máte jistotu, že ho musíte naučit úplně vše. Na druhou stranu je výhoda, že si pejska od malička dokážete vychovávat, jak potřebujete a zvykáte si ho na určitý režim a činnosti.
Dospělý pes může již tyto povely a hygienu ovládat, je klidnější, rozvážnější a mimo jiné již neroste a snadno tak zjistíte jeho zdravotní stav a můžete odhadnout případné problémy s klouby a pod. Na druhou stranu, pes se o něco obtížněji cvičí. Např. pro starší lidi, kteří nejsou schopni vycvičit štěně, je klidný dospělý pes velmi dobrou volbou.
Od chovatele, z útulku či na inzerát?
Místo, kde si pejska pořídíme, řešíme většinou až ve chvíli, kdy zjistíme, že plemeno, které jsme si vybrali je drahé a chceme na pořízení štěněte ušetřit. Jsou ale i lidé, pro které není důležité, odkud pejsek pochází. Vždyť všechna štěňátka vypadají roztomile. Ale velké pozor! Většina z nás ví, že málokterý pejsek, který je prodáván na inzerát, je s láskou odchovaný a opečovávaný, kvalitně krmený a je pod veterinárním dohledem. Inzerátům se raději vyhněte, mnohdy se jedná jen o pejsky z množíren, které se prodejci snaží nabízet jako kvalitní chovná zvířata. Z mého pohledu je lepší volbou pejsek z útulku. Pomůžete, berete si pejska, o kterého se lidé starají, je o něj pečováno po zdravotní stránce a lidé z útulku vám mohou říci, jak se daný pejsek chová, ke komu je vhodný, jaký je jeho osud. Navíc tím nepodpoříte nekvalitní chov psů, který má jen jeden cíl - zisk.
Pejsky od chovatelů mohu doporučit všem. Především pro pejskaře, kteří navštěvují výstavy, zakládají chov, věnují se sportu nebo psi vedou pracovně. Zde je skutečně nutné znát zdravotní stav rodičů, prostředí, ve kterém vyrůstali a žili, je dobré se seznámit přímo s chovatelem. V chovatelské stanici budou ochotní vám sdělit všechny důležité aspekty ohledně výchovy, krmiva, povahy a budou vám stále k dispozici na telefonu, pokud si nebudete vědět rady.
Co vás po příchodu štěněte čeká?
A je to tady. Za pár dní si přivezete pejska domu a potřebujete se na tuto událost připravit. Základem je výbava. Tedy
pelíšek nebo bouda, misky na vodu a krmivo, obojek a vodítko, hračky, kosmetika k čištění uší a jiné drobnosti. Nezapomeňte na zásobu
krmiva.
Druhým důležitým krokem je zabezpečení domu či bytu. Štěně je malý nemotora a je neúnavně zvídavé. Musíte si tedy zajistit schody proti možnému pádu (do dospělosti), zajistit celistvé oplocení pozemku, zabezpečit různé výkopy, bazén a doma elektrické kabely. Ty pejsci moc rádi žvýkají.
Třetí důležitou věcí jsou děti. Pokud máte doma malé děti, připravte i je na příchod pejska. Vysvětlete jim, že je také maličký, bude v novém prostředí, prvně bez ostatních pejsků. Děti nesmí hned v první chvíli pejska tahat, křičet, házet mu různé věci. Tím by byl pejsek zbytečně vystrašený a ve stresu. Děti musí pochopit, že pejsek je živé zvíře, které když spí, tak nesmí rušit. Pejsek má své místo, svůj prostor, který by neměl nikdo narušovat, pokud o to nestojí.
Nezapomeňte na veterináře, hlídejte si termíny odčervení a očkování.
Rozkousaný roh stolku a vysypaná květina
Štěně poznává svět očicháváním a okousáváním. Proto se asi menším škodám na vybavení domu nevyhnete. Pokud vidíte, že pejsek dělá, co nemá, napomeňte ho. Učte ho povel ,,fůj” nebo ,,nesmíš”. Rozhodně ale netrestejte psa, který škodu způsobil za vaší nepřítomnosti. Tomu nebude rozumět, efektivní je pouze řešit nevhodné chování právě ve chvíli, kdy se tak děje. Přijdete-li dnes domu a zjistíte, že máte po bytě roznesené odpadky a rozkousaný koš, vyhněte se křičení a trestům. Pes by měl příště z vašeho příchodu domu strach. Vždyť byl hodný, když jste se dnes vraceli.
Zkuste štěněti po dobu vaší nepřítomnosti zajistit trochu zábavy. Pořiďte si hračky na pamlsky, žvýkací
pamlsky, poproste souseda, zda by se na pejska nešel chvíli podívat.
Kdy je lepší od pořízení pejska ustoupit
Ať je to jak chce, pokud chceme psovi dopřát kvalitní život, je to mimo jiné i otázka peněz. Výbava, krmivo, očkování,
antiparazitika, odčervování, poplatky městu a pod.
Jste-li vytížený člověk, který má málo času sám na sebe, na psa vám ho nezbude více. Samozřejmě že každý chlupáč je rád za sebekratší chvilku s páníčkem, ale i on má své potřeby. Musí být pravidelně krmen, venčen, cvičen. Nehledě na to, že pokud bude pes denně 18 hodin sám doma, nebude příliš šťastný.
Zmiňovala jsem i děti, nevhodný je pes k dětem, které jsou příliš živé či neopatrné. Stane se, že pes pokouše dítě. Nikdo ale neví, co tomu předcházelo. Dítko může být rozjívené a zatahá psa za ucho, šlápne mu na nohu, a nebo mu strčí ruku do misky, když pes žere. Pes nemůže dítě odstrčit, na obranu má pouze tlapky a zuby. Nikomu neublíží záměrně, ale obrana je přirozená a je to reakce na bolest.
Je tedy důležité:- správně zvolit vhodné plemeno
- zvolit prověřeného chovatele nebo prověřený útulek
- zajistit dům či byt
- pořídit krmivo a výbavu před samotným příchodem pejska
- seznamte děti i ostatní členy domácnosti s tím, jak se ke štěněti mají chovat
- buďte opatrní, trpěliví ale důslední
- myslete na to, že kvalitní krmivo je základ, na kterém se nevyplácí šetřit
- navštěvujte cvičák - pes si zvykne na přítomnost jiných psů a naučíte se spoustu povelů
- nezapomínejte na pravidelné očkování a odčervení
- o pejska pečujte s láskou, vrátí vám ji :)