Vši, svrab a známé blechy a klíšťata. Víte jak tyto parazity rozeznat a jak s nimi bojovat?
Aktuálně velmi často pokládaným dotazem je ochrana před parazity a způsob jejich případné likvidace. Bohužel, ne každý chovatel dokáže správně rozpoznat, jakéhože nezbedu jeho mazlíček v kožichu nosí. Jaké tedy jsou nejčastěji se vyskytující druhy parazitů? Jak je poznáme, co způsobují a jak se jich zbavit? Tak to vám poradím!
Základem je včasná ochrana, to jsme si již řekli v předešlém článku
Antiparazitní válka aneb je čas na ochranu! Ne každý však svého mazlíčka antiparazitním přípravkem ošetří včas, někdo zapomene zcela a někdy bohužel ani ten nejlepší přípravek nefunguje na 100 %. Takže, jací parazité mohou vašeho psa či kočku napadnout, a jak s nimi vést úspěšný boj?
Blecha
Nejrozšířenější druh blech je Ctenocephalides felis a Ctenocephalides canis. Je to malý záškodník, který se uchytí v srsti zvířete a živí se jeho krví. Velikost je ve většině případů 1-5 mm, takže je velice těžké blechu zpozorovat. Její kousnutí je velice svědivé a kůže kolem ranky výrazně zčervená. Zvíře se výrazně a často drbe, okusuje se a tře se o různé plochy, chová se nervózně. Velmi častá je rovněž alergie na bleší kousnutí, kdy není důležité, kolik blech na zvířeti parazituje. K vyvolání alergie stačí pouze jedna blecha. Blechy mají ve svých slinách alergen, který se po kousnutí dostává do kůže zvířete a pokud je zvíře alergické, rozvíjí se alergická reakce. Ta se projevuje výrazným a a rozsáhlejším zarudnutím kůže a u mnoha psů také úplnou ztrátou srsti v oblasti kousnutí.
Největším rizikem je rychlost, jakou se blechy množí a šíří a také možné riziko přenosu tasemnice, moru či tularémie. Pro uchycení tasemnice stačí, aby si pes či kočka zakousnutou blechu vykousl a spolkl. Pokud vám přinese váš mazlíček blechy domů, okamžitě začněte s jejich likvidací. Od tkanin, přes nábytek, podlahy, různá zákoutí až po kožíšek psa či kočky. A likvidaci opakujte, ošetřit byt pouze jednou rozhodně nestačí. Blecha rychle klade vajíčka, která se po dvou týdnech začnou líhnout, může je naklást do gauče, do škvíry v podlaze, do pelechu psa nebo škrabadla kočky.
Jak se bránit?
Opět klaďte důraz na včasnou ochranu antiparazitním přípravkem, jako je např.
Foresto či
Frontline. Pokud ale zjistíte, že blechy již doma máte, začněte rychle jednat. Kožíšek mazlíčka pořádně a několikrát vydrbejte vhodným
šampónem, který s blechami zatočí. Pelíšek, koberce, předložky, potahy, sedáky, atd., vše vyprat na 60 °C. Podlahy a nábytek ošetřit sprejem
Bio Kill. Pokud budete postupovat správně, blechy tímto způsobem zlikvidujete. Pokud nezasáhnete včas, nevyhnete se pozvání deratizátora k vám domů.
Na závěr jedna zajímavost o blechách - ačkoli jsou blechy velké pouze pár milimetrů, dokáží vyskočit až 25 cm do výšky a 35 cm do dálky. Nelze se tedy divit, že vám zamoří byt během několika hodin.
Klíště
O klíšťatech jsme toho napsali již mnoho, bez kvalitní ochrany ihned zjara se neobejdete. Co ale možná nevíte je to, jak zakousnuté klíště v kožichu najít a bezpečně odstranit.
I když má pes nebo kočka dobrou antiparazitní ochranu, doporučuji pravidelně pročesávat srst
hřebínkem na blechy a klíšťata. Máte tak šanci odstranit klíšťata, která se ještě do kůže nezapila. Tento postup je velice vhodný především u dlouhosrstých plemen. Bohužel ne každý pes reaguje na kousnutí zčervenáním kůže nebo nějakým netypickým chováním. Proto je na vás, abyste klíšťata našli. Mimo hřebínku je osvědčeným způsobem jemné a pomalé přejíždění dlaněmi po těle zvířete. Kopírujte tvar těla - jakmile ucítíte bouličku, hrbolek či něco malého a tvrdého, pozorně místo prohlédněte. Pokud klíště najdete, opatrně jej odstraňte pomocí
pinzety. Ta klíště sevře pod hlavou u kusadel, jemnými kývavými pohyby klíště vytahujte, až se nakonec pustí. Ujistěte se, zda je klíště skutečně celé, a že v ráně nezůstala hlavička či kusadla. Klíště okamžitě spalte nebo vhoďte do lihu. Poté ranku vyčistěte.
Tip: pro zvýšení ochrany je dobré v období, kdy se klíšťata vyskytují nejvíce, koupat zvíře v
antiparazitním šampónu. Ten zvýší ochranu a také zahubí případné parazity, kteří se v kožichu nachází.
Vši a všenky
Dlouhou dobu platily vši a všenky za vzácné parazity, se kterými se potýká málokdo. To se bohužel mění, jejich výskyt je čím dál častější. Vši se živí, podobně jako blechy, sáním krve. Místo přisátí může být opět zarudlé a svědivé. Srst napadeného zvířete je matná, nevzhledná, můžou v ní být patrné hnidy. Napadení vešmi se dá předejít antiparazitním
obojkem či
pipetou. Jedince pohybující se v kožíšku lze zlikvidovat pročesáváním a mytím
antiparazitním šamponem. Všenky krev nesají, ale okusují pokožku. Ta je pak svědivá, lupovitá a suchá, na dotek nepřirozená. Oba tyto parazity je také nutné začít ihned likvidovat, mohou způsobit zánět kůže nebo přenést tasemnici psí.
Od jara do podzimu, a to s varovně zvednutým prstem, věnujte kožíšku svých mazlíčků skutečnou péči. Nepodceňujte kvalitní ochranu ani pravidelnou prohlídku srsti, její vhodné ošetření a mytí. Parazit není otravný jen pro psa a kočku, ale také pro vás. A co je hlavní, jde především o ochranu zdraví!
Pokud zpozorujete na kůži a v srsti vašeho mazlíčka cokoli - zarudnutí, zduření, silné lokální línání, vykusování srsti, mokvající ranky - a nebudete si jisti původcem, navštivte veterináře. Zvířeti se tak brzy dostane úlevy i vhodné léčby.
Splňujeme Nařízení EU 2019/6 o veterinárních léčivých přípravcích