Existuje hned několik rizik, na které je nutné si dát pozor. Jedním z nich je skákání do vody. Vždy se ujistěte, že místo skoku a dopadu do vody je bezpečné. Tedy, že voda je dostatečně hluboká, aby pes tvrdě nenarazil. Taktéž odrazové místo nesmí být vratké a nestabilní. Předejdete tak pádu pejska. Nedovolte psíkovi skákat z neznámého místa. Vždy musíte dostatečně poznat terén. Je to skvělá prevence v boji proti úrazům.
Rizika skýtají i bazény
Takové bazény jsou naopak dobře zmapovatelným územím. Vždy poznáte, jak je voda hluboká, a okraj objektu. Nicméně i tady je pár rizik. Nezapomeňte, že zmiňované okraje okolo bazénu jsou často vlhké a kluzké. Proto dbejte na to, aby plocha vašeho bazénu byla pro chlupáče bezpečná. To platí i pro bezpečné místo seskoku a následného šplhání z vody. Ideální je místo s postupným zmenšováním hloubky hladiny, případně zděné schody v bazénu. Nespoléhejte jen na jejich kolmou, kovovou variantu.
Při hře ve vodě byste měli dát pozor nejen na terén a místo vodní plochy. Možnou neplechu by mohly nadělat také ušní infekce. Tak pozor na to! Vždy tedy vašeho hafana po koupání kontrolujte. Pokud byste zaznamenali časté „klepání“ hlavy a snahu psa něco dostat z uší, zbystřete. Někdy to může být banalita jako třeba nějaký předmět v uchu na okraji ušního boltce, jindy se však může jednat o závažnější problém. Pokud by symptomy nepřestávaly, určitě navštivte veterináře. Nikdy se nepokoušejte sami dostat ven předmět, který má psík hluboko v uchu. Je opravdu nutné vyhledat odbornou pomoc.
Pozornosti by neměly uniknout ani prostory mezi polštářky na tlapkách. Měly by se po koupání kontrolovat, a to kvůli případným cizím předmětům a rankám.
Zdatnost plavce
Vždy je dobré dbát na kondici a schopnosti vašeho psího plavce. Musíte vždy odhadnout jeho schopnosti tak, aby se mu nic nestalo. Nepřeceňujte v tomto případě vašeho psíka, mohl by příliš lehce přijít k úrazu. A to nechcete. Pokud máte začínajícího plavce, mladé štěně, psíka seznamujícího se s vodou či seniora, je lepší mu obstarat plovací vestu. Pěkné kousky najdete tady. Při jejím výběru dbejte na správnou velikost. Nejvhodnější je vždy několik typů vyzkoušet a vybrat takovou, která mazlíčkovi sedí nejvíc.
Jdeme si hrát
Skvělou zábavou ve vodě je kromě plavání také aportování. Vždyť co by to bylo za srandu jen tak si smočit tlapky v H2O? Nedoporučuje se házet mokré větve – mohou se třepit, lámat a jednoduše zabodnout do tlamy psa. Zvolte raději hračky k této zábavě určené. Plavou ve vodě, respektive na vodní hladině, a často bývají hodně barevné, aby neunikly nepozornému oku majitele pejska. Jsou vyrobené z bezpečných materiálů, mají různé tvary a velikosti. Stačí si jen vybrat tu pravou hračku přímo pro vás a vašeho hafana.
Takže co říct na závěr? Na hru a koupání ve vodě volte bezpečné a příjemné místo. Nezapomínejte na správné hračky a pomůcky. A při delších výletech mějte s sebou i lékárničku a pár pamlsků na zub. Tlapku na to!