Základem je střih a velikost
Ať vybíráte jakoukoli pláštěnku, základem je správný střih a velikost. S výběrem vám pomůže naše video s měřením. Jak se v něm dozvíte, důležité je pejska dobře změřit. Potřebujete znát obvod krku, délku zad a obvod hrudníku. Pokud volíte nepromokavý overal, tedy pláštěnku s nohavicemi, změřte i délku nohou.
Zvýšenou pozornost rozměrům věnujte u plemen, která nemají typický tvar těla, jako jezevčík nebo buldoček. Taková plemena mají na velikosti a rozměry specifické požadavky a běžný střih jim zkrátka nesedí.
Kterou vybrat?
Pláštěnku vybírejte podle využití. Zkrátka, na co ji potřebujete. Pokud vybíráte kvalitní kousek na túry, sáhněte po osvědčených funkčních materiálech. Střih musí být anatomický, umožňující zcela volný pohyb ve všech směrech. Takové kousky nabízí například Hurtta nebo Non-stop. Tyto značky se zaměřují především právě na vysoce kvalitní, odolné a funkční kousky na sport. Ty jsou opatřeny nejen membránou, gumičkami na nohy, stahováním kolem krku nebo hrudníku ale také reflexními prvky, rychleschnoucí vlastností nebo stahováním u ocasu. Díky všem těmto maličkostem obleček skvěle padne. Dalšími detaily, které jistě potěší, je třeba otvor pro připnutí postroje nebo vysoký límec.
Vedle sportovních kousků stojí ty klasické. Ty jsou určené na běžné procházky a denní venčení. Vyrábí je třeba značka Trixie nebo Karlie. Zajistí stejnou ochranu před deštěm, nicméně střih je univerzální, většinou bez možnosti jakéhokoli přizpůsobení se. Velikost a tvar se dá upravit pouze v oblasti hrudníku, kde bývá zapínání. Základní kousky jsou pouze z nepromokavé tkaniny, lepší mají i vnitřní hřejivou vrstvu. Cena těchto pláštěnek se pohybuje cca od 150 do 500 korun dle provedení a velikosti. Cena je tedy fajn, nicméně hůře se vybírá typ, který dobře sedí.
Jak se o pláštěnku starat?
Pláštěnka je prostě kus oblečení. To je jasné. Ale pokud chceme, aby pejskovi dlouho sloužila, je třeba dodržet pár pravidel. Čištění provádějte ručně, případně praním v pračce na šetrný režim. To neplatí u pláštěnek z igelitového materiálu - ty výhradně jen ručně umyjeme pomocí mýdla a vlažné vody. Nepoužívejte běžné prací prostředky, ale volte kvalitní prací prostředek na sportovní oblečení. Psí oblečky všeobecně nemají rády sušičku, proto je nechte uschnout pěkně venku na sušáku anebo doma na ramínku. A samozřejmě nežehlíme. To fakt ne :) Pokud budete těchto pár rad respektovat, pláštěnka vám vydrží několik let.
A co na závěr? Vždy pejska do nového oblečku oblékněte doma, v klidu a sledujte, zda se neošívá, zda ho obleček neškrtí, nedře nebo netáhne. V opačném případě musíte obleček vyměnit, většinou je problém v malé velikosti. Až když se ujistíte, že sedí dobře, vyražte ven.
Pejsek v suchu? Tlapku na to!