Jak jsme si řekli už dříve, seno je základní stravou králíčků a býložravých hlodavců. Jeho úloha je nezbytná pro správné fungování zoubků, proto ho nelze ničím nahradit. Ani trávou, která by se na první pohled mohla zdát velmi podobná. Navíc dostatek sena zajistí při krmení travinami správné trávení a množství vlákniny v zažívacím traktu, což předchází bolestem břicha a nadmutí. Seno je, na rozdíl od trávy, mnohem tvrdší a při jeho zkrmování zoubky mrňousků pracují jinak. I přesto je ale možné trávu do jídelníčků malých býložravých zvířat zařadit. Sice nenahradí potřebné seno, ale rozšíří pestrost podávané zeleniny.
Tráva je zelenina?
I když by systematičtí biologové nesouhlasili, při krmení našich domácích mazlíčků tráva zeleninu krásně doplňuje a jsou pro ni stejná pravidla jako například pro saláty. Stejně jak u zeleniny platí, že pokud naše zvířátko není na čerstvé krmivo zvyklé, navykáme ho postupně a po malých dávkách. Pro začátek stačí trocha stébel jednou denně. Jestliže už si mazlíček zvykl, můžeme dávku zvýšit, ale nikdy by nemělo dojít k tomu, že zvířátko má v kleci trávy tolik, že si po ní šlape a už ji nechce. Při správném dávkování chlupáč sní všechno do dalšího dne, kdy by měl dostat novou dávku krmiva.
Jakou trávu nikdy nesbírat
-
Rozsekanou v zásobníku sekačky. Tato drť je rozmělněna na příliš drobné kousky, které začínají velmi brzy podléhat rozkladu. Navíc v drti bývá většinou nežádoucí příměs výfukových plynů a motorových olejů.
-
Rostoucí na kraji polích. V dnešní době je velká většina polí průmyslově hnojena. Tráva z těchto míst je s velkou pravděpodobností též znečištěna chemickými látkami.
-
Rostoucí při okraji silnic. Určitě moc dobře víte, jak taková tráva nevábně vypadá. Pro zvířátka bude mít i nepěknou chuť, bohužel navíc obsahuje i nebezpečné výfukové plyny.
-
V blízkostech oblíbených pejskaři. Taková tráva je počůraná od psů a mohou se v ní vyskytovat různé patogeny a nemoci, které psi z těla odstraňují.
-
Přešlou zemními mrazíky. O těch mluvíme v případě, že pět centimetrů nad zemí se noční teplota dostane pod 0 °C.
Jak trávu nahradit v zimě?
Tráva přešlá mrazy může být pro chlupáče až nebezpečná, protože při jejím rozmrzání a opětovnému zamrzání dochází k hnilobným procesům. Naštěstí existuje hned několik alternativ, jak zvířátku dopřát vitamíny v této dobrůtce i v zimě. Nejoblíbenější alternativou je vlastní osení, které si zasadíte v pohodlí domova, občas zalijete a za pár dní vám vyklíčí mladá travička, kterou drobní savci milují.
Další vhodnou náhradou jsou listové saláty, které obsahují dostatek živin. Zapomeňte na levný ledový salát, v němž je pouze voda a zvířátku žádné vitamíny nedodá. Výborný je například hlávkový salát, římský salát, salát Lolo nebo třeba salát dubový. Abyste z krmení zvířátkům udělali i zábavnou protahovanou, můžete zvolit stojan na zeleninu.
Pokud máte možnost výběhu pro malá zvířátka, počkejte „s venčením“ až na dobu, kdy je zem prohřátá. Opět je potřeba myslet na přízemní mrazíky, a i když je venku už hezky a vám je teplo, zem bývá dost často ještě prochladlá a tráva nevhodná ke konzumaci. Pokud nemáte po ruce čerstvou zeleninu, vždy můžete sáhnout po bylinkách, jež jsou u mazlíčků ve velké oblibě.
Teď už budete vědět, jak se to s tou dobrůtkou býložravých mrňousků má. Tlapku na to!