Pokud je opravdu ošklivé počasí, používáme krásné české přísloví, že by ani psa nevyhnal. Bez ohledu na to, jestli je zima, déšť nebo třeba horko jako v posledních dnech. Většina z nás by se určitě nejraději viděla někde u vody a s osvěžujícím drinkem v ruce. Psi nad tím asi tolik nepřemýšlí.
Někteří chlupáči si rádi zalezou do chládku, lehnou si na chladící podložku nebo do bazénku vašeho dítěte. Jiní si najdou místo na přímém slunci a můžeme se jen domnívat, co se jim tou dobou honí hlavou.
Jak bychom se o psy v těchto vedrech měli správně starat a na co bychom si měli dát pozor?
Pokud je to aspoň trochu možné, dopřejte psům dostatek odpočinku a zejména
přístup do chladnějších prostor. V bytě psi často vyhledávají dlaždičky, které chladí, nebo dveře na balkon, kde je průvan. Pokud žádné takové místo v bytě nemáme, je vhodné pořídit chladící podložku a nechat ji psovi volně k dispozici. Pes sám ví, kde je mu dobře, a podle toho se zařídí. Proto ho nenuťte zůstávat tam, kde nechce být. Není např. vhodné dávat psa do klece (ani velké), která by byla umístěna v průvanu či měla po celé ploše
chladící podložku. Pokud by to psovi bylo nepříjemné, nemá možnost odejít. Lepší je nechat psa volně v místnosti s přístupem na chladnější místa a především s
dostatkem čerstvé vody.
Dodržovat pitný režim je potřeba u lidí i u psů. Neřeknu vám ale žádné správné množství, které by měl pes vypít. Je to velmi individuální podle velikosti plemene, zdravotního stavu, zátěže, způsobu krmení atd. Co je ale jisté, že pes potřebuje mít k dispozici vodu na pití po celý den. Tedy dostatečně velkou
misku s vodou či
fontánku.
Dejte ale
pozor na vodní hrátky. Sice to na první pohled vypadá parádně, pes si hraje a ještě se u toho napije, ale bohužel opak může být v tomto případě pravdou. Pes chytající vodu z hadice na zavlažování nebo aportující
hračku při plavání se napije velkého množství vody. Protože je to pro něj zábava, nemá žádnou automatickou stopku, kdy by si řekl “už jsem pil hodně, to stačí”. Zábava je silnějším hnacím motorem a může dojít k tzv. hyperhydrataci neboli intoxikací vodou. V takovém případě je potřeba co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře. Lepší je samozřejmě prevence, pejska hlídat, aby takové aktivity omezoval. Je to jedna ze situací, kdy musíme za pejsky přemýšlet my.
Plavat je skvělé, ale s rozumem!
Plavání je skvělý sport pro letní období. Pes se zchladí, zároveň nasvaluje a pečuje tak o svůj pohybový aparát. I tady ale musíme být obezřetní a přemýšlet tak trochu za psa. O aportování
hraček je psáno výše, ale jaká další úskalí to může přinést? Představte si psa, se kterým běháte ať už na závodech anebo je jen uřícený z procházky. Půjdete kolem řeky, tak mu tam hodíte míček, ať si pro něj skočí a ochladí se. Co se v takovou chvíli stane? Srdce pracuje na plné obrátky, žene krev do všech periferií a najednou přijde studená voda, šok a stažení svalů. A ano, i srdce je sval, takže je na průšvih zaděláno.
Pokud tedy vyrážíte s pejskem plavat, nechejte ho do vody jít postupně a hlavně pomalu. Pak je nejlepší, když si půjdete zaplavat s ním a nebude to jen o aportování hraček. Na kondiční plavání doporučujeme pořídit
plovací vestu, která pomůže v nesnázích a naučí pejska správně držet tělo. A nezapomeňte, že i plavání je aktivita, při které se pes zahřívá a potřebuje si odpočinout.
A jak správně chladit psa?
Ideálně tedy venčíme psy brzy ráno a pozdě večer na delší procházky. Přes den jen na pár minut vyběhneme na rychlé vyvenčení a zase zpátky do chládku. Občas ale nemáme na výběr a pejska potřebujeme mít přes den venku. Zejména se jedná o psí sportovce, ale může se s tím setkat každý z nás. Pak je dobré vědět, jaký způsob chlazení je pro psy efektivní a bezpečný.
Když psa potřebujeme zchladit, je nejlepší ho umístit do stínu a chladnou vodou (ne ledovou!) namáčet packy a břicho. Měli bychom se vyhýbat chlazení tzv. velkých svalových skupin a zad. Jelikož se psi chladí jazykem, je potřeba, aby měli možnost mít tlamu dostatečně otevřenou. Určitě se tedy v takových situacích vyhněte používání
náhubků, zejména těch ochranných, které jsou určené pro návštěvy veterinárního lékaře.
I zmrzlina je dobré ochlazení, ale určitě ne ta, kterou kupujete sobě. Udělejte pejskovi raději domácí zmrzlinu. Např. nechat zamrazit masový vývar na kostičky ledu a tu dát psovi na hraní.
Cestování autem
Vyrážíme na dovolenou nebo na chalupu na víkend a psa bereme s sebou. Někdy můžeme vyrazit brzy ráno či pozdě večer, abychom cestu autem zvládli bez problémů, ale jsou situace, kdy moc na výběr nemáme. Proto bychom i při cestování autem měli mít na paměti nějaké více či méně důležité zásady.
Nejdůležitější je nenechávat nikdy psa zavřeného v autě. Teplota v autě rapidně stoupá do neskutečných teplot během pár minut. My lidi se potíme, je nám to nepříjemné, ale otevřeme si okno, dveře a vyjdeme ven. Pes ty vysoké teploty snáší ještě hůře a pokud ho nepustíme my, tak nemá možnost úniku ani osvěžení. Bohužel stačí pár minut v zavřeném autě a může to dopadnout katastrofálně. Proto nikdy nenechávejte psa v autě bez vaší přítomnosti. I kdybyste si potřebovali odskočit jen na minutku, nikdy nevíte, co vás zdrží a za ty trable to nestojí.
A co dělat, když se pes přehřeje? Jak je psáno výše, dejte ho do stínu a pomalu ochlazujte. Máčejte tlapky psa, postupně pokračujte po pacce nahoru k břichu. Podávejte mu vodu průběžně v menším množství. Nedávejte na něj ale žádné mokré ručníky. Až bude pejsek stabilizovaný, odvezte ho k veterinárnímu lékaři.
I při jízdě autem dbejte na to, aby měl pejsek dostatek čerstvého vzduchu a vody. Dělejte přestávky, aby se mohl proběhnout a vyvenčit.
Chladící podložku, kterou používáte doma, můžete vzít i na cestu autem. Jen by bylo vhodné, aby nepokrývala celý prostor, který má pejsek k dispozici, ale tak půlku. Je to proto, aby si pejsek mohl lehnout i mimo podložku.
A jak se staráte o svého pejska v létě vy? Stačí mu stín, pořizujete na zahradu
bazén anebo trávíte společné chvíle u vody?