Překrmování psíka má svá rizika, a to například obezitu. Právě obezita je závažná civilizační nemoc lidstva a naneštěstí se přenesla i na naše uštěkané mazlíčky.
Co může způsobit nadváhu u psa?
Existuje několik faktorů. Samozřejmě pokud vyfiltrujeme zdravotní problémy podložené veterinárními nálezy a ne laickými tvrzeními majitelů, tak jsou tu nemoci nejrůznějšího typu. Ty mohou způsobovat nárůst hmotnosti. Zkušený odborník vám jistě poradí, jak postupovat.
Můžete se setkat s nárůstem hmotnosti u kastrovaných zvířat, kde změny hormonálních hladin umí zapříčinit kolísání ručičky na váze. Totéž platí pro psí seniory, kdy se z nekonečného pobíhání na procházce stane celodenní polehávání na pohodlném pelíšku.
Dalším důležitým bodem vzniku obezity u psa je právě jeho překrmování. Nastává častokrát z dobré vůle dopřát chlupáčkovi to nejlepší. Nejednou se stává, že se dělíme s naší lidskou stravou od stolu (ta není pro něj vhodná už vůbec, ale o tom jindy), zvýšíme krmnou dávku, protože se na nás smutně dívají ta hezká psí očíčka nebo proto, že psík smutně stojí u mističky. Může nastat také situace, kdy je dávka krmiva zcela v pořádku, avšak už se zapomene započítat množství dobrot, které hafan dostane v průběhu celého dne. Toto všechno má za následek postupné přibírání.
Rizika obezity
Kromě toho, že chlupáč postupem času přestane vyvíjet dostatek aktivity z nepohodlí, existují i jiné problémy. S narůstající váhou dostávají jeho klouby a celkový pohybový aparát pěkně zabrat. Přeci jen, kdo by chtěl vláčet nadbytečných 10 kilo?
Dalšími problémy jsou kardiovaskulární onemocnění, diabetes (ano, i pejsci touto chorobou můžou trpět), potíže s dýcháním, bolavé klouby, a tak bychom mohli pokračovat dál a dál.
Jak předcházet překrmování
Všechno se dá naučit, takže i správné dávkování papání. Základní pravidlo je držet se množství uvedeného na obalu krmiva. Pokud si nejste jisti objemem krmné dávky, neváhejte nás kontaktovat a my vám moc rádi poradíme. Také je vhodné pozorovat aktivitu chlupáče a kolik mu dáte přes den pochoutek k přilepšení. Jedno s druhým spolu souvisí. Přizpůsobte pamlsky na míru pejskovi. Starší jedinec potřebuje něco nízkoenergetického, zato psímu sportovci se nemusíte bát dát něco kaloričtějšího, pokud pravidelně trénuje. Nejen věk a aktivita je důležitým faktorem, nezapomínejte i na VELIKOST, protože čivava a piškot je jiná písnička ve srovnání doga a piškot.
Pravidla správného krmení nejsou nijak složitá. Pokud si najdete svoji cestu, která vám vyhovuje, máte vyhráno. Nezapomínejte, že hmotnost je velmi důležitý zdravotní faktor a neměl by se podceňovat. Nic by se nemělo podceňovat, ale ani přeceňovat. Zkrátka nejlepší je zlatá střední cesta. Pokud máte potíže, že vám pejska vykrmuje rodina, požádejte je, aby to buď nedělali, nebo jim dejte vhodnou pochoutku na podávání a její množství.