V jednom z předchozích článků jsme se zaměřili na krmení březí fenky a fenky po porodu. Dnes se podrobněji podíváme na samotný porod štěňátek. Od doby nakrytí do samotného porodu uběhne průměrně 63 dní. Máte tedy zhruba dva měsíce na přípravu všeho potřebného.
Místo k porodu
Většina chovatelů pořídí porodní bednu. Jedná se nejčastěji o dřevěnou ohrádku s dvířky. Velikostí musí odpovídat plemeni. Malá fenka se ve velké bedně bude cítit nesvá a ve stísněných prostorech také. Výška by měla být opět adekvátní plemeni. Většina porodních beden má na straně dvířka pro průchod, která ale nedosahují až na zem, aby malá štěňata nemohla prostor opustit, ale fenka mohla odcházet dle libosti. Na bednu je dobré fenu zvykat postupně a vytvořit jí zde pohodlné místo.
Jestli zde bude porod nakonec opravdu probíhat či nikoliv ale záleží jen a jen na vaší feně. Ona sama si nakonec vybere místo, kde se cítí nejlépe, což může být i vaše postel či pohovka. Pokud porod probíhá přirozeně a fena je v klidu, můžete se ji pokusit i s již narozenými štěňátky přestěhovat do bedny a doufat, že zde porod dokončí. Nebo můžete počkat, až porod skončí a přestěhovat smečku až poté.
Během probíhajícího porodu využijete velké množství hadrů a ručníků na otření čerstvě narozených štěňátek a udržování porodního místa v relativním suchu a čistotě. Hlavně ale sledujte fenu, jestli jí vaše počínání není nijak nepříjemné. I jinak přítulná fena může být při porodu nevrlá a vaše přítomnost jí může stresovat. Porod je přirozený fyziologický proces a pokud nenastanou žádné komplikace, opravdu není nutné do něj příliš zasahovat.
Porod
O porodu jako takovém by se dal napsat sáhodlouhý samostatný článek. Ve stručnosti si zde uvedeme alespoň základní informace.
Týden před očekávaným datem porodu je dobré feně měřit 2x denně teplotu, vždy ráno a večer v přibližně stejnou dobu a výsledky zaznamenávat. Zhruba 24 hodin před porodem tělesná teplota klesne až o 1°C. Fenka může hůře spát, je více neklidná, může odmítat potravu. Prvním signálem začínajícího porodu bývá odtok hlenové zátky. Samotný porod může začít do 30 minut ale i za více než dvě hodiny. Pokud je doba delší než uvedené 2 hodiny a fena se jinak zdá klidná, nutně to nemusí znamenat komplikace. Pro jistotu ale kontaktujte veterinárního lékaře a situaci mu popište.
Jestli se porod rozběhl, máte o zábavu postaráno. Intervaly mezi jednotlivými štěňaty mohou být různě dlouhé, v řádu několika minut ale i 1,5-2 hodin. Opět pokud je fena klidná, o již narozená štěňata se stará a nejeví známky stresu, není nutné panikařit. Jsou i fenky, které si mezi jednotlivými štěňaty dají chvilku spánku či rády vyběhnou ven na čůrání a malé protažení. Na druhé straně mohou být feny, které odrodí štěňata po půl hodině a za chvíli máte hotovo. Vše je velmi individuální. Do ničeho fenu nenuťte, snažte se jí naslouchat. U delších porodů je dobré mít nachystaný třeba vlažný vývar nebo vodu s trochou rozmíchané konzervy pro doplnění tekutin a energie.
Každé štěně se rodí s vlastními plodovými obaly. Rodí se hlavičkou i zadečkem napřed. První plodový obal často praskne ještě v porodních cestách, které tak zvlhčí a usnadní štěněti průchod. Druhý porodní obal fena (případně vy) po porodu roztrhne, překousne pupečník a štěně intenzivně olizuje. Tím čistí dýchací a nosní cesty a stimuluje srdeční činnost. Pokud pupeční šňůru nepřeruší fena, je vhodné ji jemně přetrhnout cca 3-4 cm od pupku. Ano, přetrhnout, ne přestřihnout. Při přetrhnutí pupečník méně krvácí a není nutné jej podvazovat. V této fázi, pokud fena dovolí, můžeme štěně dosušit ručníkem, čímž budeme dále pokračovat ve stimulaci, zjistíme pohlaví štěňátka a můžeme jej i zvážit a zapsat porodní váhu.
Pokud očekáváme velmi podobná štěňata, můžeme jim nasadit
rozeznávací obojky pro snazší odlišení. Malým plemenům chovatelé volně vážou barevné mašličky. Štěně co nejdříve přiložíme k mléčné žláze, aby se napilo mleziva. Po porodu štěňátka dochází k porodu placenty. Poměrně často dojde k rychlému porodu 2 štěňat za sebou a poté jsou vypuzeny obě dvě placenty. Feny mají přirozené tendence placenty pozřít. Z důvodu prevence průjmu a zvracení jim ponechte maximálně 2-3. Nezapomeňte, co štěně, to placenta, počty musí na konci sedět, jinak volejte veterinárnímu lékaři.
Pokud fena o štěňata nejeví zájem, musí zastoupit majitel. Čerstvě narozená štěňata je nutné vyjmout z plodových obalů, osušit, očistit jim dýchací cesty, masáží stimulovat srdeční činnost a přetrhnout pupečník. Poté je přiložit k mléčné žláze, aby se mohla přisát.
Kdy volat o pomoc?
- Trvá-li březost déle než 70 dní.
- Odešla-li hlenová zátka, je to déle než 2 hodiny a fena je výrazně neklidná.
- Žádné štěně nemáme, ale objevila se zelená plodová voda a je to déle než 30 minut. Tento stav signalizuje odlučování placenty a štěně se může udusit. Po porodu prvního štěně je přítomnost výtoku normální, jelikož dochází i uvolnění placenty.
- Má-li fena viditelné slabší stahy trvající déle než 4-5 hodin bez porodu štěněte.
- Intervaly mezi štěňaty jsou delší než 2 hodiny, fena má viditelné stahy, které ale nejsou intenzivní.
- Fena má viditelné intenzivní stahy déle než 30 minut a žádné štěně se nenarodilo.
- Máte podezření na zadrženou placentu.
Vždy je lepší volat veterináři 10x “zbytečně” než 1x pozdě. Může jít o život štěňátkům i feně.
Po ukončeném porodu se fena chce často vyvenčit, napít, lehce najíst. Odstraňte mokré a špinavé ručníky, aby byla štěňátka v suchu a teple. Spokojené štěně saje mateřské mléko, má plné bříško a spí. Druhý den po porodu je dobré nechat fenu se štěňaty prohlédnout veterinárním lékařem.
Následující 2-3 týdny můžete pozorovat poporodní výtok a očistky. Normální očistky mohou být zelené až červenohnědé a nemají nepříjemný zápach. Objeví-li se hnisavý či nepříjemně zapáchající výtok, může to znamenat zánět dělohy. V tomto případě ihned navštivte veterinárního lékaře. Také je-li fena apatická, trpí nechutenstvím či pozorujete otok nebo bolestivost mléčné žlázy, ihned jeďte s fenou k veterináři. Kompletní zavinutí dělohy je ukončeno zhruba 3 týdny po porodu.